Kurbansız Bir Bayram Kahvaltısı Mümkün  |  Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı  |  Yakılan HDP Hopa İlçe binasına 'inadına barış' pankartı  |  Trabzon'da Linç Girişimi  |  Kıyıya Vuran Bir Çocuk ve Sorular, Sorular...  |  Bir Çocuğun Ölümü: Acıdan Siyasi Mücadeleye  |  Rize'de AKP'li başkandan seçim tehdidi: Oy vermezseniz havaalanı yok!  |  Samsun’da HDP mitingine faşist saldırı  |  Aydın Çak'ı Kaybettik...  |  Bartın’da HDP İl Başkanlığı’na faşist saldırı  |  
MURTEZAOGLU


UNUTULMAYANLAR
REKLAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
REKLAM
ÖNEMLİ LİNKLER
REKLAM
İLAN - DUYURU
EN ÇOK OKUNANLAR
REKLAM
İSTATİSLİK

Anasayfaya DönAnasayfaya Dön12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Coşkun ÖZBUCAK

Fiskobirlik

29Ocak2015, 16:48
Coşkun ÖZBUCAK


Fiskobirlik’te yeni bir genel kurul daha yapıldı. Gazeteler yazdı ama fındık üreticileri yönünde bir anlamı yoktu. Bir zamanlar Fiskobirlik seçimi denince kulaklar, gözler genel kurulda olur, yarışların heyecanını herkes hissederdi. Yönetim olarak ‘devlet egemenliği’ olsa da yönetimlerin önemi de yadsınamazdı. Eksiklikleriyle birlikte üreticinin önemli bir limanı idi. Fırtınalarda sığındığı liman, saldırılar karşısında da kalkan görevi yapıyordu.
Ya şimdi? Bir şirket haline gelen Fiskobirlik’in üreticiye bir yararı olmadığı gibi, olumsuz bir süreci yaşattığı için zararı da oldu. Şimdi iki listenin yarıştığı genel kuruldan aynı yönetim ‘zaferle’ çıktı. Genel kurulda marketçilik tartışılmış! Nereden nereye! Fındık üreticilerinin kooperatifi market zinciri oluşturuyor! Bir şirket olduğu için ne yapacağına ‘patronları’ karar verir!
Fiskobirlik’te süreç ‘satmakla’ devam edeceğe benziyor. Gideri gelirinden fazlaysa, borçlar da bitmemişse ‘yapacak’ bir şeyi yok. Fiskobirlik üretici kooperatifi olma özelliğini yitirdi. Genel kurullarında Fiskobirlik adını değiştirip ‘Markobirlik’ (marketler kooperatifi birliği!) yapabilirlerdi.
Fiskobirlik genel kurulları olağanlaştı. Delege olabilmek için FKB’ye fındık vermek gerekir. Bu nedenle Fiskobirlik’in aldığı fındık da bu kadar oluyor. Üreticinin güvenerek fındık vereceği bir kurum olma niteliğini kaybeden Fiskobirlik’in güvenirliliği ‘emanetçiler’ kadar bile yok! Üretici FKB’nin kapısını unuttu. Alacaklılar bile ‘Allah’a havale’ etti! Umutları tümden yok oldu.
Fiskobirlik’in bugünkü durumuna şaşmamak gerekir. Tarihi süreç incelendiğinde bugünün yaşanacağının altı yazıldı-çizildi. Amacın, FKB’yi yok etmek olduğu, üreticilerin tüccar ve ihracatçılar karşısında korunaksız bırakılmak istendiği vurgulanmıştı.
Fiskobirlik’e ilk kurşun 2000 yılında 4572 sayılı yasa ile DSP-ANAP-MHP Hükümeti döneminde atıldı. ‘Devlet desteği’ yok edilerek, FKB şirketleştirildi. AK Parti Hükümeti de aynı anlayışı sürdürdü ve ek yasalarla FKB’yi tümden yok etti. TMO’nun devreye girmesi geçici bir yöntemdi ve o da devreden çekildi.
Uygulanan politikalar yavaş yavaş yaşama geçiriliyor. Zarar fark edildiğinde de iş işten geçmiş oluyor. Birlikler yasası çıkarılırken de daha iyi olacak denmişti. ‘İyi’ buysa ‘kötü’ nasıl olur acaba?


