Kurbansız Bir Bayram Kahvaltısı Mümkün  |  Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı  |  Yakılan HDP Hopa İlçe binasına 'inadına barış' pankartı  |  Trabzon'da Linç Girişimi  |  Kıyıya Vuran Bir Çocuk ve Sorular, Sorular...  |  Bir Çocuğun Ölümü: Acıdan Siyasi Mücadeleye  |  Rize'de AKP'li başkandan seçim tehdidi: Oy vermezseniz havaalanı yok!  |  Samsun’da HDP mitingine faşist saldırı  |  Aydın Çak'ı Kaybettik...  |  Bartın’da HDP İl Başkanlığı’na faşist saldırı  |  
MURTEZAOGLU


UNUTULMAYANLAR
REKLAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
REKLAM
ÖNEMLİ LİNKLER
REKLAM
İLAN - DUYURU
EN ÇOK OKUNANLAR
REKLAM
İSTATİSLİK

Anasayfaya Dön Anasayfaya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Fındık Üreticileri Sendikası: Fındıkta umutlar dondu

13Ağustos2014, 06:32

Fındık Üreticileri Sendikası 30-31 Mart’ta yaşanan don afetini ardından 2014-2015 fındık fiyatlarının üreticilerin masrafları ve insanca yaşama payıyla birlikte en az 14,2 lira olması gerektiğini açıkladı


Fındık Üreticileri Sendikası her yıl olduğu gibi bu yıl da fındığın referans fiyatını açıkladı. Dünyada yetişen diğer ürünlerin hesaplanma biçimiyle hesaplanan fiyat, fındık maliyet fiyatı üzerine % 25 kar payı ve onun da üzerine dört kişilik çekirdek ailenin yaşam standardını esas alan  % 20’lik insanca yaşama payı eklenince 1 kg fındık için 14,2 lira olarak çıkıyor. Ancak bu yıl 30-31 Mart’ta yaşanan don afetinin ardından üreticiler, tüketiciler için fındığın gelecek birkaç yılı risk altında.

Borç ertelemeden çiftçilerin yüzde 8’i faydalanabiliyor

Don afetinin olumsuz sonuçlarından çiftçiyi korumak amacıyla her ne kadar Tarım kredileri ve özel bankalara olan kredi borçları bir yıl ertelense de uygulamada sadece Tarım Sigortası yaptıran çiftçiler faydalanabiliyor. Fındık çiftçisinin yüzde 92 gibi büyük bir çoğunluğu Tarım Sigortası yaptırmamış olduğundan, kredi borçlarının bir yıl ertelenmesinden yalnızca çiftçilerin yüzde 8’i faydalanabilecek. Bu sadece fındık üreticilerini değil, fındık hasadına gelen mevsimlik tarım işçilerini de, bölge esnafını da ülke ekonomisini de olumsuz yönde etkileyecektir.

Fındık fiyatları yükseliyor fındık çiftçisi kazanamıyor

Yıllık rekoltenin de fiyatını etkilediği fındık, geçen sezon 12,5 liradan alıcı bulurken, 2014 rekoltesinin yüksek çıkma ihtimali üzerine 5 liraya kadar baskılandı. Sendika da, don afetinden sonra 10 liranın üzerine çıkan fiyat 2014-2015 tahmini rekolte ile (Ziraat odaları;350 bin ton, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İlgili birimleri 390 bin ton, Fiskobirlik 430 bin ton, İhracatçılar birliği 514 bin ton) 10 liranın üstüne de çıkabileceğini açıkladı.

 Fiyatlar afetle artıyor girdiler afetsiz artıyor     

Üreticilerin 2002 ile 2014 yıllarındaki masraflarını karşılaştıran bir tablo da hazırlayan sendika, fındık çiftçisini don afetinin ardından insanca yaşaması için gerekli olan ekmek, şeker gibi yaşamsal girdilerini dahi karşılayamaz duruma geldiğini ve AKP’nin fındık çiftçisine yönelik acil bir eylem planı açıklaması gerektiğini ifade etti.

