Kurbansız Bir Bayram Kahvaltısı Mümkün  |  Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı  |  Yakılan HDP Hopa İlçe binasına 'inadına barış' pankartı  |  Trabzon'da Linç Girişimi  |  Kıyıya Vuran Bir Çocuk ve Sorular, Sorular...  |  Bir Çocuğun Ölümü: Acıdan Siyasi Mücadeleye  |  Rize'de AKP'li başkandan seçim tehdidi: Oy vermezseniz havaalanı yok!  |  Samsun’da HDP mitingine faşist saldırı  |  Aydın Çak'ı Kaybettik...  |  Bartın’da HDP İl Başkanlığı’na faşist saldırı  |  
MURTEZAOGLU


UNUTULMAYANLAR
REKLAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
REKLAM
ÖNEMLİ LİNKLER
REKLAM
İLAN - DUYURU
EN ÇOK OKUNANLAR
REKLAM
İSTATİSLİK

Anasayfaya Dön Anasayfaya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Uzungöl Süs Havuzuna Dönüştürüldü

19Ağustos2014, 06:39

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aysun Gümüş: uzungöl süs havuzuna dönüştürüldü


Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aysun Gümüş tarafından "Sucul Ekosistemlerin Korunması" amacıyla yürütülen çalışma kapsamında Deniz Biyolojisi (Oseanoloji), Tatlı Su Biyolojisi (Limnoloji), Akuakültür (Hayvansal ve bitkisel su canlılarının insan faktörü dahilinde kontrollü veya yarı kontrollü olarak gıda, stokların takviyesi, süs, hobi ve bilimsel araştırmalar için yetiştirilmesi) ile Balıkçılık Biyolojisi araştırıldı.


Araştırma kapsamında Trabzon'un Çaykara ilçesindeki Uzungöl ile ilgili de çalışma yürüten Gümüş, yaptığı açıklamada, Uzungöl'de su içinde ve çevresinde yaptıkları araştırmada üzüntü verici sonuçlarla karşılaştıklarını söyledi.

Uzungöl'ün adeta bir yapay bir süs havuzuna dönüştüğünü ifade eden Gümüş, bölgeye turist gelsin diye bilinçsizce ve kontrolsüz yapılan çalışmaların doğal güzellikleri tahrip ettiğini vurguladı.

Gümüş, "Uzungöl, yaklaşık 20 yıl önce ülkemizin eşi az bulunur bir doğa parçası konumundaydı. Gölü, dar bir vadi ağzının alüvyon birikimi ile kapanması ve doğal bir set meydana getirmesi ile çukur havzada toplanan sular oluşturdu. Bizim bu doğal su ekosistemini tahrip etmemiz ise sadece 15-20 yılımızı aldı" dedi.

"Tahribat yolla başladı"
Tahribatın önce Uzungöl'e giden yol inşaatı ile başladığını ifade eden Gümüş, şunları kaydetti:
"Buraya ulaşmak isteyen gezginler, turistler, yöre halkının göle daha konforlu ve daha kısa sürede gelmeleri sağlandı. Daha büyük araçlar, yani minibüsler yerine otobüsler için yol genişletildi. Uzungöl’ün kendisi kadar büyüleyici olan bu yol güzergahı, döndüğünüz her virajda farklı farklı olmak üzere Karadeniz’in doyumsuz, bakir güzelliklerini defalarca sunmaktaydı. Yolu genişletmek adına yapılan istinat duvarları o yeşil örtüyü betonlandı, yolun kenarında bir akarsuyun olduğunu görmenizi bile imkansız hale getirdi. Uzungöl, tamamen asfaltlanmış, betonlanmış, göle giren su kaynağının bile kanallarla kontrol altına alındığı bir süs havuzuna dönüştürüldü."

“Kıyısal alan yok edildi”

Bir gölün en hayati bölgesinin kıyısal alanı olduğuna işaret eden Gümüş, "Kenardan başlayarak gittikçe derinleşen ama tüm göl çevresinde köklü bitkilerin (saz, kamış, çayır, nilüfer gibi) tutunmasına imkan veren, güneş ışığının suyu ısıtabildiği, çok sayıda farklı canlının yaşayabildiği kıyısal alan yok edildi.Balıkların bitkiler arasına yumurta bıraktığı, yumurtadan çıkan yavruların avcılarına yakalanmadan büyüyüp serpilebileceği, dip çamurunda gözle görülmeyecek kadar küçük kurtçuk ve canlıların bu doğal yaşamın bir parçası olduklarını bilircesine üreyip çoğaldıkları ve yavru balıklara yem olduğu bir alan yok edildi. Gölü besleyen ve canlı bir varlığa çeviren alan bu kıyı bölgesidir. İşte böyle bir alanı iş makineleri ile kazıyıp, derinleştirip, duvarla çevirip gezinti yolu inşa etmek gölün can damarını kesmiştir. Uzungöl artık doğal değil, insan eli değmiş ve cazibesini kaybetmiş yapay bir göl konumundadır."
 
