Kurbansız Bir Bayram Kahvaltısı Mümkün  |  Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı  |  Yakılan HDP Hopa İlçe binasına 'inadına barış' pankartı  |  Trabzon'da Linç Girişimi  |  Kıyıya Vuran Bir Çocuk ve Sorular, Sorular...  |  Bir Çocuğun Ölümü: Acıdan Siyasi Mücadeleye  |  Rize'de AKP'li başkandan seçim tehdidi: Oy vermezseniz havaalanı yok!  |  Samsun’da HDP mitingine faşist saldırı  |  Aydın Çak'ı Kaybettik...  |  Bartın’da HDP İl Başkanlığı’na faşist saldırı  |  
MURTEZAOGLU


UNUTULMAYANLAR
REKLAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
REKLAM
ÖNEMLİ LİNKLER
REKLAM
İLAN - DUYURU
EN ÇOK OKUNANLAR
REKLAM
İSTATİSLİK

Anasayfaya Dön Anasayfaya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Vurdu mu oturtan cumhurbaşkanı adayı

17Mayıs2014, 02:35

Artık her nefsin bir gün dayak-ı şahaneye mazhar olma ihtimali var. Türkiye ağustosta vurdu mu oturtan cumhurbaşkanına hazır mı?


Murat YETKİN/RADİKAL

Bizim gazeteci milleti bazen ne kadar saf oluyor… 
Başbakan Tayyip Erdoğan yuhalama ve ıslıklar arasında Soma’daki o markete girdi ya… 
İnternet medyası, sosyal medya başladı; Erdoğan protestolardan markete sığındı mealinde. 
Meğer Sayın Başbakanımız, acıyla yuh çekip ‘istifa’ diye bağıranları belirlemiş, takip ediyormuş. 
Sen misin yuh çeken? Onlar önde, Başbakan arkada markete dalmışlar. 
Sonradan çıkan videolardan, teknoloji sağ olsun, cep telefonu çekimlerinden anladık sonra. 
Makam arabasına binerken birkaç protestocuyla göz göze geliyor. Üstüne yürümeye başlıyor “Gel benim yanımda yuh çek!” diyerek. 
Allah için korumalar Başbakan ile göstericilerin arasına girmeye çalışıyor önce. Ama Erdoğan kararlı, kendisine yuh çeken, “Hükümet istifa” diye bağıranları pişman edecek. 
Korumaları yarıp ilerliyor. Bülent Arınç, Başbakan Yardımcısı, arkadan kolunu yakalayıp tutmaya filan çalışıyor nafile. Tıpkı Danıştay töreninde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün elini tutarak sakinleştirmeye çalışmayı başaramaması gibi… 
O dalınca, korumalar da dalıyor. Dün yayımlanan ilk görüntülerde Erdoğan’ın eli kalabalık içinde iki defa, birinde yumruk halinde kalkıp inerken görülüyordu. 

***

 


Emin olamadık, inanmak istemedik. 
Bir ülkenin, demokratik bir ülkenin başbakanının o ana kadar 232’sinin ölümü ilan edilmiş madencilerin (dün 284 olmuştu, Enerji Bakanı Taner Yıldız "302 olabilir" demişti. Türkiye’nin en büyük maden felaketine sahne olan) acılı kasabası Soma’da durumu protesto edenlerin üzerine polisleri yürütüp bastırmak yerine bir dükkâna girip sakinleşmelerini beklemesi normaldi. 
Ama protestocunun peşine düşüp, onu korumalarına yakalatıp dövmesi normal değildi. 
Sonra ortaya çıkan görüntülerde her şey daha açığa kavuştu. 
Erdoğan korumalarının kıskıvrak yakaladığı göstericiye bağırıyor: “Niye kaçıyorsun ulan? İstifa et diyordun!” (Bazı meslektaşların “İsrail dölü” diye algıladığı bölüm bu. Tamam, fıtrata uygun olabilir ama haber merkezinde üst üste izleyip “İstifa et diyordun” kanısına vardık biz.) 
Sonra? Sonrasını izlemişsinizdir zaten. O yetmiyor, korumaları marketin dondurulmuş gıda dolabının köşesine kıstırıp, tokatlananlardan birisini tekme tokat dövüyorlar. 

