Kurbansız Bir Bayram Kahvaltısı Mümkün  |  Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı  |  Yakılan HDP Hopa İlçe binasına 'inadına barış' pankartı  |  Trabzon'da Linç Girişimi  |  Kıyıya Vuran Bir Çocuk ve Sorular, Sorular...  |  Bir Çocuğun Ölümü: Acıdan Siyasi Mücadeleye  |  Rize'de AKP'li başkandan seçim tehdidi: Oy vermezseniz havaalanı yok!  |  Samsun’da HDP mitingine faşist saldırı  |  Aydın Çak'ı Kaybettik...  |  Bartın’da HDP İl Başkanlığı’na faşist saldırı  |  
MURTEZAOGLU


UNUTULMAYANLAR
REKLAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
REKLAM
ÖNEMLİ LİNKLER
REKLAM
İLAN - DUYURU
EN ÇOK OKUNANLAR
REKLAM
İSTATİSLİK

Anasayfaya DönAnasayfaya Dön12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Prof.Afşar TİMUÇİN

İnsan İnsanla Güzeldir

23Nisan2015, 06:29
Prof.Afşar TİMUÇİN


İnsan insanla güzeldir, insan insanla güzelleşir. Kendini bilmeyen insan tek başına daha güzel olduğunu, insandan koptukça insanlaştığını sanır, çünkü açıkça söylemese de kendini başkalarının üstünde görmektedir. Tek kalmakta direnen insan çirkinliklere yolcudur. Onun ruhunda açmazlara açık tuzaklar vardır. Biz kendimizi eşsiz gördüğümüz zaman çirkiniz, buna karşılık kendimizi herhangi biri olarak, bütün insanlardan biri olarak gördüğümüz zaman güzeliz. Kendini bilen insan insanla çoğalmak ister. İnsanla çoğalmak mahalleliyi toplayıp cümbüşe dalmak değildir. Önemli olan insanı tanımaktır, insanda kendini ve kendinde insanı bulmaktır. İnsan olabilmek için insanı iyi öğrenmek gerekir. İnsanı her yerde tanıyabiliriz: kitaplarda sokaklarda bayramlarda şölenlerde ama daha çok da kitaplarda. Odalara kapanalım kitaplarda yitip gidelim demek istemiyorum. Yaşamın özü kitaplardadır ama yaşam kitaplarla sınırlı değildir: yaşam kitaplara sığmayacak kadar derin ve geniştir.

Kitaplar bizi yaşamın anlamına ulaştırır. Kitaplar insanı tanımak adına yazılmıştır, içi boş olanları bile. Onlar dünyamızda ne kadar yer tutuyor? İnsanlığın büyük bir bölümü kitap okumuyor, çünkü kendini bilmek istemiyor. Tembelliğin en katmerlisi kitap nefretinde anlatımını bulur. Büyük çoğunluk alacakaranlıkta yaşıyor. Ne yaşadığını kim olduğunu ne yaptığını tam bilememek, hem yaşıyor hem yaşamıyor olmak, her gördüğüne aptalca şaşıp kalmak.. Daha kötüsü her şeyi bildiğini sanmak, aklına ilk geleni bilgi saymak… Uğrunda ölmeye hazır olduğu kişileri nasıl seveceğini bilemeyip onları durmadan incitmek… Bir sanat yapıtını bilinçsizce izleyen adam yazık olmuş biri değil midir? Şiirin ne olduğunu ve nasıl yazılması gerektiğini bilmeden şiir yazan adama ne dersiniz? Siyasetin ne olduğunu bilmeden siyaset yaptığını sananlara ne diyelim? Bilinçsiz insan dünyanın renklerini karartıyor, sonra da kendinden yakınacağına yaşamdan yakınıyor.
Kimileri bütün insana kavuşmak yerine dışa kapalı dünyalarında kendileri için iyilikler üretmeye çalışırlar. Böyle bir serüven umut kırıklığıyla bitecektir. Kendinde hazine bulmak hevesiyle çok kişi kendi gönül ırmağının sularını kurutmuştur. Kendini öne çıkarmaya çalışırken adam yerine konmamaya mahkum olmanın acısı da büyük olmalı. Bir de bakarsınız o dupduru bakışlar gitmiş, onların yerine bir çokbilmişin bakışları gelmiş, dudakların kıyısında da alaycı bir gülümseme. Bu muydu benim umut bağladığım kişi dersiniz, bu muydu benim sevdiğim ve güvendiğim, bu muydu o her güzelliğe açık görünen ruhuyla bize insan olmanın temiz yüzünü duyuran güçlü insan… Demek ki o da kendini kendinden koruyamadı, o da yanlışların sofrasında beslenmeye başladı. Şimdi eskisi gibi sevimli olmaya çalışıyor, bunu yaparken kendini gülünç ediyor. Bak ben neler oldum demek istiyor bir yandan da. Sen hiçbir şey olmadın, hiçbir şey olamadın yazık ki. Daha doğrusu bir şeyler oldun ama keşke olmasaydın. Kötü kokular yükseliyor olmuşluğundan. Çirkinleşmeyi göze aldın, buna değer miydi? Büyük adam oyunu oynamak bu kadar önemli mi?