Uzungöl'ün her geçen gün doğal dokusunun yok edildiğini vurgulayan Gümüş, sözlerini şöyle tamamladı: "Göldeki doğal yaşam açısından da çok trajik değişiklikler oldu. Göle nefes aldıran, yaşam alanı olan bataklık, sazlıklar, göldeki doğal alanı oluşturan bir kısımdı. Özellikle gölün güney cephesindeki balık üretimi yapan tesisler gölü tehdit ediyor. Eskiden yemyeşil bir vadi içinde olan ve masmavi görünen göl, şimdi yeşil renge bürünmüş. Ekosistemin kendini tamir etmesi gerekir, bunun için de buna müsaade edilmelidir. Aksi takdirde Uzungöl yakın zamanda ikaz verecek."muhalefet.org


Karadeniz Ses

Toplam 1398 Defa Okunmuştur.

 Yazdyrylabilir SayfaTavsiye Et Yorum Yaz

Toplam 1 Yorum Yazılmıştır.

tayfun [ 14Kasım2014, 13:47 ]
SELAM HOCAM ENDE SÖYLEDİKLERİNİZE AYNEN KATILIYORUM BİR TRABZONLU OLARAK. BİZLERDE DEĞERLİ UZUNGÖLÜMÜZ İÇİN BİR ÇALIŞMA HAZIRLADIK BUYRUN: www.uzungoltur.net

Tüm Yorumlar


ÇEVRE-SAĞLIK


KÖŞE YAZARLARI
Mehmet KÖŞNEK Mehmet KÖŞNEK
İŞTE BİZİM COĞRAFYAMIZ
Hüseyin ÇAKICI Hüseyin ÇAKICI
Öğretmen ve Tecavüz
Ayhan EYİKOÇAK Ayhan EYİKOÇAK
MEĞER TÜRKÇE
Av.Fikret İLKİZ Av.Fikret İLKİZ
Savaşi Karşı Medya ve Barış
Yusuf GÜRCUSU Yusuf GÜRCUSU
Hopa!
Sezai SARIOĞLU Sezai SARIOĞLU
Kağıtsız Gemiler
Tevfik KARA Tevfik KARA
Reklamcılık Bir Sanattır..!
Gündoğdu YILDIRIM Gündoğdu YILDIRIM
Japon Mühendis
Prof.Afşar TİMUÇİN Prof.Afşar TİMUÇİN
İnsan İnsanla Güzeldir
Ali DİLKİ Ali DİLKİ
Hükûmet Dört Yüzü Buldu
Mıgırtiç MARGOSYAN Mıgırtiç MARGOSYAN
Amigoluk Meselesi
Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN
Bir Duruş Olmalı...!
Özcan TEMEL Özcan  TEMEL
Çanakkale Şehidi Uzunömeroğlu Ömer
Coşkun ÖZBUCAK Coşkun ÖZBUCAK
Fiskobirlik
Şevket ÇORBACIOĞLU Şevket ÇORBACIOĞLU
Arhavi'nin Doğasına ve Doğanına Dolar İçin Saldıranlar
Sevda KAKALİÇOĞLU Sevda KAKALİÇOĞLU
TOPRAĞA İZ BIRAKIYORSUNUZ
Deniz Alan HELD Deniz Alan HELD
Çevre Dostu ve Antikapitalist Hediye Seçenekleri
Köşe yazarı sayımız fazla olduğu için burada sadece son 17 köşe yazısı gösterilmektedir.Tüm yazarlar için Tıklayın..
REKLAM
SÖYLEŞİ VE DOSYALAR
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi  Göze Aldı
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı
Yazar Aydın Çubukçu: 1 Kasım’a giderken hedef bellidir; 7 Haziran’ın tekrarlanmaması diye bir hedef vardır ve bunun için kullanılacak araçlar da doğrusu iç açıcı bir manzara çizmiyor.
AFORİZMALAR
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
İktidarı almayı yakın hedef görmek için; iktidara çatmak, iktidarın yaptıklarını halka tercüme etmek, iktidar getirseydi; sokakdaki herbir insan iktidar olma şansını taşıyor olurdu.
HERŞEYE RAĞMEN ETİK
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu Doç. Dr. Çağatay Üstün, Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan ve temeli atılan nükleer santral tesisinin yapımının oldu bittiye getirilmesinin doğru olmadığına değinerek eğer bilim siyasetin üstündeyse siyaset bilimin sesine kulak vermelidir dedi.
© Copyright

KaradenizSes.Com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Bu internet sitesinde yayınlanan haber, makale, yorumlar yazarını bağlar. Karadeniz Ses sorumlu tutulamaz. Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2007 - 2010 karadenizses.com
Hakkımızda | Yazar Girişi

Tasarım - Editör - Teknik Sorumlu
UstaSoft İnternet Hizmetleri