Kurbansız Bir Bayram Kahvaltısı Mümkün  |  Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı  |  Yakılan HDP Hopa İlçe binasına 'inadına barış' pankartı  |  Trabzon'da Linç Girişimi  |  Kıyıya Vuran Bir Çocuk ve Sorular, Sorular...  |  Bir Çocuğun Ölümü: Acıdan Siyasi Mücadeleye  |  Rize'de AKP'li başkandan seçim tehdidi: Oy vermezseniz havaalanı yok!  |  Samsun’da HDP mitingine faşist saldırı  |  Aydın Çak'ı Kaybettik...  |  Bartın’da HDP İl Başkanlığı’na faşist saldırı  |  
MURTEZAOGLU


UNUTULMAYANLAR
REKLAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
REKLAM
ÖNEMLİ LİNKLER
REKLAM
İLAN - DUYURU
EN ÇOK OKUNANLAR
REKLAM
İSTATİSLİK

Anasayfaya Dön Anasayfaya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Bir Çocuğun Ölümü: Acıdan Siyasi Mücadeleye

05Eylül2015, 09:32

Siyasi yoksulluk insani açıdan iğrenç sonuçlara yol açıyor


Clementine AUTAİN
Le Regards

Siyasi yoksulluk insani açıdan iğrenç sonuçlara yol açıyor. Yayımlanan bir yazı değil, uluslararası boyutta bir çocuğun resminin paylaşılması, göçmenlerin inanılmaz durumunu anlama açısından çarpıcı bir etki yaptı. Hâlâ 3 yaşında olan Aylan Kurdi’nin Bodrum’da yüzü kuma dönük duran cansız bedeni, insanlık açısından kabul edilemez her şeyi sergiliyor. Birçok basın tarafından, özellikle de İngiliz basını tarafından yayımlanan ve tüm dünyaya yayılan bu resim, bencil ve insani olmayan siyasi tercihlerin nelere yol açtığını kelimelerden çok daha iyi anlatıyor.
Avrupa Birliği’nin kaba göçmenlik politikasından dolayı ilk batan gemi değil, ilk ölen çocuk da değil. BM’nin Mülteciler Yüksek Komiserliğine göre bu yılın başından bu yana ölenlerin sayısı 2 bin 500’e ulaşmış ve bunların birçoğu da çocuk.
Savaştan kaçan, her yola başvurarak hayata koşmaya çalışan Suriyelilerin durumu biliniyor. Bu gerçeklik uzun zamandır hükümetlerin kör tercih ve dogmatizmine, AB’nin dünyanın eşitsizliklerinden dolayı acı çekenleri insani koşullarda karşılama konusundaki acizliğine ve Batılı ulusların besledikleri savaşlara çarpıyor.
Avrupa’yı bir kaleye çevirmeye çalışan tüm anlaşma ve yasalar bugünün gerçeğinin duvarına, bir tıklamayla paylaşılan, bazen bir resimde derin ifadesini bulan bir utanç duvarına çarparak paramparça oluyor. Fransa’nın, kendisini “İnsan haklarının ülkesi” olarak tanıtan bir ülkenin mültecileri karşılama konusunda ayak sürmesi de tamamen utanç verici bir tavır.
Sosyal medyada kimileri, insanların uyanması için küçücük bir çocuğun ölü resminin gösterilmesinin ne kadar utanç verici olduğunu ifade ediyor. Başkaları, ölü mağdurların haysiyetlerine saygı göstermek gerektiğine vurgu yapıyorlar. Bizce sorun başka. Kadın, erkek, çocuk… İnsanlar savaştan kaçıyorlar ve Avrupa’ya sığınmaya çalışıyorlar, ama şiddet ve kaba yollarla tekrar geri püskürtülüyorlar. Onlar hayatı kovalıyorlar, yaşamanın peşindeler, ama vardıkları yerde ölümlerle karşılanıyorlar. Ve bu ölüm tüm çıplaklığıyla gözlerimizin önüne serildiğinde, insan içinden gelen o öfkeyle bürünüyor.
Ama bu duygulardan, göçmenlerin peşinden koştukları hayat ve onura ulaşabilmeleri için zorunlu siyasi bilince geçebilmek için sadece bir adım var. Katliamların durması için bu adımı atmak, bilinçle davranmak olağanüstü öneme sahip. Ve bu siyasi bilinç doğru soruları sormamıza olanak sağlıyor: Uluslararası kurumları rahatsız eden soruları gündeme getirmeyi, dünya zenginliklerinin dengesiz paylaşımına vurgu yapan soruları, insanların dolaşımını engellemeye çalışan duvarların ne kadar işe yaramadığı, bir o kadar da ölümlere yol açtığına dair soruları, iş birliği yerine rekabeti teşvik eden devletlerin bencil politikalarına dair soruları, savaşları gerçekten ve uzun vadeli durdurmanın yollarına dair soruları sormamıza olanak sağlıyor. Duyguların gücünü siyasi bilence dönüştürmeye devam etmeliyiz.

