Kurbansız Bir Bayram Kahvaltısı Mümkün  |  Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı  |  Yakılan HDP Hopa İlçe binasına 'inadına barış' pankartı  |  Trabzon'da Linç Girişimi  |  Kıyıya Vuran Bir Çocuk ve Sorular, Sorular...  |  Bir Çocuğun Ölümü: Acıdan Siyasi Mücadeleye  |  Rize'de AKP'li başkandan seçim tehdidi: Oy vermezseniz havaalanı yok!  |  Samsun’da HDP mitingine faşist saldırı  |  Aydın Çak'ı Kaybettik...  |  Bartın’da HDP İl Başkanlığı’na faşist saldırı  |  
MURTEZAOGLU


UNUTULMAYANLAR
REKLAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
REKLAM
ÖNEMLİ LİNKLER
REKLAM
İLAN - DUYURU
EN ÇOK OKUNANLAR
REKLAM
İSTATİSLİK

Anasayfaya DönAnasayfaya Dön12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mehmet KÖŞNEK

İŞTE BİZİM COĞRAFYAMIZ

27Şubat2016, 23:08
Mehmet KÖŞNEK


iŞTE BİZİM COĞRAFYAMIZ


Bizim memleketimiz zordur. Dağlıktır, yamaçlarla doludur, uçurumları sonsuzdur. Toprak erezyonuna ya da heyelanlara açıktır. Bu vahşi arazilerde yaşamak bazen bir aslan olmanızı, bazen bir çita ya da tilki olmanızı gerektirebilir. Soğuk bir iklimi olmasa da çok yüksek nem üşütür bedenleri. Günlerce süren yağışlar bunaltır insanı. Yaz günleri yağışlar kesilip zamanında gelmezse susuzluk bela kesilir, yanar kavrulur yeşillikler.

Bütün zorluklara karşın din alimlerinin tariflediği cenneti andırır memleketimiz. İrili ufaklı akan ırmakları, buz gibi pınarları, nefis meyveleri ve yemişleriyle, yemyeşil ağaç ve ormanlarıyla, bin bir çeşit otlarıyla, kuşlarıyla, martılarıyla, börtü böcek diğer canlılayla din alimlerine abartısız esin kaynağı olur.

Bu yüzdendir bizim sevdamız her zorluğa ve darlığa karşı. Gurbetele gencecikken gidenlerin hayalleri, hasretidir, hayata bağlandığı rüyalarıdır memleketimiz. Ki bu topraklarda geçimini sağlama olanağından yoksun insanlarımızın terki diyarı olmanın üzüntüsünü yaşar yöremiz. Doyuramadığı insanların ahını çeker şehirlerimiz köylerimiz. Yıllardır boşalıp viraneye dönmüş evler, yanıktır bahtına. Evladım, torunlarım deyip yoksulluk içinde dünyanın çilesini çeken mezarlardaki ecdadımız hüzünlüden öte kırgındır bizlere. Bayramlarda, seyranlarda başucunda küçük bir dua edemeyen torunlarına küskün olmasında ne yapsınlar ki? 
 
Niye böyle olduk? Diye sorup düşünmemiz gerekir tabi! Muhteşem doğalı topraklar yoksulluktan kurtaramaz insanlarımızı. Çok küçülen araziler ve üzerinde yetişen özellikle fındık mahsulü sahipsizdir her şeyden önce... Fındık bol olduğunda fiyatı dibe vurur, emekler boşa gider. Az olduğunda fiyat yükselse de güldürmez aç bırakır üretenleri. Aslında oldukça zordur çiftçilik bizde. Çünkü her bir iş için yüksek beden gücü kullanmak zorundasınız. Bel, bacak ağrılarınız, fıtık, gibi rahatsızlıklarınız ya da yaşlılık veya başka etkenlerden oluşan güç kaybınız varsa fındık yetiştiriciliği yapmak işkenceyi de aşar. Her şeye rağmen baba ocağını bekleyenler vardır benim gibi çaresizlerin... Bunca yıldır fındıktan doyanı ya da zengin olanı görmüşlüğüm yok, bundan sonra da bu küçücük arazilerde göremem diye düşünüyorum.
   
Fındık benim kaderim değil arkadaşım! Ben illada gurbete gitmeden bu memlekette geçimimi sağlarım diyen gücü kuvveti ve sağlığı yerinde olanlara zaman içinde önerim olabilir. Şöyle ki! Diyelim üç- beş dönüm arazin var. Fındık tali durumda olmak üzere buralara usulüne uygun yerli kokulu siyah üzümler dikebilirsiniz. Bu üzümler en geç dört ve beş senede meyve verir ki ben size şarap yapın demeyeceğim. Siz yıl boyunca yakın arazilerinizdeki çürümeye yüz tutmuş odunlarınızı biriktirin ki pekmez kaynatmaya hazırlanın. Hijyen ve bilimsel şekilde pekmezlerimizi kaynatıp, bir iki kiloluk cam kavonozlara dolduralım. Böyle bir pekmezin bir kilosunun en alttan değeri otuz liradır. Bir ton pekmez yaptığınızı tasarlarsınız yıllık kazancınız otuz kırk bin lirayı bulacaktır. Yine bizim dut pekmezimize ne demeli? Bunun içinde uygun yerlere en az on adet iyi cins beyaz dut dikersiniz ama yaklaşık on onbeş yıl beklemeniz gerekir ağaçların meyve vermesini. Bu pekmezi de kilosu kırk ile elli lira arasında satabilirsiniz. İsteyen dutttan, elmadan, üzümden sirke de üretebilir. Benim gibi çalışmadan pek yüzü olmayanlara başka önerim olabilir. Sulak ve derin toprakların olduğu arazilerinize iyi cins cevizlerden yirmi, otuz tane dikip yetiştirebilirsiniz. Cevizlerin on yıl sonra meyve vereceğini ve uygun şekilde budamasının yapılması gerektiğini belirtmeliyim. Başka ne diyeceksiniz? İyi cins ıhlamur fidanlarından beş, on tane dikip yetişmesini bekleyeceksiniz. Her yıl çiçeklediği uygun zamanda toplayıp gölgede kurutacaksınız ve buzdolabı saklama poşetlerine doldurup kar yağmasını bekleyeceksiniz. Pazara getirip parakende veya marketlere satacaksınız. Sanıyorum ününüz duyulunca pek çok siparişte alacaksınız. 

