Kurbansız Bir Bayram Kahvaltısı Mümkün  |  Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı  |  Yakılan HDP Hopa İlçe binasına 'inadına barış' pankartı  |  Trabzon'da Linç Girişimi  |  Kıyıya Vuran Bir Çocuk ve Sorular, Sorular...  |  Bir Çocuğun Ölümü: Acıdan Siyasi Mücadeleye  |  Rize'de AKP'li başkandan seçim tehdidi: Oy vermezseniz havaalanı yok!  |  Samsun’da HDP mitingine faşist saldırı  |  Aydın Çak'ı Kaybettik...  |  Bartın’da HDP İl Başkanlığı’na faşist saldırı  |  
MURTEZAOGLU


UNUTULMAYANLAR
REKLAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
REKLAM
ÖNEMLİ LİNKLER
REKLAM
İLAN - DUYURU
EN ÇOK OKUNANLAR
REKLAM
İSTATİSLİK

Anasayfaya Dön Anasayfaya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Trabzon'da İnanılmaz Skandal

13Ocak2015, 19:51

Trabzon'un Çaykara İlçesi Kavlatan mevkiindeki Balkodu-2 HES tüneli girişinde 4 gün önce meydana gelen çığ faciasında 3 işçinin cesedinin karlar altından çıkarılmasından sonra henüz ulaşılamayan 2 işçiyi arama çalışmaları devam ederken, inanılmaz iddialar ortaya atıldı.


HES'in sınırları içinde bulunduğu Köknar Köyü Muhtarı Abdullah Sevin, tünel yerinin değiştirilerek daha önce 2 köylünün yaşamını yitirdiği çığ bölgesine alındığını söyledi. Muhtar Sevin, "Oradaki yetkili arkadaşlara, 'Bu insanları bu şartlar altında burada kim tutuyor?' diye sordum. Kendilerine talimat geldiğini ve işlerin yetiştirilmesi gerektiğini söylediler" diye konuştu.Çığ altından Nusret Er, Muhammet Işıklı ve Can Özyürek'in cansız bedenlerinin çıkarıldığı arama kurtarma çalışmalarında halen kar altında bulunan Lokman Çelik ve Erhan Arslan'a ulaşılmaya çalışılıyor. Trabzon, Erzurum ve Bayburt Afet ve Acil Durum (AFAD) ekiplerinin erken saatlerde başladıkları arama kurtarma çalışması sürdürülüyor. Yağışlı havada çalışan ekipler, çığ altında kalan işçilerden Muhammet Işıklı ile Özgür Özyürek’i bulabilmek için yoğun çaba harcıyor.

TÜNELİN YERİ DEĞEŞTİRİLMİŞ

Köknar Köyü Muhtarı Abdullah Sevin, köylerinin sınırları içindeki Balkodu- 2 HES inşaatında tünel girişinin daha önce farklı bir noktada olduğunu ancak çökme meydana geldiği için yerinin değiştirildiğini ileri sürdü. Tünel ağzının yapılan değişiklikle daha önce 2 köylünün öldüğü çığ bölgesine alındığını söyleyen Abdullah Sevin, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile BİMER’e başvurarak durumu ilettiğini ve ÇED’e uygun çalışılmadığını iddia etti. Muhtar Sevin, "Şirketin kafasına göre, 'Burası çöktü, tüneli başka yerden açalım' şeklindeki çalışmasına ve ilgili kurumlarca yeterince denetlenmemesine itirazım oldu" dedi.

Facianın meydana geldiği yerde daha önce de birçok kez çığ düştüğünü kaydeden Muhtar Sevin, 1979 yılında yaylaya giden 2 köylünün aynı bölgede çığ altında kalarak hayatını kaybettiğini anlattı.

