Kurbansız Bir Bayram Kahvaltısı Mümkün  |  Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı  |  Yakılan HDP Hopa İlçe binasına 'inadına barış' pankartı  |  Trabzon'da Linç Girişimi  |  Kıyıya Vuran Bir Çocuk ve Sorular, Sorular...  |  Bir Çocuğun Ölümü: Acıdan Siyasi Mücadeleye  |  Rize'de AKP'li başkandan seçim tehdidi: Oy vermezseniz havaalanı yok!  |  Samsun’da HDP mitingine faşist saldırı  |  Aydın Çak'ı Kaybettik...  |  Bartın’da HDP İl Başkanlığı’na faşist saldırı  |  
MURTEZAOGLU


UNUTULMAYANLAR
REKLAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
REKLAM
ÖNEMLİ LİNKLER
REKLAM
İLAN - DUYURU
EN ÇOK OKUNANLAR
REKLAM
İSTATİSLİK

Anasayfaya DönAnasayfaya Dön12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şevket ÇORBACIOĞLU

Arhavi'nin Doğasına ve Doğanına Dolar İçin Saldıranlar

19Ocak2015, 08:12
Şevket ÇORBACIOĞLU


RHAVİ DOĞA KORUMA PLATFORM’NUN İSTANBUL EYLEMİ VE ARHAVİLİ MNG’NİN ARHAVİ DURUŞU


“Arhavi Doğa Koruma Platformu, Arhavi dereleri üzerindeki hidroelektrik santrali (HES)  projelerini protesto etme amacıyla İstanbul – Mecidiyeköy’de bulunan MNG Holding binası önünde eylem yaptı…”

Beni MNG duruşundan çok, Arhavi Belediyesi’nin 23 Ağustos 2014 günü “İş Adamlarımıza Sahip Çıkıyoruz “adı ile Arhavi ilçesinde yaptığı basın açıklamasında,  memleketine sahip çıkan gurbetçiler için “Dış Mihraklar” açıklaması etkiledi.

Doğaya ve doğana duyarlı Arhavili nasıl “dış mihrak” olur. Bu resmen düz mantık ötesi dümdüz mantıktır.

O dümdüz mantığa ancak, düz mantıkla yanıt verilir.: “Bizler ‘Dış mihrak’ isek belli ki kendileri de ‘İç mihrak’ ”.

“Dış mihrak” olarak “İç mihraklara” diyoruz ki, biz; uluslararası projelere attıkları imzalar nedeniyle değil Arhavi’nin Türkiye’nin gururu olarak gördüğümüz İşadamlarına sürekli sahip çıktık. Çünkü katkılarıyla Arhavi’nin doğasına ve doğanına sahip çıkıyorlardı. Yine de, her zaman olduğu gibi cennetin izdüşümü Arhavi’mize bazı işadamlarımıza ve de ve ülkemizin doğasına ve de doğanına sahip çıkmayı sürdürüyoruz, ama MNG’ye bakışımız beklenmedik bir şekilde değişti, değişmesi gerekiyordu da..

"Dünyada inşaatta Arhavi ilçesi, uyuşturucu da x ilçesi " diyerek çarmıklıları,  Özaltınları, Ertuğrul Kurdoğlu grubunu ve Yavuz Batum grubunu sürekli takdir ettim ve gurur duydum yaratıcılıklarından dolayı.. Sonraki jenerasyonun öncüsü MNG'yi de süreç içinde  bunlara kattım. Yarattılar, ürettiler büyük projelere imza attılar. Öyle ki, ulus düzeyi ve uluslararası düzeyde devasa projeler üstlendiler. 

MNG nedense o üretken ve  onurlu   duruşundan, dahası üreten yaratıcılığından kendini soyutlarcasına ‘köşe dönücü ve iş bitirici’ temele dayanan  ‘Turgut Özal’in kolaycı  felsefesine yöneldi. Ulus ötesinden çok hep içeride dolandı. Özal felsefesini ilke edinen AKP iktidarında bu duruşunu abarttı. Yani, bugünkü itici durumuna düşürdü kendini..

Bu süreçte nedense Çarmıklıları değil de ille de meslekdaşım m. Nazıf Günal ve de Nuri Özaltın grubu karşımıza çıktı! İlle de MNG..

Bundandır ki, üretken, yaratıcı Arhavi insanı  MNG nedeniyle iki farklı karaktere büründü: 1- Doğaya ve doğana sevdalı çoklar 2-  doğaya ve doğana düşman dolara sevdalı azlar..

Günal gün gelecek gerçeği görecek, fakat inşallah iş işten geçmemiş olur..Birileri mi MNG'yi tehdit ediyor, yoksa dolar sevdası için kendisi mi doğayı ve doğanı tehdit eetmeyi tutku haline getirdi..

Soruyorum;  “Doğayı yok edenler doları nerede harcayacaklar?” Dahası, “Doları çok, doğası yok adam doları ne yapacak?”..

Sözüm daha çok sanadır Mehmet Nazif Günal ağabey. Çünkü neden çok.

İşte nedenleri: “MNG firması, Kavak HES projesinde hileli ÇED raporu hazırladı. Kamilet Vadisi’ne plansız ve izinsiz HES yolu başlattı. Savaş döneminde geçerli olan Acele Kamulaştırma Kanunu’ndan yararlanarak Bakanlar Kurulu kararıyla Arhavili vatandaşların elinden arazisini zorla almaya kalktı..Yetmedi;  Rize İdare Mahkemesi’nin Kavak HES projesinin ÇED raporunun iptal edilmesini gerekçe göstererek proje ile ilgili orman izinlerinin de iptal edilmesi gerektiğine dair karar vermesine karşın, MNG, Rize İdare Mahkemesi’nin kararına rağmen sözde iyileştirme yaparak, küçük bazı değişiklikler ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yeni bir ÇED raporu sundu..Bakanlık, yasa gereği 21 kişilik komisyonun kararıyla verilmesi gereken ÇED nihai kararını ikisi firma yetkilisi, ikisi ÇED Genel Müdürlük yetkilisi olmak üzere dört kişilik bir komisyonun kararıyla verdi. Usulsüz ve kanunsuz Nihai ÇED raporuna yapılan itiraz ise henüz sonuçlanmadı.” 

