Kurbansız Bir Bayram Kahvaltısı Mümkün  |  Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı  |  Yakılan HDP Hopa İlçe binasına 'inadına barış' pankartı  |  Trabzon'da Linç Girişimi  |  Kıyıya Vuran Bir Çocuk ve Sorular, Sorular...  |  Bir Çocuğun Ölümü: Acıdan Siyasi Mücadeleye  |  Rize'de AKP'li başkandan seçim tehdidi: Oy vermezseniz havaalanı yok!  |  Samsun’da HDP mitingine faşist saldırı  |  Aydın Çak'ı Kaybettik...  |  Bartın’da HDP İl Başkanlığı’na faşist saldırı  |  
MURTEZAOGLU


UNUTULMAYANLAR
REKLAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
REKLAM
ÖNEMLİ LİNKLER
REKLAM
İLAN - DUYURU
EN ÇOK OKUNANLAR
REKLAM
İSTATİSLİK

Anasayfaya Dön Anasayfaya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


HES ve Nükleer Santraller Sermayenin İhtiyacı için Yapılıyor

19Nisan2015, 21:24

Ekoloji Meclisi'nin 3. Genel Kurulu'nda konuşan HDP İstanbul Milletvekili Adayı Prof. Dr. Beyza Üstün, enerji projelerinin halkın ihtiyacı için değil sermayenin ihtiyacı için yapıldığını belirterek, "HES, elektrik projesi değildir. Suyun ticarileştirilmesi ve su havzalarının sermayeye teslimidir. Nükleer Enerji Santralleri de bir enerji projesi değildir. Biri yapılmaya başladığı andan itibaren bütün kapatılan nükleer alanlardan çıkartılan atıkların depolanma alanıdır" dedi.


İzmir'de yapılan Ekoloji Meclisi'nin 3. Genel Kurulu'nda Türkiyeli ekolojistler, Ege Bölgesi'ndeki ekolojistlerle bir araya geldi. Tepekule Kongre Merkezi'nde düzenlenen kurula, çok sayıda ekolojistin yanı sıra HDP'nin yaşam savunucusu milletvekilli adayları Prof. Dr. Beyza Üstün, Berrin Esin Kaya ve Özer Akdemir de katıldı. Daha önce Nükleer Santraller üzerine görüşlerin bildirildiği toplantıda, madencilik sektörünün yıkımları ve yenilenebilir enerji kaymakları gündeme alındı. Toplantıda ilk olarak konuşan Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP) üyesi Metin Sert, Çaldağı Madencilik Projesi'ne dair bilgilendirme yaparak, projenin çevre ve insanlık düşmanı olduğunu söyledi.

Sert'in ardından ekoloji davalarına bakan Avukat Arif Ali Cangı konuştu. Cangı, Bergama'daki ekoloji mücadelesine dair süreci anlatarak bu "vahşi" madenciliğe karşı mücadele eden Bergamalıların, ekoloji mücadelesinde mihenk taşı olduğunu belirtti. Cangı'nın ardından konuşan HDP İzmir Milletvekili adaylarından Özer Akdemir, Koza Altın Madencilik'in ekolojiye verdiği zararları ifade ederek, Ege Bölgesi'ndeki uranyum arama işlemlerine dair de bilgi verdi. Akdemir'den sonra yaşam alanı savunucusu ve TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Mühendis Cemalattin Küçük konuştu. Küçük, mühendislerin yıllardır halka yalan söylediğini belirterek, AVM'lerin kullandığı elektrik oranının 40 milyar megawat olduğunu ve çimento üretiminde kullanılan enerjinin çok fazla olduğunu kaydetti.

'HES SUYUN TİCARİLEŞTİRİLMESİDİR'

Küçük, "Şirketlerin yakasına yapışın, mücadele etmeyen mühendislerin yakasına yapışın. Bu meslek örgütlerinin toplantılarına giderek o arkadaşları bu mücadeleye katın. Ekoloji mücadelesinde önemli olan çevre dernekleri değildir. Dernekler validen izin alarak hareket ediyor öyle mücadele olmaz" dedi. Toplantının ikinci bölümünde ise, Rüzgar Enerji Santralleri (RES) ve Hidro Elektrik Santralleri (HES) tartışıldı. Ege Bölgesi'nde yapılmak istenen RES ve HES'lere dikkat çekilen bu bölümde mücadelede ortaklaşma vurgusu yapıldı. KÖY Sen adına konuşan Funda Yeliz Alataş, HES, RES ve nükleer santrallerin zararlarını anlattı. Alataş'ın ardından HDP İstanbul Milletvekili Adayı Prof. Dr. Beyza Üstün söz alarak, "Suyun ticarileştirilmesi ve su havzalarının sermayeye teslimidir HES'ler. Nükleer Enerji Santralleri de bir enerji projesi değildir. Biri yapılmaya başladığın andan itibaren bütün kapatılan nükleer alanlardan çıkartılan atıkların depolanma alanıdır. HES elektrik projesi değildir bir suyun ticarileştirilmesidir, nükleer enerji de enerji projesi değil atıkların depolanması projesidir. Biz hukuki mücadelenin boşa çıkartılacağını biliyorduk" dedi. 

