Kurbansız Bir Bayram Kahvaltısı Mümkün  |  Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı  |  Yakılan HDP Hopa İlçe binasına 'inadına barış' pankartı  |  Trabzon'da Linç Girişimi  |  Kıyıya Vuran Bir Çocuk ve Sorular, Sorular...  |  Bir Çocuğun Ölümü: Acıdan Siyasi Mücadeleye  |  Rize'de AKP'li başkandan seçim tehdidi: Oy vermezseniz havaalanı yok!  |  Samsun’da HDP mitingine faşist saldırı  |  Aydın Çak'ı Kaybettik...  |  Bartın’da HDP İl Başkanlığı’na faşist saldırı  |  
MURTEZAOGLU


UNUTULMAYANLAR
REKLAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
REKLAM
ÖNEMLİ LİNKLER
REKLAM
İLAN - DUYURU
EN ÇOK OKUNANLAR
REKLAM
İSTATİSLİK

Anasayfaya Dön Anasayfaya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Yolunuza 'Yoldaş Araba'yla devam edebilirsiniz

03Şubat2015, 12:34

ZMİR'de aralarında meslek odası, sendika yöneticilerinin de olduğu sivil inisiyatif, kent kültürü ve dayanışmasını güçlendirmek için gönüllü bir paylaşım hizmeti olan 'Yoldaş Araba Projesi'ni başlattı.


 Ön camında 'Yoldaş araba' çıkartması olan araçlar duraklarda bekleyen yolcuları güzergahlarındaki bir yere hiçbir ücret almadan taşıyacak.

Büyük kentlerdeki trafik kaosu, toplu ulaşım çilesi ve ödenen bilet ücretleri nedeniyle yolcular için her geçen gün zorlaşan yaşamda insanlar arası dayanışma için örnek proje başlatıldı. Önümüzdeki günlerde İzmir'in caddelerinde ön camında 'Yoldaş araba' çıkartması olan araçlar görülmeye başlanacak. Yolcular duraklara yanaşan bu araçlara hiçbir ücret ödemeden binebilecek ve sürücünün güzergahı üzerindeki bir yere kadar yolculuk yapabilecek. 
Projenin isim babası TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Lokali İşletmecisi Kemal Özçeker, eşi Tugru Özçeker, kendisine destek veren, TMMOB Dönem Sözcüsü Melih Yalçın, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yöneticisi Emine Beğer ve Hülya Önses ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Ortak Basın açıklamasını Emine Beğer okudu. Beğer, tamamen gönüllü bir paylaşım hizmeti verecek 'Yoldaş araba' çıkartmalı araçlar için İzmirliler'e çağrıda bulundu. İşi uyarınca kendi aracını kullanmak zorunda olan, ama bu mülkiyeti hemşehrileri ile paylaşmak isteyen gönüllü sürücülerin talepleri Yoldaş Araba fikrini doğduğunu belirten Beğer, şöyle dedi:


"Bu proje ile amacımız;, kapitalizmin bizleri yalnızlaştıran ve bireyselleştiren çabalarına karşın, inatla kent ve dayanışma kültürünü canlandırmak ve yükseltmek. Ayrıca bu yolla kent içinde kördüğüm haline gelen toplu ulaşımda vatandaşlarımızın mağduriyetlerini bir nebze olsun giderebileceğimize inanıyoruz." 
Beğir, projeye dahil olmak ve 'Yoldaş Araba' çıkartmalarını almak isteyen sürücülerin, bu çıkartmaları şimdilik Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile Ziraat Mühendisleri Odası Lokaline başvurarak alabileceklerini söyledi. Beğir, şöyle devam etti:
"Sürücüler, başvuru sırasında ruhsat ve kimlik bilgilerini ileterek bir form dolduracak. Bu küçük bürokratik uygulamanın tek amacı, kötü amaçlı kullanım olasılığını en aza indirerek, yolcular açısından güvenilir 'Yoldaş Araba Sürücüleri' profili yaratmaktır. Her yerde yaygınlaşması umuduyla, yurttaşlarımızı bu projeyi sahiplenmeye ve paylaşmaya çağırıyoruz."GÜVENİ SAĞLAMAK İÇİN ÇIKARTMA HAZIRLANDI
Projenin isim babası Kemal Özçeker ise, İzmir'de insanlar arasındaki iletişimsizliği ortadan kaldırmak, dayanışmayı güçlendirmek istediklerini söyledi. Havanın kötü olduğu günlerde pek çok özel aracına duraklarda bekleyen yolcuları almak için girişimde bulunduğunu, ancak başarılı olmadığını belirten Özçeker, şöyle devam etti:
"Durakta bekleyen yolcular güven sorunu nedeniyle araca binmek istemiyor. Bu güveni sağlamak için bu proje aklımıza geldi. Ruhsat fotokopisi, plaka ve sürüsü kimliğinin verilmesiyle alınacak çıkartmaların yapıştırılmış olacağı araçlara insanlar daha güvenli binebilecekler. Bu sivil bir inisiyatiftir." 