Diğer seçeneklere de bir göz atalım. Fındık fiyaskodur, on yılda bir kere dahi gülemeyebilirsiz. Arıcılık bizde verimsiz olur. Neden? Çünkü kızılağaçtan, gürgenden, kavaktan bal çıkmaz. Kestane ormanı yanında iseniz olmaz diyemem. Besicilk yaparım kardeşim deyip beni güldürmeyin. Hayvanı besleyen değil mamulünü satan kazanır. Üstelik bu memlekette tahıl yetişmez ve yerli otlar iklimsel özellikten dolayı yeterli güneşi alamadığından verim sağlayamaz. Uzaktan gelen saman ve yemlerde pahalı olduğundan maliyeti çok yükseltir. Meyveciliği ancak hobi ve zevk için yapabiliriz. Bu saatten sonra hasır, keten dokuyacak ya da kalaycılık yapıp at nalı ile semeri yapacak halimizde yok yani...

  İşte bizim cennet coğrafyamız kendisiyle uyum içinde savaşvayı isteyen marifetli insanları bekliyor garipce. Güzel memleketimizin güzel insanları, çoğu uzak diyarlarda şimdilerde. Ekmeğinin ve onurunun peşinde koşmakta. Doğduğu yerde değil doyduğu yerlerde. Biz ise bu çok küçük arazilerde bu insanlar doyabilir mi hayalindeyiz işte. Çareden değil çaresizlikten yanıp tutuşuyoruz işte. Selam olsun ekmeğini taştan çıkaranlara...


Karadeniz Ses

Toplam 807 Defa Okunmuştur.

 Yazdyrylabilir SayfaTavsiye Et Yorum Yaz

Bu Yazarın Önceki Yazıları


KÖŞE YAZARLARI
Mehmet KÖŞNEK Mehmet KÖŞNEK
İŞTE BİZİM COĞRAFYAMIZ
Hüseyin ÇAKICI Hüseyin ÇAKICI
Öğretmen ve Tecavüz
Ayhan EYİKOÇAK Ayhan EYİKOÇAK
MEĞER TÜRKÇE
Av.Fikret İLKİZ Av.Fikret İLKİZ
Savaşi Karşı Medya ve Barış
Yusuf GÜRCUSU Yusuf GÜRCUSU
Hopa!
Sezai SARIOĞLU Sezai SARIOĞLU
Kağıtsız Gemiler
Tevfik KARA Tevfik KARA
Reklamcılık Bir Sanattır..!
Gündoğdu YILDIRIM Gündoğdu YILDIRIM
Japon Mühendis
Prof.Afşar TİMUÇİN Prof.Afşar TİMUÇİN
İnsan İnsanla Güzeldir
Ali DİLKİ Ali DİLKİ
Hükûmet Dört Yüzü Buldu
Mıgırtiç MARGOSYAN Mıgırtiç MARGOSYAN
Amigoluk Meselesi
Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN
Bir Duruş Olmalı...!
Özcan TEMEL Özcan  TEMEL
Çanakkale Şehidi Uzunömeroğlu Ömer
Coşkun ÖZBUCAK Coşkun ÖZBUCAK
Fiskobirlik
Şevket ÇORBACIOĞLU Şevket ÇORBACIOĞLU
Arhavi'nin Doğasına ve Doğanına Dolar İçin Saldıranlar
Sevda KAKALİÇOĞLU Sevda KAKALİÇOĞLU
TOPRAĞA İZ BIRAKIYORSUNUZ
Deniz Alan HELD Deniz Alan HELD
Çevre Dostu ve Antikapitalist Hediye Seçenekleri
Köşe yazarı sayımız fazla olduğu için burada sadece son 17 köşe yazısı gösterilmektedir.Tüm yazarlar için Tıklayın..
REKLAM
SÖYLEŞİ VE DOSYALAR
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi  Göze Aldı
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı
Yazar Aydın Çubukçu: 1 Kasım’a giderken hedef bellidir; 7 Haziran’ın tekrarlanmaması diye bir hedef vardır ve bunun için kullanılacak araçlar da doğrusu iç açıcı bir manzara çizmiyor.
AFORİZMALAR
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
İktidarı almayı yakın hedef görmek için; iktidara çatmak, iktidarın yaptıklarını halka tercüme etmek, iktidar getirseydi; sokakdaki herbir insan iktidar olma şansını taşıyor olurdu.
HERŞEYE RAĞMEN ETİK
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu Doç. Dr. Çağatay Üstün, Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan ve temeli atılan nükleer santral tesisinin yapımının oldu bittiye getirilmesinin doğru olmadığına değinerek eğer bilim siyasetin üstündeyse siyaset bilimin sesine kulak vermelidir dedi.
© Copyright

KaradenizSes.Com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Bu internet sitesinde yayınlanan haber, makale, yorumlar yazarını bağlar. Karadeniz Ses sorumlu tutulamaz. Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2007 - 2010 karadenizses.com
Hakkımızda | Yazar Girişi

Tasarım - Editör - Teknik Sorumlu
UstaSoft İnternet Hizmetleri