Kurbansız Bir Bayram Kahvaltısı Mümkün  |  Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı  |  Yakılan HDP Hopa İlçe binasına 'inadına barış' pankartı  |  Trabzon'da Linç Girişimi  |  Kıyıya Vuran Bir Çocuk ve Sorular, Sorular...  |  Bir Çocuğun Ölümü: Acıdan Siyasi Mücadeleye  |  Rize'de AKP'li başkandan seçim tehdidi: Oy vermezseniz havaalanı yok!  |  Samsun’da HDP mitingine faşist saldırı  |  Aydın Çak'ı Kaybettik...  |  Bartın’da HDP İl Başkanlığı’na faşist saldırı  |  
MURTEZAOGLU


UNUTULMAYANLAR
REKLAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
REKLAM
ÖNEMLİ LİNKLER
REKLAM
İLAN - DUYURU
EN ÇOK OKUNANLAR
REKLAM
İSTATİSLİK

Anasayfaya Dön Anasayfaya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Dereler Mücadelede Birleşti

09Kasım2014, 21:33

oğa katliamına karşı mücadele veren Karadenizliler, Trabzon’da yapılan büyük yürüyüşte birleşti. Derelerin Kardeşliği Platformu’nun çağrısıyla düzenlenen yürüyüşe katılan binlerce kişi, hükümete seslendi: “Deremizi suyumuzu doğamıza sahip çıkacağız!”


HES’lere, termik santrallere, çimento fabrikalarına ve siyanürla altın arayan madenlere karşı mücadele verilen Karadeniz illerinden gelenler Cumhuriyet Caddesi Tedaş yokuşunda buluştu. KTÜ öğrencileri ve Karadeniz illerinin yanı sıra Ankara, İstanbul, Erzurum, Kars gibi illerde çevre mücadelesi verenler, KESK üyeleri ve CHP milletvekilleri de yürüyüşe katıldı. En kitlesel katılım HES’lere, çimento fabrikasına ve termik santrallara karşı 10 yılı aşkın süredir mücadele veren Tonya’dan oldu. Yaşlı, genç, kadın, erkek Tonyalılar taleplerini içeren dövizleriyle yürüyüşteki yerlerini aldılar.

Karadenizliler buradan “Dereler özgürdür özgür akacak”, “HES yapma boşuna yıkacağız başına”, “Bu dere bu halk satılık değil”, “Ferman Başbakan’ın Tonya bizimdir”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Karadeniz isyanı umut olacak”, “HES’lere siyanüre hayır”, “Metin Lokumcu ölümsüzdür” sloganlarıyla Trabzon meydanda bulunan parka kadar yürüdü.

BU İSYANI DUYUN!

Burada konuşan Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Ömer Şan, doğayı korumak için mücadele verenleri selamladı. Şan “Buradan hükümete ve yetkililere sesleniyoruz. Bilsinler ki biz ne suyumuzu ağıcımızı ne zeytinimizi sermayedarlara vermeyeceğiz” dedi.

Tonyalılar adına yapılan konuşmada da 10 yılı aşkın süredir verilen mücadeleye dikkat çekildi. Açıklamada “Yeni doğum yapmış bir kadın bile yavrusunu sırtına alarak bu mücadelede yer alıyor. Bizi kolay kolay püskürtemeyecekler. Karını erkeği, çoluğu çocuğuyla doğamıza sahip çıkacağız” dendi.

Siyanürle altın arayan madene karşı mücadele veren Fatsa Ünye Doğu Koruma Platformu’ndan Haliye Yorulmaz da “Hep birlikte olursak kazanabiliriz” dedi.

Bu mücadelenin topyekün verilmesi gereken bir mücadele olduğunu dile getiren KESK Genel Sekreteri Hasan Toprak da şunları dile getirdi: “Türkiye’de en küçük deresine, kasabasına kadar çevre mücadelesi veren dostların arasındayız. KESK olarak bu mücadeleyi güçlendirmek için çalışıyoruz. Hep birlikte mücadele yükselteceğiz. Hükümetin, yetkililerin de Karadeniz’in bu isyanını duyması gerekir.”