2002- 2014 yılları arasındaki maliyet farkları:


İhracatçılar Birliği’nin tahminlerinin gerçekdışı olduğunu vurgulayan Fındık Üreticileri Sendikası, birliğin açıkladığı 514 bin tonluk rekolte tahmininin tek başına dış tüketimin ihtiyacını dahi karşılayamayacağını belirtti.  İhracatçılar Birliği’ni daha rasyonel açıklamalar yapmaya çağıran sendika, çıkarttığı yıllara göre ihracat kazancı, fındığın kilogram fiyatı tablosunda, fındık fiyatları artsa da azalsa da ihracatçıların hep karda olduğuna dikkat çekti.
Fiyatlar artsa da azalsa da ihracatçılar hep kazanıyor, çiftçiler hep kaybediyor

Yıllara göre ihracat, fındığın kilogram fiyatı tablosu:


2014 yılı alan bazlı ödemeler 2015 Martında değil,  5-6 ay öne çekilerek 2014 Eylül ayında yapılmalıdır.
Kredi borçlarının ertelenmesi fırsatından tarım sigortası yaptırmayan yüzde 92’lik kısmının da faydalanabilmesini, FİSKOBİRLİK’in üretimden pazarlamaya kadar demokratik bir yapıya kavuşturulmasını, fındık çiftçilerin yönetimde söz hakkı sahibi olmasını, fındık çiftçilerinin sendikalaşmasının önündeki engellerin kaldırılmasını ve eksiksiz sosyal güvenceye kavuşturulmasını isteyen sendikanın taleplerinin tamamı şöyle:

 • Bir kereye mahsus olmak üzere sigorta kapsamında olmayanlara üretimin devamlılığı için üretim girdisi yardımı da yapılmalıdır.
 • Tarım Kredi ve Ziraat Bankasına olan çiftçi borçlarının bir yıllık ertelemenin tarım sigortasını yaptırmayan % 92’lik kemside kapsayacak şekilde genişletilmelidir.
 • Giresun, Ordu ve Trabzon İllerini kapsayan 1.standart bölgede 200 m rakımın üzerinde fındık olmayan alanlarda yetiştiricilik yapan fındık çiftçilerine faizsiz yaşam kredileri verilmesini istiyoruz.
 • FİSKOBİRLİK’in üretimden pazarlamaya kadar zincirin her halkasına sahip olacak şekilde ve fındık çiftçilerinin yönetimlerini demokratik olarak belirleyecekleri bir yapıya kavuşturulmasını talep ediyoruz. ANAP-DSP-MHP koalisyonu döneminde sözde özgürleştirme yasası olarak çıkarılan 4572 sayılı kooperatif yasasının şirketler lehine olan hükümleri kaldırılsın diyoruz.
 • Gerek uluslararası sözleşmelerden gerekse de Anayasa’dan gücünü alan Fındık çiftçilerinin, bağımsız olarak sendikal örgütlenmesini sağlayacak iç hukuk düzenlemeleri yapılsın. Fındık alım fiyatların belirlenmesinde ve belirlenen fiyatların gerçekleşmesinde yapılacak iç hukuk düzenlemesiyle sendikalar yetkili kılınsın. Var olan Ziraat Odaları, Birlikler v.b çiftçi örgütleri de demokratik yapılara kavuşturulmasını talep ediyoruz.
 • Lisansı depoculuk şirketlere kazandırmaya yönelik değil, fındık çiftçilerinin yararına olacak şekilde kurgulanmasını talep ediyoruz. Alan bazlı ödemelerin heba edilen ilk üç yıllık takviminden sonra ne yazık ki ikinci üç yıllık planda da bu konunun mutlak çözümü sağlanmamıştır. Bu konuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının gerekli adımları acilen atmasını bekliyoruz.
 • Tarım Sigortaları Yasası şirketlerin kazancını artırmak için değil, fındık çiftçilerinin zor günlerinde yardımcı olmak amacıyla yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz.
 • Fındık üreticileri eksiksiz sosyal güvenceye kavuşturulmasını talep ediyoruz.
 • Mevsimlik işçiler için 2009 yılında hazırladığımız rapordan sonra ulaşım, barınma ve çocuk emeğinin kullanılmasında birtakım olumlu gelişmeler olsa da yeterli değildir. Hala hazırda mevsimlik tarım işçileri düşük ücretli ve sosyal güvencesiz çalışmaya devam etmektedirler. Mevsimlik işçilerin koşullarının iyileştirmesinin garantiye alınmasını, çocuk emeğinin kullanılmamasını talep ediyoruz.

