Kurbansız Bir Bayram Kahvaltısı Mümkün  |  Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı  |  Yakılan HDP Hopa İlçe binasına 'inadına barış' pankartı  |  Trabzon'da Linç Girişimi  |  Kıyıya Vuran Bir Çocuk ve Sorular, Sorular...  |  Bir Çocuğun Ölümü: Acıdan Siyasi Mücadeleye  |  Rize'de AKP'li başkandan seçim tehdidi: Oy vermezseniz havaalanı yok!  |  Samsun’da HDP mitingine faşist saldırı  |  Aydın Çak'ı Kaybettik...  |  Bartın’da HDP İl Başkanlığı’na faşist saldırı  |  
MURTEZAOGLU


UNUTULMAYANLAR
REKLAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
REKLAM
ÖNEMLİ LİNKLER
REKLAM
İLAN - DUYURU
EN ÇOK OKUNANLAR
REKLAM
İSTATİSLİK

Anasayfaya Dön Anasayfaya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Binler, 'laik eğitim, demokratik Türkiye' dedi

08Şubat2015, 17:25

Alevi örgütleri ve Eğitim Sen’in Kadıköy’deki mitinginde bir araya gelen binler demokratik yaşam ve laik eğitim taleplerini haykırdı.


Alevi örgütleri ve Eğitim Sen’in Kadıköy’deki mitinginde bir araya gelen binler demokratik yaşam ve laik eğitim taleplerini haykırdı. Mitingde öne çıkan talepler zorunlu din dersinin kaldırılması ve cemevlerine ibadethane statüsünün kazandırılması oldu. Mitingde sık sık “Laik, bilimsel, ana dilinde eğitim” ve “Öğretmenler greve öğrenciler boykota” sloganları atıldı.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekleri Federasyonu (ADF), Alevi Vakıflar Federasyonu (AVF), Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), eğitimin dini kurallara göre biçimlendirilmesine, ‘tek din, tek mezhep’ dayatmasına ve asimilasyona karşı Kadıköy’de miting yaptı.

Miting alanı olan Kadıköy İskele Meydanı’na iki koldan yürüyüş gerçekleşti. Haydarpaşa Numune Hastanesi kolunda HDP, HDK, ESP, DTK, DİSK, KESK, TBB; TMMOB, Eğitim Sen, Beşiktaş Çarşı taraftar grubu ve Cem Vakfı yürüdü. Söğütlüçeşme kolundan da CHP, EMEP, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Bektaşi Federasyonu, Yöre Dernekleri, Dersim Dernekleri Federasyonu, Halkevleri, Emek Gençliği, FKF, BHH, Kaldıraç, AKA-DER, Partizan, Mücadele Birliği, BDSP, Sürekli Devrim Hareketi ve Fenerbahçe Sol Açık taraftar grubu yürüdü.

ALEVİLER: AYRICALIK İSTEMİYORUZ

PSAKD semah ekibinin töreninden sonra başlayan mitingde, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Gümüş ilk sözü aldı. Gümüş, sendikaların ve siyasi partilerin Alevilerle dayanışma göstermesinin önemli olduğunu kaydetti. “AKP hükümeti Yeni Osmanlıcı politika hayalleriyle kafa kesen IŞİD olma yolunda ilerliyor” diyen Gümüş şunları söyledi: “AKP hükümeti Türkiye’de yaşayan halkların hayatının her alanını dinselleştiriyor. Bunu da başta eğitimle gerçekleştiriyor Zorunlu din dersi biz Aleviler için asimilasyondur.” Seçmeli adı altında yeni din derslerinin okullarda uygulanmaya başladığının altını çizen Gümüş, “Aleviler kendileri için ayrıcalık istemiyor. Ancak AKP hükümetinin ayrımcılık politikalarını da kabul etmiyor” dedi. Gümüş, “Çocuklarımızın zorunlu din dersi görmesini istemiyoruz bunun için de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği kararların uygulanmasını bekliyoruz” dedi. Gümüş, “IŞİD karanlığıyla beslenen, 12 Eylül karanlığından gelen AKP hükümeti döneminde ne yazık ki laikliği ve bilimi tartışıyoruz. AKP hükümeti şunu bilsin ki Aleviler asimilasyona asla teslim olmayacaktır” şeklinde konuştu.

EĞİTİM SEN: ÖĞRETMENLER GREVE ÖĞRENCİLER BOYKOTA

Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, 19. Milli Eğitim Şurası’ndan sonra eğitimin ve toplumun gericileşmesine karşı gerçekleştirilen ilk mitingin Kadıköy’de gerçekleştirildiğine dikkat çekti. “Laik, bilimsel ve anadilinde eğitim talebimizden asla vazgeçmeyeceğiz” diyen Karaca, “AKP hükümeti 6 yaşındaki çocuklarımıza din dersi vermek istiyor. Açılan zorunlu mescitler ile okullar ibadethaneye dönüştürülüyor. İmam Hatip haricindeki okullarda dahi İmam Hatip sınıfları açılıyor. AKP hükümeti inançları istismar ederek kendi siyasal ideolojisine malzeme yapıyor” dedi. 19. Milli Eğitim Şurası’nda alınan tavsiye kararların uygulanmaması ve laik, bilimsel, anadilinde eğitim talebiyle 13 Şubat’ta Eğitim Sen’ın greve çıkacağını söyleyen Karaca, “Bütün veli, öğrencileri boykota ve öğretmenleri de greve çağırıyoruz” dedi.  

