Kurbansız Bir Bayram Kahvaltısı Mümkün  |  Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı  |  Yakılan HDP Hopa İlçe binasına 'inadına barış' pankartı  |  Trabzon'da Linç Girişimi  |  Kıyıya Vuran Bir Çocuk ve Sorular, Sorular...  |  Bir Çocuğun Ölümü: Acıdan Siyasi Mücadeleye  |  Rize'de AKP'li başkandan seçim tehdidi: Oy vermezseniz havaalanı yok!  |  Samsun’da HDP mitingine faşist saldırı  |  Aydın Çak'ı Kaybettik...  |  Bartın’da HDP İl Başkanlığı’na faşist saldırı  |  
MURTEZAOGLU


UNUTULMAYANLAR
REKLAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
REKLAM
ÖNEMLİ LİNKLER
REKLAM
İLAN - DUYURU
EN ÇOK OKUNANLAR
REKLAM
İSTATİSLİK

Anasayfaya DönAnasayfaya Dön12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Deniz Alan HELD

Çevre Dostu ve Antikapitalist Hediye Seçenekleri

10Kasım2014, 08:55
Deniz Alan HELD


Su ana kadar aldığınız en güzel hediye neydi? Ya da en tatmin edici tepkiyi kime, nasıl bir hediye verdiğinizde aldınız? Doğum gününüzde gelen son model bir akıllı telefon mu daha mutlu eder sizi,  yoksa yurtdışında yaşayan bir arkadaşınızın kapınızı çalıp süpriz yapması mı? Yeni bir spor ayakkabı mı, köydeki annenizin bahçesinden eliyle toplayɪp postaladığı sebzeler mi? Peki, o ayakkabıların bir Asya ülkesinde günde 12 saat çalışan çocuklar tarafından yapıldığını ve akıllı telefonların Çinli fabrika işçilerinin kanser olmasına yol açtığını bilseniz ne hissedersiniz?

Hediye, 'birini sevindirmek ve mutlu etmek için verilen şey' anlamına gelir. Yani hediye verirken temel amacımız karşımızdakini iyi hissettirmek, özel olduğunu hatırlatmaktır. Bu şekilde düşünürsek hediyenin aslında illa ki para karşılığı alınan fiziksel bir eşya olmadığını fark ederiz. Zaten bilinçaltımızda hepimiz biliriz ki; bir kişi hakkındaki düşüncelerimiz O'nun bizi nasıl hissettirdiğiyle alakalıdır, bize ne verdiği ya da ne söylediğiyle değil.

Hediyenin en makbulü insanın ihtiyaç duyduğu bir gereksimini tamamlamalı. 'En güzel hediye kitaptır' derler ama, daha önce okunmuşsa ya da zevke hitap etmiyorsa ya rafta tozlanacak ya da paketi bile açılmadan başka birine hediye verilmek üzere saklanacaktır o kitap. Evet doğum gününü hatırlamış olmak bile 'birşey'dir ama, bugün çok azımız bilgisayardaki takvimin ya da Facebook'un ikazı olmadan özel günleri hatırlar.

Doğaya yük olmadan ve sadece insan emeğine para ödeyerek vereceğimiz 'etik' hediyeler anlamlıdır. Pakete sarıp veremeğeceğimiz bu şeylerin içeriğini ve duygularımızı yazdığımız bir kart ile hediye 'kişiye özel' hale gelir. Yaratɪcɪlɪğɪmɪzɪ ve becerilerimizi birleştirerek pek çok orijinal hediye bulabiliriz:

Çocuklar

Çocuklar hediye paketini kimin verdigini hatırlamaz, oyuncakları da bir süre oynayıp bırakır. Şık bir şekilde paketlenmiş büyük bir kutuda hediye alma beklentisi kapitalizmin empoze ettiği bir durumdur sadece. Yeni bir tecrübe yaşamak, yapamadığı bir şeyi öğrenmek onlar için daha sevindiricidir. Ayrıca 'ekolojik ürün' değil ise, fabrikadan yeni çıkmış her oyuncak ve kıyafet zararlı kimyasallar içerir.

