Kurbansız Bir Bayram Kahvaltısı Mümkün  |  Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı  |  Yakılan HDP Hopa İlçe binasına 'inadına barış' pankartı  |  Trabzon'da Linç Girişimi  |  Kıyıya Vuran Bir Çocuk ve Sorular, Sorular...  |  Bir Çocuğun Ölümü: Acıdan Siyasi Mücadeleye  |  Rize'de AKP'li başkandan seçim tehdidi: Oy vermezseniz havaalanı yok!  |  Samsun’da HDP mitingine faşist saldırı  |  Aydın Çak'ı Kaybettik...  |  Bartın’da HDP İl Başkanlığı’na faşist saldırı  |  
MURTEZAOGLU


UNUTULMAYANLAR
REKLAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
REKLAM
ÖNEMLİ LİNKLER
REKLAM
İLAN - DUYURU
EN ÇOK OKUNANLAR
REKLAM
İSTATİSLİK

Anasayfaya Dön Anasayfaya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Sıradan Kötülük Özgecan’ı Bizden Aldı

15Şubat2015, 11:28

Özgecan, kavramların anlamsızlaştığı, aklın asla kabul edemeyeceği bir şekilde hunharca kopartılıp alında aramızdan. Ama artık ağlamak değil bizim görevimiz. İsyan etmek de değil sadece. Artık tavır almak günü!


Hilal Onur İNCE

İstanbul - BİA Haber Merkez

“Evrensel bir yakınlık insanları birleştiriyor ve birinin alçaklığı öbürleri üzerine yayılıyor. Kötülük, suçu işleyen ve o andaki kurban ile sınırlanmıyor. O, bir yağ lekesi gibi genişliyor. Kötülüğü işlemeden içlerinden geçirenler eninde sonunda varırlar ona. Bu istekleri kınamadan duyanlar çok acı çeker.

''Olaydan hiç haberleri olmasa bile gizemli bir şekilde suç ortağı sayılırlar. Biz hepimiz sorumluyuz, lekeliyiz, mutsuzuz. Yüzünü görmediğimiz bu soyguncuyla birlikte çaldık. Gazetelerin meydana çıkardığı bir baba katiliyle birlikte öldürdük. Bu şehvet düşkünü ile birlikte ırza geçtik. Bu kafirle birlikte lanetlendik. Dünyanın yüz yıllar boyunca işlene gelen günahı altında bükülüyoruz hepimiz.” (Fjodor Michailowitsch Dostojewski, Karamazov Kardeşler)

Kötülük sıradan. Hem de çok sıradan. Aklı, bilinci, düşünce ve algıyı yok sayan boş bir sıradanlık bu. İnsan, bilime teknolojiye katkı sağlayabiliyor, aklını kullanarak. İnsan çölleri bile yeşeren bitkilerle yaşanır hale getirebiliyor, aklını kullanarak. Ama aklın ve düşüncenin çöllüğüne asla müdahale edemiyor.

Özgecan, kavramların anlamsızlaştığı, aklın asla kabul edemeyeceği bir şekilde hunharca kopartılıp alında aramızdan. Hayır, şimdi Özgecan’ın ne kadar çok umutlarının olduğundan söz etmeyeceğim. Her insanın umutları vardır. Ama Özgecan’ın her insan gibi yaşama hakkı vardı. Bir kadın olarak, istediği, hayal ettiği gibi, özgürce yaşama hakkı vardı. İşte onu aldılar elinden.

Artık ağlamak değil bizim görevimiz. İsyan etmek de değil sadece. Artık tavır almak günü! Kadının bir meta haline getirilmesine, kadının giderek kendisini öyle algılamasına, bunun toplumsal yaşamın tüm alanlarında, ritüellerde, geleneklerde, medyada, dizilerde tekrar tekrar perçinleştirilmesine, kadının nesneleştirilmesine tavır alma zamanı geldi artık.

Bundan tam yedi yıl önce Sosyolog Dicle Koğacıoğlu kadın cinayetlerini araştırırken “çok acı var dayanamıyorum” diyerek Boğaz Köprüsünden atlamıştı. Biz o günde ağlamıştık. O gün de isyan etmiş, sokaklara çıkmıştık. Bugün olduğu gibi.