AÇILAN PANKARTLAR

“Devlet Alevilik tanımı yapamaz”, “Devletin Alevisi olmayacağız”, “Cemevleri inanç merkezlerimizdir”, “Parasız bilimsel ana dilinde eğitim”, “Dilime inancıma kültürüme karışma”, “Halklarız kardeşiz özgürlük için buradayız”, “Zorunlu din derslerine hayır” dövizlerinin taşındığı yürüyüş kortejinde, “Zorunlu din dersleri asimilasyondur”, “Pazara kadar değil mezara kadar eşitlik istiyoruz” pankartları açıldı.

KOBANÊ'YE SELAM...

Demokratik Alevi Derneği Kobanê direnişinde yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşırken, Kobanê zaferi de sloganlarla selamlandı. Alevi örgütlerinin genel başkanlarının yanı sıra, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, ÖDP Eş Başkanı Alper Taş, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy da mitinge katıldı. (İstanbulEVRENSEL)

(Haber ve Fotoğraflar: Tolga Alp Turgut, Meryem Türkyılmaz Cihan Şenlik)


MALATYA’DA YÜRÜYÜŞ

Kadıköy’deki mitinge destek için Malatya’da miting yapıldı. Malatya’da bulunan Alevi örgütleri, sendikalar ve siyası partilerin katıldığı mitinge bin 500 kişi katıldı.

Kuyu önü mezarlığında başlayan yürüyüş mitingin yapılacağı Emeksiz Meydanında son buldu. Mitingde semah gösterisi ve konuşmalar yapıldı. (MalatyaEVRENSEL)Karadeniz Ses

Toplam 856 Defa Okunmuştur.

 Yazdyrylabilir SayfaTavsiye Et Yorum Yaz


TOPLUM ve YAŞAM


KÖŞE YAZARLARI
Mehmet KÖŞNEK Mehmet KÖŞNEK
İŞTE BİZİM COĞRAFYAMIZ
Hüseyin ÇAKICI Hüseyin ÇAKICI
Öğretmen ve Tecavüz
Ayhan EYİKOÇAK Ayhan EYİKOÇAK
MEĞER TÜRKÇE
Av.Fikret İLKİZ Av.Fikret İLKİZ
Savaşi Karşı Medya ve Barış
Yusuf GÜRCUSU Yusuf GÜRCUSU
Hopa!
Sezai SARIOĞLU Sezai SARIOĞLU
Kağıtsız Gemiler
Tevfik KARA Tevfik KARA
Reklamcılık Bir Sanattır..!
Gündoğdu YILDIRIM Gündoğdu YILDIRIM
Japon Mühendis
Prof.Afşar TİMUÇİN Prof.Afşar TİMUÇİN
İnsan İnsanla Güzeldir
Ali DİLKİ Ali DİLKİ
Hükûmet Dört Yüzü Buldu
Mıgırtiç MARGOSYAN Mıgırtiç MARGOSYAN
Amigoluk Meselesi
Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN
Bir Duruş Olmalı...!
Özcan TEMEL Özcan  TEMEL
Çanakkale Şehidi Uzunömeroğlu Ömer
Coşkun ÖZBUCAK Coşkun ÖZBUCAK
Fiskobirlik
Şevket ÇORBACIOĞLU Şevket ÇORBACIOĞLU
Arhavi'nin Doğasına ve Doğanına Dolar İçin Saldıranlar
Sevda KAKALİÇOĞLU Sevda KAKALİÇOĞLU
TOPRAĞA İZ BIRAKIYORSUNUZ
Deniz Alan HELD Deniz Alan HELD
Çevre Dostu ve Antikapitalist Hediye Seçenekleri
Köşe yazarı sayımız fazla olduğu için burada sadece son 17 köşe yazısı gösterilmektedir.Tüm yazarlar için Tıklayın..
REKLAM
SÖYLEŞİ VE DOSYALAR
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi  Göze Aldı
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı
Yazar Aydın Çubukçu: 1 Kasım’a giderken hedef bellidir; 7 Haziran’ın tekrarlanmaması diye bir hedef vardır ve bunun için kullanılacak araçlar da doğrusu iç açıcı bir manzara çizmiyor.
AFORİZMALAR
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
İktidarı almayı yakın hedef görmek için; iktidara çatmak, iktidarın yaptıklarını halka tercüme etmek, iktidar getirseydi; sokakdaki herbir insan iktidar olma şansını taşıyor olurdu.
HERŞEYE RAĞMEN ETİK
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu Doç. Dr. Çağatay Üstün, Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan ve temeli atılan nükleer santral tesisinin yapımının oldu bittiye getirilmesinin doğru olmadığına değinerek eğer bilim siyasetin üstündeyse siyaset bilimin sesine kulak vermelidir dedi.
© Copyright

KaradenizSes.Com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Bu internet sitesinde yayınlanan haber, makale, yorumlar yazarını bağlar. Karadeniz Ses sorumlu tutulamaz. Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2007 - 2010 karadenizses.com
Hakkımızda | Yazar Girişi

Tasarım - Editör - Teknik Sorumlu
UstaSoft İnternet Hizmetleri