Tonya’da verilen mücadeleye aktif olarak katılan ve miting günü geçirdiği kall krizi sonucu yaşamını yitiren eğitim emekçisi Bekir Elvan’ın cenazesi de miting sonunda alana getirildi. Elvan için yapılan anmanın ardından miting sona erdi. (Trabzon/EVRENSEL)Karadeniz Ses

Toplam 1079 Defa Okunmuştur.

 Yazdyrylabilir SayfaTavsiye Et Yorum Yaz


ÇEVRE-SAĞLIK


KÖŞE YAZARLARI
Mehmet KÖŞNEK Mehmet KÖŞNEK
İŞTE BİZİM COĞRAFYAMIZ
Hüseyin ÇAKICI Hüseyin ÇAKICI
Öğretmen ve Tecavüz
Ayhan EYİKOÇAK Ayhan EYİKOÇAK
MEĞER TÜRKÇE
Av.Fikret İLKİZ Av.Fikret İLKİZ
Savaşi Karşı Medya ve Barış
Yusuf GÜRCUSU Yusuf GÜRCUSU
Hopa!
Sezai SARIOĞLU Sezai SARIOĞLU
Kağıtsız Gemiler
Tevfik KARA Tevfik KARA
Reklamcılık Bir Sanattır..!
Gündoğdu YILDIRIM Gündoğdu YILDIRIM
Japon Mühendis
Prof.Afşar TİMUÇİN Prof.Afşar TİMUÇİN
İnsan İnsanla Güzeldir
Ali DİLKİ Ali DİLKİ
Hükûmet Dört Yüzü Buldu
Mıgırtiç MARGOSYAN Mıgırtiç MARGOSYAN
Amigoluk Meselesi
Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN
Bir Duruş Olmalı...!
Özcan TEMEL Özcan  TEMEL
Çanakkale Şehidi Uzunömeroğlu Ömer
Coşkun ÖZBUCAK Coşkun ÖZBUCAK
Fiskobirlik
Şevket ÇORBACIOĞLU Şevket ÇORBACIOĞLU
Arhavi'nin Doğasına ve Doğanına Dolar İçin Saldıranlar
Sevda KAKALİÇOĞLU Sevda KAKALİÇOĞLU
TOPRAĞA İZ BIRAKIYORSUNUZ
Deniz Alan HELD Deniz Alan HELD
Çevre Dostu ve Antikapitalist Hediye Seçenekleri
Köşe yazarı sayımız fazla olduğu için burada sadece son 17 köşe yazısı gösterilmektedir.Tüm yazarlar için Tıklayın..
REKLAM
SÖYLEŞİ VE DOSYALAR
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi  Göze Aldı
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı
Yazar Aydın Çubukçu: 1 Kasım’a giderken hedef bellidir; 7 Haziran’ın tekrarlanmaması diye bir hedef vardır ve bunun için kullanılacak araçlar da doğrusu iç açıcı bir manzara çizmiyor.
AFORİZMALAR
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
İktidarı almayı yakın hedef görmek için; iktidara çatmak, iktidarın yaptıklarını halka tercüme etmek, iktidar getirseydi; sokakdaki herbir insan iktidar olma şansını taşıyor olurdu.
HERŞEYE RAĞMEN ETİK
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu Doç. Dr. Çağatay Üstün, Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan ve temeli atılan nükleer santral tesisinin yapımının oldu bittiye getirilmesinin doğru olmadığına değinerek eğer bilim siyasetin üstündeyse siyaset bilimin sesine kulak vermelidir dedi.
© Copyright

KaradenizSes.Com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Bu internet sitesinde yayınlanan haber, makale, yorumlar yazarını bağlar. Karadeniz Ses sorumlu tutulamaz. Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2007 - 2010 karadenizses.com
Hakkımızda | Yazar Girişi

Tasarım - Editör - Teknik Sorumlu
UstaSoft İnternet Hizmetleri