SENDİKA ARAÇLARI YOLDAŞ ÇIKARTMALI OLACAK
DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, 'Yoldaş araba' çıkartmasını sendika araçlarına da yapıştıracaklarını söyledi. Güvenin sağlanması için bunun önemli olduğunu belirten Sarı, önüne gelenin bu çıkartmaları alamayacağını belirtti. TMMOB Dönem Sözcüsü Melih Yalçın, kent kültürü ve dayanışması için önemli gördükleri bir proje olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
"Otostop sisteminin kent içinde, hemşehrisine güvenerek uygulandığı bir proje olacak. İzmirliye güvenerek durakta beklemek yerine yoldaş arabayla yolculuk yapabilecekler."
Yalçın, 'yoldasaraba.net' sitesinde başvuru yapılabilineceğini, bu siteden hangi aracın sistem içinde olduğunun ve kime ait olduğunun da öğrenilebilineceğini söyledi.

KAYNAK: HÜRRİYET


Karadeniz Ses

Toplam 919 Defa Okunmuştur.

 Yazdyrylabilir SayfaTavsiye Et Yorum Yaz


YURTTAN DÜNYADAN


KÖŞE YAZARLARI
Mehmet KÖŞNEK Mehmet KÖŞNEK
İŞTE BİZİM COĞRAFYAMIZ
Hüseyin ÇAKICI Hüseyin ÇAKICI
Öğretmen ve Tecavüz
Ayhan EYİKOÇAK Ayhan EYİKOÇAK
MEĞER TÜRKÇE
Av.Fikret İLKİZ Av.Fikret İLKİZ
Savaşi Karşı Medya ve Barış
Yusuf GÜRCUSU Yusuf GÜRCUSU
Hopa!
Sezai SARIOĞLU Sezai SARIOĞLU
Kağıtsız Gemiler
Tevfik KARA Tevfik KARA
Reklamcılık Bir Sanattır..!
Gündoğdu YILDIRIM Gündoğdu YILDIRIM
Japon Mühendis
Prof.Afşar TİMUÇİN Prof.Afşar TİMUÇİN
İnsan İnsanla Güzeldir
Ali DİLKİ Ali DİLKİ
Hükûmet Dört Yüzü Buldu
Mıgırtiç MARGOSYAN Mıgırtiç MARGOSYAN
Amigoluk Meselesi
Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN
Bir Duruş Olmalı...!
Özcan TEMEL Özcan  TEMEL
Çanakkale Şehidi Uzunömeroğlu Ömer
Coşkun ÖZBUCAK Coşkun ÖZBUCAK
Fiskobirlik
Şevket ÇORBACIOĞLU Şevket ÇORBACIOĞLU
Arhavi'nin Doğasına ve Doğanına Dolar İçin Saldıranlar
Sevda KAKALİÇOĞLU Sevda KAKALİÇOĞLU
TOPRAĞA İZ BIRAKIYORSUNUZ
Deniz Alan HELD Deniz Alan HELD
Çevre Dostu ve Antikapitalist Hediye Seçenekleri
Köşe yazarı sayımız fazla olduğu için burada sadece son 17 köşe yazısı gösterilmektedir.Tüm yazarlar için Tıklayın..
REKLAM
SÖYLEŞİ VE DOSYALAR
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi  Göze Aldı
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı
Yazar Aydın Çubukçu: 1 Kasım’a giderken hedef bellidir; 7 Haziran’ın tekrarlanmaması diye bir hedef vardır ve bunun için kullanılacak araçlar da doğrusu iç açıcı bir manzara çizmiyor.
AFORİZMALAR
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
İktidarı almayı yakın hedef görmek için; iktidara çatmak, iktidarın yaptıklarını halka tercüme etmek, iktidar getirseydi; sokakdaki herbir insan iktidar olma şansını taşıyor olurdu.
HERŞEYE RAĞMEN ETİK
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu Doç. Dr. Çağatay Üstün, Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan ve temeli atılan nükleer santral tesisinin yapımının oldu bittiye getirilmesinin doğru olmadığına değinerek eğer bilim siyasetin üstündeyse siyaset bilimin sesine kulak vermelidir dedi.
© Copyright

KaradenizSes.Com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Bu internet sitesinde yayınlanan haber, makale, yorumlar yazarını bağlar. Karadeniz Ses sorumlu tutulamaz. Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2007 - 2010 karadenizses.com
Hakkımızda | Yazar Girişi

Tasarım - Editör - Teknik Sorumlu
UstaSoft İnternet Hizmetleri