'SUYU ELDE ETTİLER ŞİMDİ TAŞIMAK İÇİN YOLLARI YAPIYORLAR'

Mücadeledeki çalışma alanlarının önemli olduğunu ve mücadele edenlerin birikimlerini paylaşması gerektiğini anlatan Üstün, şöyle devam etti: "Önümüzdeki süreçte HES, RES ihtiyacı aratacak. Örneğin maden işletmelerinde suyu kullanacaklar. Suyu elde ettiler çünkü bunu yaptıktan sonra kendilerine yol da açtılar. 3. Köprü, Karadeniz'deki Yeşil Yol gibi yolları da yapıyorlar. Su havzalarının ortak paylaştırılması ile ilgili olarak işlere başlayacaklar." Üstün, son olarak mücadele edenlerin hiçbir ayrışmaya düşmeden mücadeleyi ortaklaştırması gerektiğini belirterek, "Yapacağımız tek şey yan yana durarak mücadeleyi, hiyerarşi olmadan, eşit düzeyde yükseltmeliyiz. Bütün halklar, ekolojik yıkımlara karşı ortak mücadele zemininde mücadele edelim" dedi. (DİHA)


Karadeniz Ses

Toplam 1075 Defa Okunmuştur.

 Yazdyrylabilir SayfaTavsiye Et Yorum Yaz


SÖYLEŞİ ve DOSYLAR


KÖŞE YAZARLARI
Mehmet KÖŞNEK Mehmet KÖŞNEK
İŞTE BİZİM COĞRAFYAMIZ
Hüseyin ÇAKICI Hüseyin ÇAKICI
Öğretmen ve Tecavüz
Ayhan EYİKOÇAK Ayhan EYİKOÇAK
MEĞER TÜRKÇE
Av.Fikret İLKİZ Av.Fikret İLKİZ
Savaşi Karşı Medya ve Barış
Yusuf GÜRCUSU Yusuf GÜRCUSU
Hopa!
Sezai SARIOĞLU Sezai SARIOĞLU
Kağıtsız Gemiler
Tevfik KARA Tevfik KARA
Reklamcılık Bir Sanattır..!
Gündoğdu YILDIRIM Gündoğdu YILDIRIM
Japon Mühendis
Prof.Afşar TİMUÇİN Prof.Afşar TİMUÇİN
İnsan İnsanla Güzeldir
Ali DİLKİ Ali DİLKİ
Hükûmet Dört Yüzü Buldu
Mıgırtiç MARGOSYAN Mıgırtiç MARGOSYAN
Amigoluk Meselesi
Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN
Bir Duruş Olmalı...!
Özcan TEMEL Özcan  TEMEL
Çanakkale Şehidi Uzunömeroğlu Ömer
Coşkun ÖZBUCAK Coşkun ÖZBUCAK
Fiskobirlik
Şevket ÇORBACIOĞLU Şevket ÇORBACIOĞLU
Arhavi'nin Doğasına ve Doğanına Dolar İçin Saldıranlar
Sevda KAKALİÇOĞLU Sevda KAKALİÇOĞLU
TOPRAĞA İZ BIRAKIYORSUNUZ
Deniz Alan HELD Deniz Alan HELD
Çevre Dostu ve Antikapitalist Hediye Seçenekleri
Köşe yazarı sayımız fazla olduğu için burada sadece son 17 köşe yazısı gösterilmektedir.Tüm yazarlar için Tıklayın..
REKLAM
SÖYLEŞİ VE DOSYALAR
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi  Göze Aldı
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı
Yazar Aydın Çubukçu: 1 Kasım’a giderken hedef bellidir; 7 Haziran’ın tekrarlanmaması diye bir hedef vardır ve bunun için kullanılacak araçlar da doğrusu iç açıcı bir manzara çizmiyor.
AFORİZMALAR
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
İktidarı almayı yakın hedef görmek için; iktidara çatmak, iktidarın yaptıklarını halka tercüme etmek, iktidar getirseydi; sokakdaki herbir insan iktidar olma şansını taşıyor olurdu.
HERŞEYE RAĞMEN ETİK
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu Doç. Dr. Çağatay Üstün, Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan ve temeli atılan nükleer santral tesisinin yapımının oldu bittiye getirilmesinin doğru olmadığına değinerek eğer bilim siyasetin üstündeyse siyaset bilimin sesine kulak vermelidir dedi.
© Copyright

KaradenizSes.Com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Bu internet sitesinde yayınlanan haber, makale, yorumlar yazarını bağlar. Karadeniz Ses sorumlu tutulamaz. Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2007 - 2010 karadenizses.com
Hakkımızda | Yazar Girişi

Tasarım - Editör - Teknik Sorumlu
UstaSoft İnternet Hizmetleri