İnsan insanın güzelliğidir. Çalmadan gireceğimiz dost kapıları olmalıydı, kendi için kimseden bir şey beklemeyen insanların kapıları. Bir merhabanın bir kucaklaşmanın sıcaklığını neye değişebiliriz ki? Sen artık hesapların adamısın, içtenlikli değilsin. Görünmez ipler bağlı varlığına, onlar çekip çeviriyor onlar yönetiyor seni. İnsanlar senin karşında eğilsin istiyorsun. Gözdağı veriyorsun çaktırmadan. Gene de birileri senin varlığından tiksinti duymasın istiyorsun, yüreği iyi duygularla dolu yetkili sert adam oyununu oynuyorsun. Gülünçsün. Senden korksunlar istiyorsun. Senden korkmayacaklar, sen kimsin ki! Belki de korkacaklar senden, neden olmasın! Bu sana bir şey getirmeyecek ama. Sana bir şey getirmediği gibi yüreğinin derininde son bir güzellik kalmışsa onu da silip götürecek ve geriye bir sızı bırakacak. Geçmiş ola, bundan sonra doğru dürüst şiir yazamayacaksın, doğru dürüst beste yapamayacaksın, doğru dürüst şarkı söyleyemeyeceksin, doğru dürüst düşünemeyeceksin. Bir gün hadi işin bitti gülegüle dediklerinde yıkık bir minareye döneceksin. İnsan insanın güzelliği olamadığı zaman insan insanın açmazı olur. Bunu sen öğrenmiştin, zaman sana unutturdu bunu ya da sen zamanla kendine unutturdun. Dönüş yok, benzersiz ve yalnız adam oyununu özenle sürdüreceksin. Birilerinin buyruğuyla bir şeylerin peşine tıpış tıpış giderken zaman zaman gerçek insan olmanın anlamını düşüneceksin, için sızlayacak. Arı duru temiz biri olmak için neleri vermezdin değil mi? Geçmiş ola! Yürü bakalım tıpış tıpış.

Karadeniz Ses

Toplam 1037 Defa Okunmuştur.

 Yazdyrylabilir SayfaTavsiye Et Yorum Yaz

Bu Yazarın Önceki Yazıları


KÖŞE YAZARLARI
Mehmet KÖŞNEK Mehmet KÖŞNEK
İŞTE BİZİM COĞRAFYAMIZ
Hüseyin ÇAKICI Hüseyin ÇAKICI
Öğretmen ve Tecavüz
Ayhan EYİKOÇAK Ayhan EYİKOÇAK
MEĞER TÜRKÇE
Av.Fikret İLKİZ Av.Fikret İLKİZ
Savaşi Karşı Medya ve Barış
Yusuf GÜRCUSU Yusuf GÜRCUSU
Hopa!
Sezai SARIOĞLU Sezai SARIOĞLU
Kağıtsız Gemiler
Tevfik KARA Tevfik KARA
Reklamcılık Bir Sanattır..!
Gündoğdu YILDIRIM Gündoğdu YILDIRIM
Japon Mühendis
Prof.Afşar TİMUÇİN Prof.Afşar TİMUÇİN
İnsan İnsanla Güzeldir
Ali DİLKİ Ali DİLKİ
Hükûmet Dört Yüzü Buldu
Mıgırtiç MARGOSYAN Mıgırtiç MARGOSYAN
Amigoluk Meselesi
Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN
Bir Duruş Olmalı...!
Özcan TEMEL Özcan  TEMEL
Çanakkale Şehidi Uzunömeroğlu Ömer
Coşkun ÖZBUCAK Coşkun ÖZBUCAK
Fiskobirlik
Şevket ÇORBACIOĞLU Şevket ÇORBACIOĞLU
Arhavi'nin Doğasına ve Doğanına Dolar İçin Saldıranlar
Sevda KAKALİÇOĞLU Sevda KAKALİÇOĞLU
TOPRAĞA İZ BIRAKIYORSUNUZ
Deniz Alan HELD Deniz Alan HELD
Çevre Dostu ve Antikapitalist Hediye Seçenekleri
Köşe yazarı sayımız fazla olduğu için burada sadece son 17 köşe yazısı gösterilmektedir.Tüm yazarlar için Tıklayın..
REKLAM
SÖYLEŞİ VE DOSYALAR
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi  Göze Aldı
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı
Yazar Aydın Çubukçu: 1 Kasım’a giderken hedef bellidir; 7 Haziran’ın tekrarlanmaması diye bir hedef vardır ve bunun için kullanılacak araçlar da doğrusu iç açıcı bir manzara çizmiyor.
AFORİZMALAR
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
İktidarı almayı yakın hedef görmek için; iktidara çatmak, iktidarın yaptıklarını halka tercüme etmek, iktidar getirseydi; sokakdaki herbir insan iktidar olma şansını taşıyor olurdu.
HERŞEYE RAĞMEN ETİK
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu Doç. Dr. Çağatay Üstün, Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan ve temeli atılan nükleer santral tesisinin yapımının oldu bittiye getirilmesinin doğru olmadığına değinerek eğer bilim siyasetin üstündeyse siyaset bilimin sesine kulak vermelidir dedi.
© Copyright

KaradenizSes.Com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Bu internet sitesinde yayınlanan haber, makale, yorumlar yazarını bağlar. Karadeniz Ses sorumlu tutulamaz. Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2007 - 2010 karadenizses.com
Hakkımızda | Yazar Girişi

Tasarım - Editör - Teknik Sorumlu
UstaSoft İnternet Hizmetleri