Kurbansız Bir Bayram Kahvaltısı Mümkün  |  Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı  |  Yakılan HDP Hopa İlçe binasına 'inadına barış' pankartı  |  Trabzon'da Linç Girişimi  |  Kıyıya Vuran Bir Çocuk ve Sorular, Sorular...  |  Bir Çocuğun Ölümü: Acıdan Siyasi Mücadeleye  |  Rize'de AKP'li başkandan seçim tehdidi: Oy vermezseniz havaalanı yok!  |  Samsun’da HDP mitingine faşist saldırı  |  Aydın Çak'ı Kaybettik...  |  Bartın’da HDP İl Başkanlığı’na faşist saldırı  |  
MURTEZAOGLU


UNUTULMAYANLAR
REKLAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
REKLAM
ÖNEMLİ LİNKLER
REKLAM
İLAN - DUYURU
EN ÇOK OKUNANLAR
REKLAM
İSTATİSLİK

Anasayfaya DönAnasayfaya Dön12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ayhan EYİKOÇAK

MEĞER TÜRKÇE

27Aralık2015, 20:57
Ayhan EYİKOÇAK


MEĞER TÜRKÇE

(Arif Erman'ın ''Türklerin Gerçek Tarihi'' kitabından, s.172,173)

...........

Türkçenin yaşı konusunda eskiden beri bazı tartışmalar yaşanmaktadır ve bu konu, günümüzde ortak kabul görecek bir tarihe henüz kavuşmuş değildir. Türkçenin Yaşı sorununu çözebilmek için birçok Türkolog çeşitli tezler ileri sürmüştür. Bu konuda yapılan çalışmalarla gelinen noktada kabul gören yaygın görüş, Türkçenin en az 8500 yıllık bir dil olduğudur. Amerikan yerlilerinin çoğunun Amerika kıtasına 20 bin ile 12 bin yıl önce (belki de bu göç çok daha önce başlamıştır), 8 bin yıl boyunca Asya'dan göç ettikleri dikkate alınırsa (1) ve dillerinin Türkçe ile yakın benzerliği nedeniyle Maya yerlilerinin atalarının Ön Türklerden ayrılarak bu kıtaya son göçenler olarak 9 bin yıl kadar önce göç ettikleri varsayılısa, Türk dilinin yaklaşık 10 bin yıllık bir dil olduğunu iddia etmek yanlış olmaz.

Türkologlar arasındaki ortak kanı, Türk dilinin MS 300 sıralarında Oğuz-Oğur bölünmesini yaşadığı şeklindedir. Avrupa Huncası, Eski Bulgarca, Hazarca gibi ölü dillerle, günümüzün Çuvaşçası, Oğur (ya da Bulgar) grubuna; diğer yaşayan ve yaşamayan tüm Türk dilleri de Oğuz grubuna sokulmaktadır. Daha önceki bölünmeler hakkında ise belirgin bir görüş yoktur. Arkeolojik bulgulara göre, Ön Türklerin ilk olarak tarih sahnesine çıkışı, 10 bin yıl önce bugünkü Türkmenistan'da başlar (Anav Uygarlığı). İnsanlık tarihinin bilinen en eski uygarlığı burada Ön Türkler tarafından kurulmuş ve buradan Mezopotamya, Mısır, Hindistan, Çin ve Avrupa'ya yayılmıştır. Yaklaşık 10 bin yıllık geçmişe sahip olan bir dilin, çok daha eski tarihlerde de bölünmeler ya da değişimler yaşamış olması gerekir.

Sanırım Ön Türkçedeki ilk bölünme, Amerika'ya göçen kol dışında, yaklaşık 9 bin yıl önce başlamıştır; Asya'da kalanlar Doğu kolunu, Karadeniz'in kuzeyine göçenler de Batı kolunu oluşturmuştur. İran, Mezopotamya ve Anadolu'ya göçenler ise başlangıçtaki özgün yapılarını koruyarak birbirinden farklılaşmıştır. Mezopotamya göçen Sümerlerin, İran'a göçen Elamlıların ve Anadolu'ya göçen Hattiler ile Hurrilerin dilleri milattan önce ortadan kalkmıştır. Amerika'ya göçen kol ise, diğer Türk dillerinden bağımsız bir evrim geçirerek, Türk dilinden farklılaşmıştır. Bugün yaşayan Türk dilleri, Doğu ve Batı kollarının ardıllarıdır.