Sendika.Org


Karadeniz Ses

Toplam 1353 Defa Okunmuştur.

 Yazdyrylabilir SayfaTavsiye Et Yorum Yaz


EKONOMİ-TARIM


KÖŞE YAZARLARI
Mehmet KÖŞNEK Mehmet KÖŞNEK
İŞTE BİZİM COĞRAFYAMIZ
Hüseyin ÇAKICI Hüseyin ÇAKICI
Öğretmen ve Tecavüz
Ayhan EYİKOÇAK Ayhan EYİKOÇAK
MEĞER TÜRKÇE
Av.Fikret İLKİZ Av.Fikret İLKİZ
Savaşi Karşı Medya ve Barış
Yusuf GÜRCUSU Yusuf GÜRCUSU
Hopa!
Sezai SARIOĞLU Sezai SARIOĞLU
Kağıtsız Gemiler
Tevfik KARA Tevfik KARA
Reklamcılık Bir Sanattır..!
Gündoğdu YILDIRIM Gündoğdu YILDIRIM
Japon Mühendis
Prof.Afşar TİMUÇİN Prof.Afşar TİMUÇİN
İnsan İnsanla Güzeldir
Ali DİLKİ Ali DİLKİ
Hükûmet Dört Yüzü Buldu
Mıgırtiç MARGOSYAN Mıgırtiç MARGOSYAN
Amigoluk Meselesi
Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN
Bir Duruş Olmalı...!
Özcan TEMEL Özcan TEMEL
Çanakkale Şehidi Uzunömeroğlu Ömer
Coşkun ÖZBUCAK Coşkun ÖZBUCAK
Fiskobirlik
Şevket ÇORBACIOĞLU Şevket ÇORBACIOĞLU
Arhavi'nin Doğasına ve Doğanına Dolar İçin Saldıranlar
Sevda KAKALİÇOĞLU Sevda KAKALİÇOĞLU
TOPRAĞA İZ BIRAKIYORSUNUZ
Deniz Alan HELD Deniz Alan HELD
Çevre Dostu ve Antikapitalist Hediye Seçenekleri
Köşe yazarı sayımız fazla olduğu için burada sadece son 17 köşe yazısı gösterilmektedir.Tüm yazarlar için Tıklayın..
REKLAM
SÖYLEŞİ VE DOSYALAR
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı
Yazar Aydın Çubukçu: 1 Kasım’a giderken hedef bellidir; 7 Haziran’ın tekrarlanmaması diye bir hedef vardır ve bunun için kullanılacak araçlar da doğrusu iç açıcı bir manzara çizmiyor.
AFORİZMALAR
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
İktidarı almayı yakın hedef görmek için; iktidara çatmak, iktidarın yaptıklarını halka tercüme etmek, iktidar getirseydi; sokakdaki herbir insan iktidar olma şansını taşıyor olurdu.
HERŞEYE RAĞMEN ETİK
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu Doç. Dr. Çağatay Üstün, Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan ve temeli atılan nükleer santral tesisinin yapımının oldu bittiye getirilmesinin doğru olmadığına değinerek eğer bilim siyasetin üstündeyse siyaset bilimin sesine kulak vermelidir dedi.
© Copyright

KaradenizSes.Com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Bu internet sitesinde yayınlanan haber, makale, yorumlar yazarını bağlar. Karadeniz Ses sorumlu tutulamaz. Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2007 - 2010 karadenizses.com
Hakkımızda | Yazar Girişi

Tasarım - Editör - Teknik Sorumlu
UstaSoft İnternet Hizmetleri