Kurbansız Bir Bayram Kahvaltısı Mümkün  |  Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı  |  Yakılan HDP Hopa İlçe binasına 'inadına barış' pankartı  |  Trabzon'da Linç Girişimi  |  Kıyıya Vuran Bir Çocuk ve Sorular, Sorular...  |  Bir Çocuğun Ölümü: Acıdan Siyasi Mücadeleye  |  Rize'de AKP'li başkandan seçim tehdidi: Oy vermezseniz havaalanı yok!  |  Samsun’da HDP mitingine faşist saldırı  |  Aydın Çak'ı Kaybettik...  |  Bartın’da HDP İl Başkanlığı’na faşist saldırı  |  
MURTEZAOGLU


UNUTULMAYANLAR
REKLAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
REKLAM
ÖNEMLİ LİNKLER
REKLAM
İLAN - DUYURU
EN ÇOK OKUNANLAR
REKLAM
İSTATİSLİK

Anasayfaya Dön Anasayfaya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Bu Mezarda Bir Başyaver Var…

29Ocak2015, 16:55

Atatürk ve İnönü’nün Başyaveri Ordu’da yatıyor.


Ölene kadar Atatürk’ün, sonra da İsmet İnönü’nün Başyaverliğini yapan Celal Üner, Ordu’daki şehir mezarlığında ebedi uykusunu sürdürüyor.

Halk dilinde ‘Çakal Çıkmaz’ olarak bilinen Şehir Mezarlığı’nda Ordulu olmayan, kabrine tek bir ziyaretçinin bile gelmediği, dolayısıyla kabrinin bakımı bile yapılmayan büyük bir devlet adamı yatıyor. Bu kabir; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile 2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’nün Başyaveri Celal Üner’e ait.Hem Başyaver,
hem silah arkadaşı
Tarihi kayıtlarda da mezar taşında olduğu gibi Celal Üner olarak yer alan bu devlet adamının esas ismi; Mahmut Celalettin Üner. Aslen Edirneli olan Celalettin Üner, 1888 doğumlu. 1910 yılında Harp Okulu’ndan teğmen olarak mezun olan Celalettin Üner; çeşitli kıtalarda hizmet ettikten sonra 20 Temmuz 1929’da Atatürk’ün yaverliğine atanmış.
Yaverlik görevinde 12 Ekim 1932 tarihine kadar kalmış ve başyaver Rasuhi Savaşçı’nın görevden ayrılması üzerine bu tarihte başyaverliğe geçmiş ve 1941 yılına kadar Cumhurbaşkanlığı yaverliği ve başyaverliğinde aralıksız 9.5 yıl görev yapmıştır.
Başyaver Üner, Mudurnu ve Bolu isyanlarında da Atatürk’ün ekibinde savaşmıştı.

Atatürk ölürken de
yanındaydı
Celal Üner başyaver olarak hizmet ederken 1938 yılında Atatürk komaya girince ziyaretleri önlemek için Hasan Rıza Soyak, Salih Bozok, Ali Kılıç, İsmail Hakki Tekçe ile beraber gece-gündüz nöbet tutmaya başlamışlardır.

İnönü’nün de
Başyaveriydi
Celalettin Üner, Atatürk’ün vefatından sonra İnönü’nün de başyaverliğini yaptı. Atatürk’ün ölümünden sonra 11 Kasım 1938’de Cumhurbaşkanı seçilen İsmet İnönü; Celalettin Üner’i Başyaver olarak yanına aldı.
Üner, emekli olduğu 1945 yılına kadar 7 yıl Türkiye’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün Başyaveri olarak görev yaptı. 2. Dünya Savaşı’nda da görevine devam etti.
Ordu’da öldü
1945 yılında emekli olan Başyaver Celalettin Üner, Samsun’a yerleşti. Aynı yıl kız kardeşini ziyaret için geldiği Ordu’da sıtma hastalığına yakalandı. Askeri uçakla tedavi için penisilin gönderildi. Ancak ilaç yetişmeden 19 Mart 1945 günü yaşamını yitirdi. Mezarı kaybolmak üzereydi
Aynı gün askeri törenle şehir mezarlığına defnedilen Atatürk ve İnönü’nün Başyaveri Celalettin Üner’in mezarı yıllar sonra ilgilenen olmadı ve unutularak kaybolmaya yüz tuttu. Belediyeler zaman zaman mezar taşlarını yeniledi.
2007 yılında dönemin Ordu Milletvekili Kazım Türkmen, Başyaver Üner’in mezarını mermerden yaptırarak yeniden gün yüzüne çıkardı. O tarihten sonra ise sadece bayram arefelerinde kimsesizlerin mezarlarında olduğu gibi rutin ot temizlikleriyle hatırlandı Başyaver Celalettin Üner.  Evet orada, Şehir mezarlığında geleni gideni, hatırlayanı olmayan bir garip Başyaver yatıyor… Bu Cumhuriyetin kurucusu ve 1. Cumhurbaşkanı Atatürk ile 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün Başyaveri, bir büyük adam Celalettin Üner.