Bisiklete ya da kaykaya binmeyi öğretmek için çocuklara verdiğimiz zaman ve sabır günümüzde paradan daha kıymetlidir. Müzeye ya da hayvanat bahçesine götürmek, yeteneğini ortaya çıkartacak ve kendini ispat etmesine yardımcı olacak hobi malzemeleri çocuklara verilecek en faydalɪ hediyeler olacaktɪr. Çocuğa doğayı ve hayvanları sevdirtecek başka birçok yaratıcı hediyeler bulunabilir. Doğum günüde çocuk adına dikilmiş bir fidan O'na doğanın güzelliğini, mevsimlerin akışını ve sabırlı olmayı öğretecek ve en azından ağaç var olduğu müddetçe hatırlanacaktır.

Arkadaş ya da Sevgili

Eskiden sosyal hayatın bir parçası olan bazı faliyetleri bugün para vererek alır olduk; bizi dinlemesi için terapiste, duymak istediğimiz şeyleri söylemesi için falcıya gidiyoruz. Popüler kültürün 'kaliteli zaman' diye tabir ettiği vakit günümüzde oldukça pahalɪya maloluyor. Zamanımızın şartlarını irdeleyip biraz da çaba sarfedersek arkadaşımızın ya da sevgilimizin yılarca hatırlayacağı hediyeler hazırlayabiliriz:

Yeni evlenenlere perde ya da havlu gibi evlerinin ihtiyacı olan bir şeyi dikmek, müzik aleti çalabiliyorsak nikah törenlerinde küçük bir konser vermek, ya da düğün hazırlıklarında aktif bir şekilde çalışmak parayla ölçülemeyecek hediyelerdir.

Ne zamadır kilo vermek isteyen arkadaşı motive etmek için beraber koşuya çıkmak, çalışmaktan bunalmış bir diğerini tüm hazırlıklarını yaptığınız bir pikniğe ya da geziye davet etmek, evinde yemek yapmak ya da sevdiği bir lokantada yemek ısmarlamak, destek vermek istediği bir kuruluşa adına bağış yapmak, parası yetmediği için başlayamadığı bir kurs ya da atölye çalışmasının taksidini ödemek ya da kısa bir süre sonra teslim etmesi gereken ödev ya da makalesinin son okuması ya da düzeltmelerini yetiştirmek yirmili ya da otuzlu yaşlardakileri en memnun edecek hediyelerdir.

Romantik ve özel bir akşam hazırlamak, saçlarını tarayıp manikür yapmak, masaj seansı hediye etmek ya da bizzat masaj yapmak ise hiçbir sevgili tarafından geri çevrilmeyecekdir.

Tabii ki insanların maddi ihtiyaçları da var ve bunlar da bazen manevi hediyeler kadar anlamlı olabilir. Sahip olduğunuz değerli bir takı ya da eşyayı vermek, bir spor müsabakasına ya da sinemaya bilet, keyifle tüketebileceği güzel bir yiyecek ya da şarap almak ise vakti olmayanların düşünebileceği seçenekler olabilir. Çocuğu olan bir arkadaşınız ise bir hafta sonu çocuklarına bakabileceğinizi ya da çocuklarının ödevine yardımcı olabileceğinizi teklif ettiğinizde çok mutlu olacaktır.

Yaşlılar

Yaşlıların zamanı bol ama enerjisi ve sosyal ortamları azdır, ayrıca  o zamana kadar satın alınacak herşey zaten alınmıştır. Yaşlı bir tanıdığınızı en çok evinde ziyaret edip ev işlerini ya da dışardaki alışverişini yapmanız, varsa köpeğini gezmeye çıkartmanız, gözleri iyi görmüyorsa gazete ya da kitap okumanız, eski fotoğraf ya da kitaplarını arşivlemeniz, bilgisayar kullanmayı öğretmeniz ya da bozuk radyosunu onarmanız çok memnun edecektir.