İŞLERİ YETİŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORLARDI

Şirket yetkililerin çığ tehlikesi ile ilgili kendilerine bir şey sormadığını kaydeden Muhtar Abdullah Sevin, "Jeoloji mühendisleri buradaki çalışmalara nasıl izin verdi bilmiyoruz. Ana şirketin, Mayıs ayında su tutulmaya başlanacağı için tünelin bir an önce bitirilmesini istediğini duyduk. Oradaki yetkili arkadaşlara, 'Bu insanları bu şartlar altında burada kim tutuyor?' diye de sordum. Kendilerine talimat geldiğini ve işlerin yetiştirilmesi gerektiğini söylediler"diye konuştu.

HES projelerinin yeterince denetlenmediğini iddia eden Muhtar Abdullah Sevin sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yeterince denetlenmediği ve takip edilmediği kanaatindeyiz. Her şirketten, her sektörden işin içine girip de kendi başına istedikleri gibi çalışan bir sürü firma var. Lisansını çantasını koyup, 'Benim iznim var' diyerek bölgeye koşuyorlar. Bunların takibi daha sonra yeterince yapılmıyor. Bu işler şirketlere ilk başta özenle hazırlanıp veriliyor ama sonra yeterince denetlenmemesi bizi üzüyor. Şirketler daha sonra kendi istedikleri gibi çalışıyor."

ŞİRKETE UYARI YAZISI GÖNDERİLMİŞ

Muhtar Abdullah Sevin'in tünelin yerinin değiştirildiği şikâyeti üzerine Trabzon Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün yaptığı incelemenin ardından, 10 Haziran 2013 tarihinde HES şirketine uyarı yazısı gönderildiği ortaya çıktı. Proje dosyasında tünelin koordinatlarının belirtildiği ve bir kopyasının da şikayetçi Muhtar Abdullah Sevin'e gönderildiği şirkete uyarı yazısında şu ifadelere yer verildi:

"Nihai proje tanıtım noktasındaki iletim kanalı ve iletim tüneline ait yukarıda verilen koordinatlar proje sahibinin taahhüdü altında yer almaktadır. İletim tüneli için başlanılmış olan tünel açma çalışma noktasından alınan koordinatların proje tanıtım noktasında verilen koordinatlarla uyumlu olmadığı görülmekte olup, mevcut projedeki değişiklikler için İl Müdürlüğümüze müracaat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde 5491 sayılı yasa ile değişik 2872 sayılı Çevre Kanunu uyarınca idari işlem yapılacağı hususunda bilgilerinize gereğini rica ederim."

Çaykara ilçesi Kavlatan bölgesindeki HES tüneli önünde 10 Ocak Cumartesi günü saat 11.30 sıralarında meydana gelen çığda 5 işçi kar kütlesi altında kaldı. İşçi arkadaşları olay sonrasında Nusret Er'in cesedini çıkarttı, AFAD ekiplerinin daha sonra yaptığı çalışmalarda da Muhammet Işıklı ile Can Özyürek'in cesetleri bulundu. Muşlu Lokman Çelik ve Tuncelili Erhan Arslan'ı arama çalışmaları ise geniş bir katılımla sürüyor.

45 KİŞİLİK EKİP ARAMA ÇALIŞMASINI SÜRDÜRÜYOR

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, olayla ilgili ihmal olup olmadığı yönündeki soru üzerine adli soruşturmanın başladığını kaydeden Vali Öz, "Hem çalışanlar hem de firma yetkililerinden ifadeler alınıyor. Bu konu bilirkişisiyle, teknik ekibiyle inceleniyor. Belli ihmal ve kusur varsa değerlendirilecek. Önce şu işçilerimizi çıkartalım. Diğer taraftardan adli boyutu devam eder" diye konuştu.

Vali Abdil Celil Öz, HES firmasının ilk projeye göre yapımını başlattığı tünelin göçük meydana gelmesi üzerine yerini değiştirdiği ve çığın meydana geldiği yere aldığı iddiaları hatırlatılarak proje değişikliğinin onaylanıp onaylanmadığı sorusuna da "O boyutunu bilmiyoruz. Bilirkişi ve adli incelemelerde o da tekrar değerlendirilir" yanıtını verdi.

