Kurbansız Bir Bayram Kahvaltısı Mümkün  |  Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı  |  Yakılan HDP Hopa İlçe binasına 'inadına barış' pankartı  |  Trabzon'da Linç Girişimi  |  Kıyıya Vuran Bir Çocuk ve Sorular, Sorular...  |  Bir Çocuğun Ölümü: Acıdan Siyasi Mücadeleye  |  Rize'de AKP'li başkandan seçim tehdidi: Oy vermezseniz havaalanı yok!  |  Samsun’da HDP mitingine faşist saldırı  |  Aydın Çak'ı Kaybettik...  |  Bartın’da HDP İl Başkanlığı’na faşist saldırı  |  
MURTEZAOGLU


UNUTULMAYANLAR
REKLAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
REKLAM
ÖNEMLİ LİNKLER
REKLAM
İLAN - DUYURU
EN ÇOK OKUNANLAR
REKLAM
İSTATİSLİK

Anasayfaya Dön Anasayfaya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Sinop'ta Büyük Protesto

25Ağustos2014, 21:05

Sinop’ta son dönemde yaşanan Yönetici Atama Yönetmeliği’ne tepki gösteren bir gurup sendikacılarla polis arasında valilik önünde arbede yaşandı.


Sinop'ta öğlen saatlerinde Yönetici Atama Yönetmeliği’ne tepki gösteren KESK'e bağlı Eğitim-Sen üyeleri ile polis arasında arbede yaşanmış olaylarda 5 sendika üyesi emniyete götürülerek ifadeleri alınmıştı. Akşam 17.00 sıralarında aynı grup tekrar Valilik önünde toplanarak sloganlar attı ve basın açıklaması gerçekleştirildi.

Öğlen saatlerinde yaşanan olayda, Okul yöneticilerinin atamalarında etkili olan puanlama sisteminde şaibe olduğunu ileri süren KESK'e bağlı Eğitim-Sen üyeleri, Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliği protesto etmek için Sinop Valiliği önünde eylem yapmak istedi.  Eyleme izin vermeyen Sinop İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, söz konusu etkinliğin daha önce eylem ve gösterilen için belirlenen Uğur Mumcu Meydanı'nda yapılmasını isteyerek Valilik önünde ki eyleme izin vermedi. Eylemcilerin ısrarı ardından, İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Çevik Kuvvet ekiplerinin eylemcilere müdahale ettiği sırada arbede yaşandı. Yaşanan arbede ardından 5 sendika üyesi polis tarafından gözaltına alınarak emniyete götürüldü. Arkadaşlarının emniyete götürülmesine tepki gösteren diğer sendikacılar ile polis arasında bir süre daha gerginlik sürdü.  Emniyete götürülen sendika üyeleri; Bülent Eroğlu, Erkan Kabal, Hakan Eker, Musa Uzun ve Metin Gürbüz emniyette verdikleri ifade ardından serbest bırakıldı. Sendika üyeleri yaşanan arbede ardından valilik önünü terk etti.

Ardından akşam 17.00 sıralarında aynı grup tekrar Valilik önünde toplanarak sloganlar attı. Bu sefer polis ekipleri gruba müdahale etmedi. Grup gerçekleştirdiği basın açıklamasının ardından Valilik önünden ayrıldı.

Eğitim Sen, yapmak istediği basın açıklamasında; 10 Haziran 2014 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren “Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine İlişkin Yönetmelik” sonrasında gerçekleştirilen uygulamalar ve 21 Ağustos 2014 tarihinde açıklanmasına karar verilen yönetici puanlamaları sonucunda oluşan anti demokratik durumu açıklamaya gelmişti. Gelinen yer bizim işyerimizdi. Anayasa ve yasalar kendi işyerlerimizin önünde açıklama yapmamıza müsaade ediyor ama Sinop’un Valisi bu yasaları ya bilmiyor yada tanımıyor.

 

Gördük ki siyasal iktidar ve temsilcileri kadrolaşma konusunda hala çalışmalarını sürdürüyorlar ve yönetim kadrolarında KESK ve KESK’e bağlı sendika üyelerini/ temsilcilerini görmek istemiyorlar. Yaptıkları antidemokratik puanlama sistemlerinde kendilerinin “emir eri” olabilecek adaylardan başka yönetici profili istemiyorlar.

 

Eğitim yöneticileri değerlendirme sonuçları sonucunda görevden alınan, görev süresi uzatılan ve yeni atanan okul müdürlerine baktığımızda, bugüne kadar görülmemiş yaygınlıkta, tarihin en büyük tasfiye operasyonu ve siyasal kadrolaşma girişimi ile karşı karşıya olduğumuz açıktır. Türkiye çapında başta Eğitim Sen üyesi okul müdürleri olmak üzere, yandaş sendika üyesi olmayan okul müdürlerinin çok büyük bir bölümü görevden alınmış, beklenildiği gibi yandaş sendikanın üyelerine alan açılmıştır.  