Karadeniz bölgesinde yoğunlaşan HES inşaatlarını protesto etmek için toplanan yaklaşık 200 kişi Mecidiyeköy’de toplandı. Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri dünyaca ünlü doğa zenginliğimiz Kamilet Vadisi’nde 1 tane, deniz kıyısındaki Cihani ve Cumhuriyet Mahallesi’nde ise 2 tane Nehir Tipi Hidro Elektrik Santrali yapmayı planlayan firmayı protesto etmek için yürüyüş yaptı. Bölgenin sembol kuşlarından olan Atmaca maskeleri ile yürüyen grup çalan tulumlar eşliğinde MNG Holding’in Fulya’da ki merkezine gitti. Bina önünde grup adına açıklama yapan Arhavi Doğa Koruma Platformu Sevinç Alçiçek, “Günal, doğduğu toprakların kökünü kuruturcasına HES yapmak istiyor. Atmacalar olarak buna engel olacağız..Biz bu derelerde yüzmeyi, doğaya sahip çıkmayı, insan olmayı öğrendik. Bir an önce bu katliam projelerini durdur. Arhavi halkı olarak HES istemiyoruz ve derelerimizin ve değerlerimizin yok edilmesine göz yummayacağız.” dedi.

MNG eğer kendini affettirmek istiyorsa, Arhavi’yi dağı taşı deresi, kuşu, vadisi ve tüm canlısıyla “Doğal SİT alanı” ilan ettirmelidir. Çünkü Arhavi doğası ve doğanıyla özeldir ve de Türkiye’nin ender rengidir. 


Karadeniz Ses

Toplam 1975 Defa Okunmuştur.

 Yazdyrylabilir SayfaTavsiye Et Yorum Yaz

Bu Yazarın Önceki Yazıları


KÖŞE YAZARLARI
Mehmet KÖŞNEK Mehmet KÖŞNEK
İŞTE BİZİM COĞRAFYAMIZ
Hüseyin ÇAKICI Hüseyin ÇAKICI
Öğretmen ve Tecavüz
Ayhan EYİKOÇAK Ayhan EYİKOÇAK
MEĞER TÜRKÇE
Av.Fikret İLKİZ Av.Fikret İLKİZ
Savaşi Karşı Medya ve Barış
Yusuf GÜRCUSU Yusuf GÜRCUSU
Hopa!
Sezai SARIOĞLU Sezai SARIOĞLU
Kağıtsız Gemiler
Tevfik KARA Tevfik KARA
Reklamcılık Bir Sanattır..!
Gündoğdu YILDIRIM Gündoğdu YILDIRIM
Japon Mühendis
Prof.Afşar TİMUÇİN Prof.Afşar TİMUÇİN
İnsan İnsanla Güzeldir
Ali DİLKİ Ali DİLKİ
Hükûmet Dört Yüzü Buldu
Mıgırtiç MARGOSYAN Mıgırtiç MARGOSYAN
Amigoluk Meselesi
Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN
Bir Duruş Olmalı...!
Özcan TEMEL Özcan  TEMEL
Çanakkale Şehidi Uzunömeroğlu Ömer
Coşkun ÖZBUCAK Coşkun ÖZBUCAK
Fiskobirlik
Şevket ÇORBACIOĞLU Şevket ÇORBACIOĞLU
Arhavi'nin Doğasına ve Doğanına Dolar İçin Saldıranlar
Sevda KAKALİÇOĞLU Sevda KAKALİÇOĞLU
TOPRAĞA İZ BIRAKIYORSUNUZ
Deniz Alan HELD Deniz Alan HELD
Çevre Dostu ve Antikapitalist Hediye Seçenekleri
Köşe yazarı sayımız fazla olduğu için burada sadece son 17 köşe yazısı gösterilmektedir.Tüm yazarlar için Tıklayın..
REKLAM
SÖYLEŞİ VE DOSYALAR
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi  Göze Aldı
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı
Yazar Aydın Çubukçu: 1 Kasım’a giderken hedef bellidir; 7 Haziran’ın tekrarlanmaması diye bir hedef vardır ve bunun için kullanılacak araçlar da doğrusu iç açıcı bir manzara çizmiyor.
AFORİZMALAR
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
İktidarı almayı yakın hedef görmek için; iktidara çatmak, iktidarın yaptıklarını halka tercüme etmek, iktidar getirseydi; sokakdaki herbir insan iktidar olma şansını taşıyor olurdu.
HERŞEYE RAĞMEN ETİK
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu Doç. Dr. Çağatay Üstün, Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan ve temeli atılan nükleer santral tesisinin yapımının oldu bittiye getirilmesinin doğru olmadığına değinerek eğer bilim siyasetin üstündeyse siyaset bilimin sesine kulak vermelidir dedi.
© Copyright

KaradenizSes.Com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Bu internet sitesinde yayınlanan haber, makale, yorumlar yazarını bağlar. Karadeniz Ses sorumlu tutulamaz. Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2007 - 2010 karadenizses.com
Hakkımızda | Yazar Girişi

Tasarım - Editör - Teknik Sorumlu
UstaSoft İnternet Hizmetleri