Adnan Alparslan (özel haber) ORDU HAYAT


Karadeniz Ses

Toplam 1511 Defa Okunmuştur.

 Yazdyrylabilir SayfaTavsiye Et Yorum Yaz


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ


KÖŞE YAZARLARI
Mehmet KÖŞNEK Mehmet KÖŞNEK
İŞTE BİZİM COĞRAFYAMIZ
Hüseyin ÇAKICI Hüseyin ÇAKICI
Öğretmen ve Tecavüz
Ayhan EYİKOÇAK Ayhan EYİKOÇAK
MEĞER TÜRKÇE
Av.Fikret İLKİZ Av.Fikret İLKİZ
Savaşi Karşı Medya ve Barış
Yusuf GÜRCUSU Yusuf GÜRCUSU
Hopa!
Sezai SARIOĞLU Sezai SARIOĞLU
Kağıtsız Gemiler
Tevfik KARA Tevfik KARA
Reklamcılık Bir Sanattır..!
Gündoğdu YILDIRIM Gündoğdu YILDIRIM
Japon Mühendis
Prof.Afşar TİMUÇİN Prof.Afşar TİMUÇİN
İnsan İnsanla Güzeldir
Ali DİLKİ Ali DİLKİ
Hükûmet Dört Yüzü Buldu
Mıgırtiç MARGOSYAN Mıgırtiç MARGOSYAN
Amigoluk Meselesi
Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN
Bir Duruş Olmalı...!
Özcan TEMEL Özcan  TEMEL
Çanakkale Şehidi Uzunömeroğlu Ömer
Coşkun ÖZBUCAK Coşkun ÖZBUCAK
Fiskobirlik
Şevket ÇORBACIOĞLU Şevket ÇORBACIOĞLU
Arhavi'nin Doğasına ve Doğanına Dolar İçin Saldıranlar
Sevda KAKALİÇOĞLU Sevda KAKALİÇOĞLU
TOPRAĞA İZ BIRAKIYORSUNUZ
Deniz Alan HELD Deniz Alan HELD
Çevre Dostu ve Antikapitalist Hediye Seçenekleri
Köşe yazarı sayımız fazla olduğu için burada sadece son 17 köşe yazısı gösterilmektedir.Tüm yazarlar için Tıklayın..
REKLAM
SÖYLEŞİ VE DOSYALAR
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi  Göze Aldı
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı
Yazar Aydın Çubukçu: 1 Kasım’a giderken hedef bellidir; 7 Haziran’ın tekrarlanmaması diye bir hedef vardır ve bunun için kullanılacak araçlar da doğrusu iç açıcı bir manzara çizmiyor.
AFORİZMALAR
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
İktidarı almayı yakın hedef görmek için; iktidara çatmak, iktidarın yaptıklarını halka tercüme etmek, iktidar getirseydi; sokakdaki herbir insan iktidar olma şansını taşıyor olurdu.
HERŞEYE RAĞMEN ETİK
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu Doç. Dr. Çağatay Üstün, Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan ve temeli atılan nükleer santral tesisinin yapımının oldu bittiye getirilmesinin doğru olmadığına değinerek eğer bilim siyasetin üstündeyse siyaset bilimin sesine kulak vermelidir dedi.
© Copyright

KaradenizSes.Com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Bu internet sitesinde yayınlanan haber, makale, yorumlar yazarını bağlar. Karadeniz Ses sorumlu tutulamaz. Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2007 - 2010 karadenizses.com
Hakkımızda | Yazar Girişi

Tasarım - Editör - Teknik Sorumlu
UstaSoft İnternet Hizmetleri