Bu arada halen kar altında olan Muşlu Lokman Çelik ve Tuncelili Erhan Arslan'ı arama çalışmaları 45 kişilik ekiple tünelin yaklaşık 200 metre aşağısındaki dere ağzında devam ediyor.CUMHURİYET

Karadeniz Ses

Toplam 1036 Defa Okunmuştur.

 Yazdyrylabilir SayfaTavsiye Et Yorum Yaz


KARADENİZDEN HABERLER


KÖŞE YAZARLARI
Mehmet KÖŞNEK Mehmet KÖŞNEK
İŞTE BİZİM COĞRAFYAMIZ
Hüseyin ÇAKICI Hüseyin ÇAKICI
Öğretmen ve Tecavüz
Ayhan EYİKOÇAK Ayhan EYİKOÇAK
MEĞER TÜRKÇE
Av.Fikret İLKİZ Av.Fikret İLKİZ
Savaşi Karşı Medya ve Barış
Yusuf GÜRCUSU Yusuf GÜRCUSU
Hopa!
Sezai SARIOĞLU Sezai SARIOĞLU
Kağıtsız Gemiler
Tevfik KARA Tevfik KARA
Reklamcılık Bir Sanattır..!
Gündoğdu YILDIRIM Gündoğdu YILDIRIM
Japon Mühendis
Prof.Afşar TİMUÇİN Prof.Afşar TİMUÇİN
İnsan İnsanla Güzeldir
Ali DİLKİ Ali DİLKİ
Hükûmet Dört Yüzü Buldu
Mıgırtiç MARGOSYAN Mıgırtiç MARGOSYAN
Amigoluk Meselesi
Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN
Bir Duruş Olmalı...!
Özcan TEMEL Özcan  TEMEL
Çanakkale Şehidi Uzunömeroğlu Ömer
Coşkun ÖZBUCAK Coşkun ÖZBUCAK
Fiskobirlik
Şevket ÇORBACIOĞLU Şevket ÇORBACIOĞLU
Arhavi'nin Doğasına ve Doğanına Dolar İçin Saldıranlar
Sevda KAKALİÇOĞLU Sevda KAKALİÇOĞLU
TOPRAĞA İZ BIRAKIYORSUNUZ
Deniz Alan HELD Deniz Alan HELD
Çevre Dostu ve Antikapitalist Hediye Seçenekleri
Köşe yazarı sayımız fazla olduğu için burada sadece son 17 köşe yazısı gösterilmektedir.Tüm yazarlar için Tıklayın..
REKLAM
SÖYLEŞİ VE DOSYALAR
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi  Göze Aldı
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı
Yazar Aydın Çubukçu: 1 Kasım’a giderken hedef bellidir; 7 Haziran’ın tekrarlanmaması diye bir hedef vardır ve bunun için kullanılacak araçlar da doğrusu iç açıcı bir manzara çizmiyor.
AFORİZMALAR
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
İktidarı almayı yakın hedef görmek için; iktidara çatmak, iktidarın yaptıklarını halka tercüme etmek, iktidar getirseydi; sokakdaki herbir insan iktidar olma şansını taşıyor olurdu.
HERŞEYE RAĞMEN ETİK
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu Doç. Dr. Çağatay Üstün, Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan ve temeli atılan nükleer santral tesisinin yapımının oldu bittiye getirilmesinin doğru olmadığına değinerek eğer bilim siyasetin üstündeyse siyaset bilimin sesine kulak vermelidir dedi.
© Copyright

KaradenizSes.Com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Bu internet sitesinde yayınlanan haber, makale, yorumlar yazarını bağlar. Karadeniz Ses sorumlu tutulamaz. Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2007 - 2010 karadenizses.com
Hakkımızda | Yazar Girişi

Tasarım - Editör - Teknik Sorumlu
UstaSoft İnternet Hizmetleri