 

Siyasi iktidar, birkaç gün önce aynı alanda ve aynı konuda basın açıklaması yapan sendika üyelerine müdahalede bulunmadığı halde, KESK ve Eğitimsen alana çıktığında sert müdahalede bulunmuş ve gözaltı olayı yaşanmıştır. Yetkililer bu farklılığı da  “spontane gelişen bir olaydı” şeklinde açıklamışlardır.

 

Eğitim Sen`in son dönemde eğitimde yaşanan ve geniş toplum kesimlerini yakından ilgilendiren olumsuz gelişmeler hakkında basın açıklaması yapmasına bile tahammül edemeyenlerin, "yeni Türkiye" ile tamamen baskıcı ve otoriter bir düzen kurmak istedikleri, Sinop`ta yaşanan polis saldırısı ve gözaltılar sonrasında daha iyi anlaşılmaktadır.

 

Yıllardır "kendine demokrat" ve "sahte özgürlükçü" söylemlerle hareket eden, kendileri gibi düşünmeyenleri zor kullanarak, tehdit ederek, şiddet uygulayarak ve gözaltına alarak susturmak isteyenler, bizleri yıllardır savunduğumuz değerlerden ve yürüdüğümüz yoldan asla döndüremeyecektir.

 

 

Buradan sesleniyoruz ve tüm yetkilileri uyarıyoruz. Yandaş sendika üyesi olma özelliğinden başka özelliği olmayan yönetici atamalarına saygı duymayacağız. KESK / Eğitim Sen olarak;   başta Sinop Valisi ve Emniyet yetkilileri olmak üzere, sendikal faaliyetimizi engelleyerek açıkça suç işleyen sorumlular hakkında yasal ve hukuki haklarımızı kullanacağımızı Kamuoyuna duyuruyoruz.” denildi.HABER57


Karadeniz Ses

Toplam 1112 Defa Okunmuştur.

 Yazdyrylabilir SayfaTavsiye Et Yorum Yaz


EĞİTİM-BİLİM


KÖŞE YAZARLARI
Mehmet KÖŞNEK Mehmet KÖŞNEK
İŞTE BİZİM COĞRAFYAMIZ
Hüseyin ÇAKICI Hüseyin ÇAKICI
Öğretmen ve Tecavüz
Ayhan EYİKOÇAK Ayhan EYİKOÇAK
MEĞER TÜRKÇE
Av.Fikret İLKİZ Av.Fikret İLKİZ
Savaşi Karşı Medya ve Barış
Yusuf GÜRCUSU Yusuf GÜRCUSU
Hopa!
Sezai SARIOĞLU Sezai SARIOĞLU
Kağıtsız Gemiler
Tevfik KARA Tevfik KARA
Reklamcılık Bir Sanattır..!
Gündoğdu YILDIRIM Gündoğdu YILDIRIM
Japon Mühendis
Prof.Afşar TİMUÇİN Prof.Afşar TİMUÇİN
İnsan İnsanla Güzeldir
Ali DİLKİ Ali DİLKİ
Hükûmet Dört Yüzü Buldu
Mıgırtiç MARGOSYAN Mıgırtiç MARGOSYAN
Amigoluk Meselesi
Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN
Bir Duruş Olmalı...!
Özcan TEMEL Özcan  TEMEL
Çanakkale Şehidi Uzunömeroğlu Ömer
Coşkun ÖZBUCAK Coşkun ÖZBUCAK
Fiskobirlik
Şevket ÇORBACIOĞLU Şevket ÇORBACIOĞLU
Arhavi'nin Doğasına ve Doğanına Dolar İçin Saldıranlar
Sevda KAKALİÇOĞLU Sevda KAKALİÇOĞLU
TOPRAĞA İZ BIRAKIYORSUNUZ
Deniz Alan HELD Deniz Alan HELD
Çevre Dostu ve Antikapitalist Hediye Seçenekleri
Köşe yazarı sayımız fazla olduğu için burada sadece son 17 köşe yazısı gösterilmektedir.Tüm yazarlar için Tıklayın..
REKLAM
SÖYLEŞİ VE DOSYALAR
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi  Göze Aldı
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı
Yazar Aydın Çubukçu: 1 Kasım’a giderken hedef bellidir; 7 Haziran’ın tekrarlanmaması diye bir hedef vardır ve bunun için kullanılacak araçlar da doğrusu iç açıcı bir manzara çizmiyor.
AFORİZMALAR
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
İktidarı almayı yakın hedef görmek için; iktidara çatmak, iktidarın yaptıklarını halka tercüme etmek, iktidar getirseydi; sokakdaki herbir insan iktidar olma şansını taşıyor olurdu.
HERŞEYE RAĞMEN ETİK
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu Doç. Dr. Çağatay Üstün, Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan ve temeli atılan nükleer santral tesisinin yapımının oldu bittiye getirilmesinin doğru olmadığına değinerek eğer bilim siyasetin üstündeyse siyaset bilimin sesine kulak vermelidir dedi.
© Copyright

KaradenizSes.Com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Bu internet sitesinde yayınlanan haber, makale, yorumlar yazarını bağlar. Karadeniz Ses sorumlu tutulamaz. Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2007 - 2010 karadenizses.com
Hakkımızda | Yazar Girişi

Tasarım - Editör - Teknik Sorumlu
UstaSoft İnternet Hizmetleri