Az veren candan, çok veren maldan

Kaç yaşɪnda olursa olsun, bugünün sosyal şartlarını düşündüğümüzde, vaktimiz ve sabrımız da varsa eğer, sevdiğimize verilebileceğimiz en faydalı ve en özel hediye küçük bir karta yazdığımız şu taahhüt olabilir aslɪnda:

'Seni bir saat hic lafını kesmeden dinleyecegim.'

 

Deniz Alan Held

NOT: Bu yazɪ, 26 Ekim 2014 tarihli Cumhuriyet Gazetesi'nin "Sürdürülebilir Yaşam" ilavesinde yaynllanmɪştɪr.


Karadeniz Ses

Toplam 2322 Defa Okunmuştur.

 Yazdyrylabilir SayfaTavsiye Et Yorum Yaz

Bu Yazarın Önceki Yazıları


KÖŞE YAZARLARI
Mehmet KÖŞNEK Mehmet KÖŞNEK
İŞTE BİZİM COĞRAFYAMIZ
Hüseyin ÇAKICI Hüseyin ÇAKICI
Öğretmen ve Tecavüz
Ayhan EYİKOÇAK Ayhan EYİKOÇAK
MEĞER TÜRKÇE
Av.Fikret İLKİZ Av.Fikret İLKİZ
Savaşi Karşı Medya ve Barış
Yusuf GÜRCUSU Yusuf GÜRCUSU
Hopa!
Sezai SARIOĞLU Sezai SARIOĞLU
Kağıtsız Gemiler
Tevfik KARA Tevfik KARA
Reklamcılık Bir Sanattır..!
Gündoğdu YILDIRIM Gündoğdu YILDIRIM
Japon Mühendis
Prof.Afşar TİMUÇİN Prof.Afşar TİMUÇİN
İnsan İnsanla Güzeldir
Ali DİLKİ Ali DİLKİ
Hükûmet Dört Yüzü Buldu
Mıgırtiç MARGOSYAN Mıgırtiç MARGOSYAN
Amigoluk Meselesi
Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN
Bir Duruş Olmalı...!
Özcan TEMEL Özcan  TEMEL
Çanakkale Şehidi Uzunömeroğlu Ömer
Coşkun ÖZBUCAK Coşkun ÖZBUCAK
Fiskobirlik
Şevket ÇORBACIOĞLU Şevket ÇORBACIOĞLU
Arhavi'nin Doğasına ve Doğanına Dolar İçin Saldıranlar
Sevda KAKALİÇOĞLU Sevda KAKALİÇOĞLU
TOPRAĞA İZ BIRAKIYORSUNUZ
Deniz Alan HELD Deniz Alan HELD
Çevre Dostu ve Antikapitalist Hediye Seçenekleri
Köşe yazarı sayımız fazla olduğu için burada sadece son 17 köşe yazısı gösterilmektedir.Tüm yazarlar için Tıklayın..
REKLAM
SÖYLEŞİ VE DOSYALAR
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi  Göze Aldı
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı
Yazar Aydın Çubukçu: 1 Kasım’a giderken hedef bellidir; 7 Haziran’ın tekrarlanmaması diye bir hedef vardır ve bunun için kullanılacak araçlar da doğrusu iç açıcı bir manzara çizmiyor.
AFORİZMALAR
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
İktidarı almayı yakın hedef görmek için; iktidara çatmak, iktidarın yaptıklarını halka tercüme etmek, iktidar getirseydi; sokakdaki herbir insan iktidar olma şansını taşıyor olurdu.
HERŞEYE RAĞMEN ETİK
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu Doç. Dr. Çağatay Üstün, Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan ve temeli atılan nükleer santral tesisinin yapımının oldu bittiye getirilmesinin doğru olmadığına değinerek eğer bilim siyasetin üstündeyse siyaset bilimin sesine kulak vermelidir dedi.
© Copyright

KaradenizSes.Com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Bu internet sitesinde yayınlanan haber, makale, yorumlar yazarını bağlar. Karadeniz Ses sorumlu tutulamaz. Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2007 - 2010 karadenizses.com
Hakkımızda | Yazar Girişi

Tasarım - Editör - Teknik Sorumlu
UstaSoft İnternet Hizmetleri