Kurbansız Bir Bayram Kahvaltısı Mümkün  |  Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı  |  Yakılan HDP Hopa İlçe binasına 'inadına barış' pankartı  |  Trabzon'da Linç Girişimi  |  Kıyıya Vuran Bir Çocuk ve Sorular, Sorular...  |  Bir Çocuğun Ölümü: Acıdan Siyasi Mücadeleye  |  Rize'de AKP'li başkandan seçim tehdidi: Oy vermezseniz havaalanı yok!  |  Samsun’da HDP mitingine faşist saldırı  |  Aydın Çak'ı Kaybettik...  |  Bartın’da HDP İl Başkanlığı’na faşist saldırı  |  
MURTEZAOGLU


UNUTULMAYANLAR
REKLAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
REKLAM
ÖNEMLİ LİNKLER
REKLAM
İLAN - DUYURU
EN ÇOK OKUNANLAR
REKLAM
İSTATİSLİK

Anasayfaya Dön Anasayfaya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Hamsi Karadeniz'de Bitiyor!

08Aralık2014, 16:42

Av döneminin başladığı ilk ayda balıkçının yüzünü güldüren hamsi, küresel ısınma ve üreme yerlerinde meydana gelen değişiklikler nedeniyle Türk sularını erken terk etmeye başlayıncai, Karadeniz'de bitme noktasına geldi. Balıkçıların ezberi bozuldu...


Ordu Gülyalı Balıkçı Kooperatifi Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, Karadeniz’de hamsi avının Sinop tarafından başladığını ve bugünlerde Rize açıklarında sürdürüldüğünü söyledi.

Hamsinin göç yönünü RusyaUkrayna ve Gürcistan sularına çevirdiğini belirten Gönül, "Hamsi eylül ile mayıs ayları arasında avlanırken son 5-6 yıldır hamsi avı 1-2 ayla sınırlı kalıyor" dedi.

SEZON ERKEN BİTECEK... HAMSİ BESLENEMEYİP KÜÇÜK KALDI

Bu sezon da hamsi avının erken sona ereceğini tahmin ettiklerini anlatan Gönül, bu yıl hamsinin beslenemeyip küçük kaldığını ifade etti.

Gönül, bu yıl Karadeniz’de hamsi avının kasım ayının ilk haftasından itibaren başladığını ancak avlanma süresinin çok sınırlı kaldığını dile getirerek, "Hamsi avı bir aydan fazla sürdü, şimdi göç yolunda. Balıkçılar da hamsinin peşinde. Kısacası hamsi kaçıyor, balıkçılar kovalıyor" diye konuştu.

HAMSİ BALIKÇILARIN EZBERİNİ BOZDU

Küresel ısınma ve üreme yerlerinde meydana gelen değişiklikler nedeniyle hamsinin erken göç ettiğini anlatan Gönül, şunları kaydetti: "Hamsi balıkçıların da ezberini bozdu. Her yıl uzun süre avcılık bekleyen balıkçılar, hamsinin erken göç etmesiyle artık umduklarını bulamıyor. Zaten Karadeniz’de av sahası çok dar. Hamsi az, avcı da çok olunca av miktarı düşük kalıyor. Hamsi avında abartılı teknoloji de kullanılıyor. Hem küresel ısınma hem de diğer sebeplerden dolayı hamsi erken göçe başladı. Hamsi geldiği yere geri gidiyor."

FİYATLARDA ARTIŞ YAŞANABİLİR

Gönül, hamsinin erken göç etmesi nedeniyle düşük kalan hamsi avının fiyatlara yansıyabileceğini vurgulayarak, tezgahlarda kilogramı 5 ila 8 lira arasında değişen hamsinin fiyatının önümüzdeki günlerde artabileceğini kaydetti.

Vatandaşların buna hazırlıklı olması gerektiğini anlatan Gönül, "Rize açıklarında avlanan hamsinin kasası Ordu’ya gelene kadar ciddi anlamda pahalı olacaktır. Bu da ister istemez fiyatlara yansıyacaktır. Tahmin ettiğimiz gibi hamsi Türk sularımızı erken terk ederse hamsinin kilosu 10 liradan aşağı düşmez" ifadelerini kullandı.

'BİZİM İÇİN HAMSİ BİTTİ'

Hamsinin göç etmeye başlamasıyla balıkçılar da hamsinin peşine düştü.