(Çeviren : Deniz Uztopal)


Karadeniz Ses

Toplam 976 Defa Okunmuştur.

 Yazdyrylabilir SayfaTavsiye Et Yorum Yaz


ÖZEL ÜST HABER


KÖŞE YAZARLARI
Mehmet KÖŞNEK Mehmet KÖŞNEK
İŞTE BİZİM COĞRAFYAMIZ
Hüseyin ÇAKICI Hüseyin ÇAKICI
Öğretmen ve Tecavüz
Ayhan EYİKOÇAK Ayhan EYİKOÇAK
MEĞER TÜRKÇE
Av.Fikret İLKİZ Av.Fikret İLKİZ
Savaşi Karşı Medya ve Barış
Yusuf GÜRCUSU Yusuf GÜRCUSU
Hopa!
Sezai SARIOĞLU Sezai SARIOĞLU
Kağıtsız Gemiler
Tevfik KARA Tevfik KARA
Reklamcılık Bir Sanattır..!
Gündoğdu YILDIRIM Gündoğdu YILDIRIM
Japon Mühendis
Prof.Afşar TİMUÇİN Prof.Afşar TİMUÇİN
İnsan İnsanla Güzeldir
Ali DİLKİ Ali DİLKİ
Hükûmet Dört Yüzü Buldu
Mıgırtiç MARGOSYAN Mıgırtiç MARGOSYAN
Amigoluk Meselesi
Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN
Bir Duruş Olmalı...!
Özcan TEMEL Özcan  TEMEL
Çanakkale Şehidi Uzunömeroğlu Ömer
Coşkun ÖZBUCAK Coşkun ÖZBUCAK
Fiskobirlik
Şevket ÇORBACIOĞLU Şevket ÇORBACIOĞLU
Arhavi'nin Doğasına ve Doğanına Dolar İçin Saldıranlar
Sevda KAKALİÇOĞLU Sevda KAKALİÇOĞLU
TOPRAĞA İZ BIRAKIYORSUNUZ
Deniz Alan HELD Deniz Alan HELD
Çevre Dostu ve Antikapitalist Hediye Seçenekleri
Köşe yazarı sayımız fazla olduğu için burada sadece son 17 köşe yazısı gösterilmektedir.Tüm yazarlar için Tıklayın..
REKLAM
SÖYLEŞİ VE DOSYALAR
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi  Göze Aldı
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı
Yazar Aydın Çubukçu: 1 Kasım’a giderken hedef bellidir; 7 Haziran’ın tekrarlanmaması diye bir hedef vardır ve bunun için kullanılacak araçlar da doğrusu iç açıcı bir manzara çizmiyor.
AFORİZMALAR
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
İktidarı almayı yakın hedef görmek için; iktidara çatmak, iktidarın yaptıklarını halka tercüme etmek, iktidar getirseydi; sokakdaki herbir insan iktidar olma şansını taşıyor olurdu.
HERŞEYE RAĞMEN ETİK
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu Doç. Dr. Çağatay Üstün, Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan ve temeli atılan nükleer santral tesisinin yapımının oldu bittiye getirilmesinin doğru olmadığına değinerek eğer bilim siyasetin üstündeyse siyaset bilimin sesine kulak vermelidir dedi.
© Copyright

KaradenizSes.Com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Bu internet sitesinde yayınlanan haber, makale, yorumlar yazarını bağlar. Karadeniz Ses sorumlu tutulamaz. Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2007 - 2010 karadenizses.com
Hakkımızda | Yazar Girişi

Tasarım - Editör - Teknik Sorumlu
UstaSoft İnternet Hizmetleri