Karadeniz Ses

Toplam 1990 Defa Okunmuştur.

 Yazdyrylabilir SayfaTavsiye Et Yorum Yaz

Bu Yazarın Önceki Yazıları


KÖŞE YAZARLARI
Mehmet KÖŞNEK Mehmet KÖŞNEK
İŞTE BİZİM COĞRAFYAMIZ
Hüseyin ÇAKICI Hüseyin ÇAKICI
Öğretmen ve Tecavüz
Ayhan EYİKOÇAK Ayhan EYİKOÇAK
MEĞER TÜRKÇE
Av.Fikret İLKİZ Av.Fikret İLKİZ
Savaşi Karşı Medya ve Barış
Yusuf GÜRCUSU Yusuf GÜRCUSU
Hopa!
Sezai SARIOĞLU Sezai SARIOĞLU
Kağıtsız Gemiler
Tevfik KARA Tevfik KARA
Reklamcılık Bir Sanattır..!
Gündoğdu YILDIRIM Gündoğdu YILDIRIM
Japon Mühendis
Prof.Afşar TİMUÇİN Prof.Afşar TİMUÇİN
İnsan İnsanla Güzeldir
Ali DİLKİ Ali DİLKİ
Hükûmet Dört Yüzü Buldu
Mıgırtiç MARGOSYAN Mıgırtiç MARGOSYAN
Amigoluk Meselesi
Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN
Bir Duruş Olmalı...!
Özcan TEMEL Özcan  TEMEL
Çanakkale Şehidi Uzunömeroğlu Ömer
Coşkun ÖZBUCAK Coşkun ÖZBUCAK
Fiskobirlik
Şevket ÇORBACIOĞLU Şevket ÇORBACIOĞLU
Arhavi'nin Doğasına ve Doğanına Dolar İçin Saldıranlar
Sevda KAKALİÇOĞLU Sevda KAKALİÇOĞLU
TOPRAĞA İZ BIRAKIYORSUNUZ
Deniz Alan HELD Deniz Alan HELD
Çevre Dostu ve Antikapitalist Hediye Seçenekleri
Köşe yazarı sayımız fazla olduğu için burada sadece son 17 köşe yazısı gösterilmektedir.Tüm yazarlar için Tıklayın..
REKLAM
SÖYLEŞİ VE DOSYALAR
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi  Göze Aldı
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı
Yazar Aydın Çubukçu: 1 Kasım’a giderken hedef bellidir; 7 Haziran’ın tekrarlanmaması diye bir hedef vardır ve bunun için kullanılacak araçlar da doğrusu iç açıcı bir manzara çizmiyor.
AFORİZMALAR
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
İktidarı almayı yakın hedef görmek için; iktidara çatmak, iktidarın yaptıklarını halka tercüme etmek, iktidar getirseydi; sokakdaki herbir insan iktidar olma şansını taşıyor olurdu.
HERŞEYE RAĞMEN ETİK
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu Doç. Dr. Çağatay Üstün, Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan ve temeli atılan nükleer santral tesisinin yapımının oldu bittiye getirilmesinin doğru olmadığına değinerek eğer bilim siyasetin üstündeyse siyaset bilimin sesine kulak vermelidir dedi.
© Copyright

KaradenizSes.Com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Bu internet sitesinde yayınlanan haber, makale, yorumlar yazarını bağlar. Karadeniz Ses sorumlu tutulamaz. Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2007 - 2010 karadenizses.com
Hakkımızda | Yazar Girişi

Tasarım - Editör - Teknik Sorumlu
UstaSoft İnternet Hizmetleri