Sinoplu balıkçı Erdal Batmaz, ilk hamsi avını 5 Kasım’da gerçekleştirdiklerini belirterek, hamsi avına Sinop açıklarında başladıklarını söyledi. Daha sonra hamsinin Batı Karadeniz’den Doğu Karadeniz’e doğru göç etmeye başladığını kaydeden Batmaz, "Hamsi şimdi Rize, Hopa açıklarında. Biz de balıkçılar olarak peşindeyiz ancak bu bölgelerde de çok az miktarda hamsi bulunuyor. Bizim için ’Hamsi bitti’ diyebiliriz. Hamsi Karadeniz’i terk etmek üzere" dedi.

VATAN


Karadeniz Ses

Toplam 1090 Defa Okunmuştur.

 Yazdyrylabilir SayfaTavsiye Et Yorum Yaz


EKONOMİ-TARIM


KÖŞE YAZARLARI
Mehmet KÖŞNEK Mehmet KÖŞNEK
İŞTE BİZİM COĞRAFYAMIZ
Hüseyin ÇAKICI Hüseyin ÇAKICI
Öğretmen ve Tecavüz
Ayhan EYİKOÇAK Ayhan EYİKOÇAK
MEĞER TÜRKÇE
Av.Fikret İLKİZ Av.Fikret İLKİZ
Savaşi Karşı Medya ve Barış
Yusuf GÜRCUSU Yusuf GÜRCUSU
Hopa!
Sezai SARIOĞLU Sezai SARIOĞLU
Kağıtsız Gemiler
Tevfik KARA Tevfik KARA
Reklamcılık Bir Sanattır..!
Gündoğdu YILDIRIM Gündoğdu YILDIRIM
Japon Mühendis
Prof.Afşar TİMUÇİN Prof.Afşar TİMUÇİN
İnsan İnsanla Güzeldir
Ali DİLKİ Ali DİLKİ
Hükûmet Dört Yüzü Buldu
Mıgırtiç MARGOSYAN Mıgırtiç MARGOSYAN
Amigoluk Meselesi
Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN
Bir Duruş Olmalı...!
Özcan TEMEL Özcan  TEMEL
Çanakkale Şehidi Uzunömeroğlu Ömer
Coşkun ÖZBUCAK Coşkun ÖZBUCAK
Fiskobirlik
Şevket ÇORBACIOĞLU Şevket ÇORBACIOĞLU
Arhavi'nin Doğasına ve Doğanına Dolar İçin Saldıranlar
Sevda KAKALİÇOĞLU Sevda KAKALİÇOĞLU
TOPRAĞA İZ BIRAKIYORSUNUZ
Deniz Alan HELD Deniz Alan HELD
Çevre Dostu ve Antikapitalist Hediye Seçenekleri
Köşe yazarı sayımız fazla olduğu için burada sadece son 17 köşe yazısı gösterilmektedir.Tüm yazarlar için Tıklayın..
REKLAM
SÖYLEŞİ VE DOSYALAR
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi  Göze Aldı
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı
Yazar Aydın Çubukçu: 1 Kasım’a giderken hedef bellidir; 7 Haziran’ın tekrarlanmaması diye bir hedef vardır ve bunun için kullanılacak araçlar da doğrusu iç açıcı bir manzara çizmiyor.
AFORİZMALAR
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
İktidarı almayı yakın hedef görmek için; iktidara çatmak, iktidarın yaptıklarını halka tercüme etmek, iktidar getirseydi; sokakdaki herbir insan iktidar olma şansını taşıyor olurdu.
HERŞEYE RAĞMEN ETİK
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu Doç. Dr. Çağatay Üstün, Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan ve temeli atılan nükleer santral tesisinin yapımının oldu bittiye getirilmesinin doğru olmadığına değinerek eğer bilim siyasetin üstündeyse siyaset bilimin sesine kulak vermelidir dedi.
© Copyright

KaradenizSes.Com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Bu internet sitesinde yayınlanan haber, makale, yorumlar yazarını bağlar. Karadeniz Ses sorumlu tutulamaz. Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2007 - 2010 karadenizses.com
Hakkımızda | Yazar Girişi

Tasarım - Editör - Teknik Sorumlu
UstaSoft İnternet Hizmetleri