“Bir tane kız mıdır, kadın mıdır bilmem” diyenlerin yönettiği, “kadın erkek eşitliğine zaten inanmıyorum” diyenlerin egemen olduğu, “tecavüzcülerin kürtaj yaptıran tecavüz kurbanından daha masum” olduğunu fütursuzca ifade ettiği bir ülkede artık isyan değil, tavırdır gerekli olan.

Bizler bunu Özgecan ve yitirdiğimiz binlerce kadına borçluyuz. Yarının kadınlarına hesap verebilmek için borçluyuz.

Evet. Kötülüğün sıradanlığının, boş beyinlerin bizi yok ettiği bir noktadayız. Gün tavır günüdür.

Hilal Onur-İnce,  siyaset bilimci, yazar, doc.dr., Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü, Alman siyasal düsüncesi, toplumsal cinsiyet ve siyaset teorisi  çalışıyor.


Karadeniz Ses

Toplam 937 Defa Okunmuştur.

 Yazdyrylabilir SayfaTavsiye Et Yorum Yaz


TOPLUM ve YAŞAM


KÖŞE YAZARLARI
Mehmet KÖŞNEK Mehmet KÖŞNEK
İŞTE BİZİM COĞRAFYAMIZ
Hüseyin ÇAKICI Hüseyin ÇAKICI
Öğretmen ve Tecavüz
Ayhan EYİKOÇAK Ayhan EYİKOÇAK
MEĞER TÜRKÇE
Av.Fikret İLKİZ Av.Fikret İLKİZ
Savaşi Karşı Medya ve Barış
Yusuf GÜRCUSU Yusuf GÜRCUSU
Hopa!
Sezai SARIOĞLU Sezai SARIOĞLU
Kağıtsız Gemiler
Tevfik KARA Tevfik KARA
Reklamcılık Bir Sanattır..!
Gündoğdu YILDIRIM Gündoğdu YILDIRIM
Japon Mühendis
Prof.Afşar TİMUÇİN Prof.Afşar TİMUÇİN
İnsan İnsanla Güzeldir
Ali DİLKİ Ali DİLKİ
Hükûmet Dört Yüzü Buldu
Mıgırtiç MARGOSYAN Mıgırtiç MARGOSYAN
Amigoluk Meselesi
Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN
Bir Duruş Olmalı...!
Özcan TEMEL Özcan  TEMEL
Çanakkale Şehidi Uzunömeroğlu Ömer
Coşkun ÖZBUCAK Coşkun ÖZBUCAK
Fiskobirlik
Şevket ÇORBACIOĞLU Şevket ÇORBACIOĞLU
Arhavi'nin Doğasına ve Doğanına Dolar İçin Saldıranlar
Sevda KAKALİÇOĞLU Sevda KAKALİÇOĞLU
TOPRAĞA İZ BIRAKIYORSUNUZ
Deniz Alan HELD Deniz Alan HELD
Çevre Dostu ve Antikapitalist Hediye Seçenekleri
Köşe yazarı sayımız fazla olduğu için burada sadece son 17 köşe yazısı gösterilmektedir.Tüm yazarlar için Tıklayın..
REKLAM
SÖYLEŞİ VE DOSYALAR
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi  Göze Aldı
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı
Yazar Aydın Çubukçu: 1 Kasım’a giderken hedef bellidir; 7 Haziran’ın tekrarlanmaması diye bir hedef vardır ve bunun için kullanılacak araçlar da doğrusu iç açıcı bir manzara çizmiyor.
AFORİZMALAR
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
İktidarı almayı yakın hedef görmek için; iktidara çatmak, iktidarın yaptıklarını halka tercüme etmek, iktidar getirseydi; sokakdaki herbir insan iktidar olma şansını taşıyor olurdu.
HERŞEYE RAĞMEN ETİK
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu Doç. Dr. Çağatay Üstün, Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan ve temeli atılan nükleer santral tesisinin yapımının oldu bittiye getirilmesinin doğru olmadığına değinerek eğer bilim siyasetin üstündeyse siyaset bilimin sesine kulak vermelidir dedi.
© Copyright

KaradenizSes.Com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Bu internet sitesinde yayınlanan haber, makale, yorumlar yazarını bağlar. Karadeniz Ses sorumlu tutulamaz. Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2007 - 2010 karadenizses.com
Hakkımızda | Yazar Girişi

Tasarım - Editör - Teknik Sorumlu
UstaSoft İnternet Hizmetleri