...........

Arif Erman

Tüm insanlığı ortak değerlerde birleştirici olması dileğiyle......

Ayhan Eyikoçak

27. 12.2015


Karadeniz Ses

Toplam 739 Defa Okunmuştur.

 Yazdyrylabilir SayfaTavsiye Et Yorum Yaz

Bu Yazarın Önceki Yazıları


KÖŞE YAZARLARI
Mehmet KÖŞNEK Mehmet KÖŞNEK
İŞTE BİZİM COĞRAFYAMIZ
Hüseyin ÇAKICI Hüseyin ÇAKICI
Öğretmen ve Tecavüz
Ayhan EYİKOÇAK Ayhan EYİKOÇAK
MEĞER TÜRKÇE
Av.Fikret İLKİZ Av.Fikret İLKİZ
Savaşi Karşı Medya ve Barış
Yusuf GÜRCUSU Yusuf GÜRCUSU
Hopa!
Sezai SARIOĞLU Sezai SARIOĞLU
Kağıtsız Gemiler
Tevfik KARA Tevfik KARA
Reklamcılık Bir Sanattır..!
Gündoğdu YILDIRIM Gündoğdu YILDIRIM
Japon Mühendis
Prof.Afşar TİMUÇİN Prof.Afşar TİMUÇİN
İnsan İnsanla Güzeldir
Ali DİLKİ Ali DİLKİ
Hükûmet Dört Yüzü Buldu
Mıgırtiç MARGOSYAN Mıgırtiç MARGOSYAN
Amigoluk Meselesi
Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN
Bir Duruş Olmalı...!
Özcan TEMEL Özcan  TEMEL
Çanakkale Şehidi Uzunömeroğlu Ömer
Coşkun ÖZBUCAK Coşkun ÖZBUCAK
Fiskobirlik
Şevket ÇORBACIOĞLU Şevket ÇORBACIOĞLU
Arhavi'nin Doğasına ve Doğanına Dolar İçin Saldıranlar
Sevda KAKALİÇOĞLU Sevda KAKALİÇOĞLU
TOPRAĞA İZ BIRAKIYORSUNUZ
Deniz Alan HELD Deniz Alan HELD
Çevre Dostu ve Antikapitalist Hediye Seçenekleri
Köşe yazarı sayımız fazla olduğu için burada sadece son 17 köşe yazısı gösterilmektedir.Tüm yazarlar için Tıklayın..
REKLAM
SÖYLEŞİ VE DOSYALAR
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi  Göze Aldı
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı
Yazar Aydın Çubukçu: 1 Kasım’a giderken hedef bellidir; 7 Haziran’ın tekrarlanmaması diye bir hedef vardır ve bunun için kullanılacak araçlar da doğrusu iç açıcı bir manzara çizmiyor.
AFORİZMALAR
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
İktidarı almayı yakın hedef görmek için; iktidara çatmak, iktidarın yaptıklarını halka tercüme etmek, iktidar getirseydi; sokakdaki herbir insan iktidar olma şansını taşıyor olurdu.
HERŞEYE RAĞMEN ETİK
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu Doç. Dr. Çağatay Üstün, Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan ve temeli atılan nükleer santral tesisinin yapımının oldu bittiye getirilmesinin doğru olmadığına değinerek eğer bilim siyasetin üstündeyse siyaset bilimin sesine kulak vermelidir dedi.
© Copyright

KaradenizSes.Com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Bu internet sitesinde yayınlanan haber, makale, yorumlar yazarını bağlar. Karadeniz Ses sorumlu tutulamaz. Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2007 - 2010 karadenizses.com
Hakkımızda | Yazar Girişi

Tasarım - Editör - Teknik Sorumlu
UstaSoft İnternet Hizmetleri