***

Saatler sonra Taner Kuruca ‘O bendim’ diye gazetecilere konuştu. Madenciydi. Kolları, omzu, boynu morluklar, çizikler içindeydi. O kadar korkmuştu ki, 'Sayın Başbakan' diye başladığı sözlerine “İstemsiz tokat vurdu” diye devam etti. İstemsiz tokat tanımını ilk defa duyduk. 
AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik dahi yumruk/tokat olayını yalanlamadı; “Bu bir iddiadır” diyerek Türkçe hâkimiyetini konuşturdu. 
İstemsiz tokatla maksat hasıl olduktan sonra, Erdoğan marketten çıkıp makam aracına yöneldi. 
O sırada, heyetindeki temiz yüzlü, saçları afili taranmış, koyu renk takım elbiseli bir genç adam koşarak indi. 
Az ilerde, tam teçhizatlı iki özel harekât polisinin iki kolundan bastırıp sürüklemekte olduğu ve o haldeyken de Başbakan'ı istifaya çağıran kendi yaşlarındaki bir başka genç adamı tekmelemeye başladı. Hem de ne tekmeler… 
Tekmelerin sahibi Başbakan Erdoğan’ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı ve aynı zamanda kendilerine A-Takımı denmesinden pek haz alan genç danışmanlar ekibinin üyesi Yusuf Yerkel idi. 
Fatih Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler okumuş, İngiltere’de lisansüstü eğitimini yapmış, doktorasını yarım bırakıp Erdoğan’ın yakın çevresine dahil olmuştu. Hocası Gökhan Bacık, “Öğrencimdi. Demek bir yerde hata yaptık” dedi. 
Başbakan'ın yuh çekenleri polislere tutturup tokatlamasından sonra danışmanının polislerin tuttuğu adamı tekmelemesi çok mu şaşırtıcı?

***

Yok, imam-cemaat meseli gibi bir şey değil bu, daha ciddi. 
Çünkü ağustosta cumhurbaşkanlığı seçimi var ve henüz resmileşmese de ortada Başbakan Erdoğan’dan başka görünen aday yok. 
Soru şu: Türkiye vurdu mu oturtan bir cumhurbaşkanına hazır mı? 
Bu soruya 30 Mart yerel seçimindeki gibi halkın yüzde 45 kadarı belki yine ‘Evet’ diyecektir. 
Ama Soma felaketinden itibaren Erdoğan’a gözünün üstünde gözün var diyen her bir nefsin, makamı, toplumdaki yeri, serveti ne olursa olsun her vatandaşın bir köşede, bizzat dayak-ı şahaneye mazhar olma ihtimali vardır. 
Çünkü artık ilk tökezlemede eldeki her şeyin kaybedilebileceği endişesi iktidar kademelerine bir salgın gibi yayılmış görünmektedir. Amaç, aracı meşru kılacak, yanlışlar görülse de üstü örtülecek, saflar korunacaktır. 
Belki de o yüzden, dün Başbakan’ın siyasi başdanışmanı, bütün o Başbakanlık ekibinin fiili başkanı, Yalçın Akdoğan Star gazetesindeki köşesinde dedi ki: “Yusuf Yerkel kendini savunmuştur”. Yerkel’in uçan tekmesi kendisini Mehmet Ali Ağca gibi Türk’ün adını dünyaya duyuran bir şahıs kategorisine soktu gerçi ama Hüseyin Çelik’ten de öğrendik ki, meğer tekmelenen adam o saldıran danışmanı ‘yaralamış.’ . 
Şöyle açıklıyor Akdoğan: Göstericiler araç tekmelemiş ve sıkı durun, “Ekibi linç etmek istemişler”. 
Bizim gazeteci milleti saftır biraz Yalçın Akdoğan ama Ziya Paşa sanki bu günler için yazdığı gibi, “Sen herkesi kör, âlemi sersem mi sanırsın?”


Karadeniz Ses

Toplam 1186 Defa Okunmuştur.

 Yazdyrylabilir SayfaTavsiye Et Yorum Yaz


GÜNCEL HABERLER


KÖŞE YAZARLARI
Mehmet KÖŞNEK Mehmet KÖŞNEK
İŞTE BİZİM COĞRAFYAMIZ
Hüseyin ÇAKICI Hüseyin ÇAKICI
Öğretmen ve Tecavüz
Ayhan EYİKOÇAK Ayhan EYİKOÇAK
MEĞER TÜRKÇE
Av.Fikret İLKİZ Av.Fikret İLKİZ
Savaşi Karşı Medya ve Barış
Yusuf GÜRCUSU Yusuf GÜRCUSU
Hopa!
Sezai SARIOĞLU Sezai SARIOĞLU
Kağıtsız Gemiler
Tevfik KARA Tevfik KARA
Reklamcılık Bir Sanattır..!
Gündoğdu YILDIRIM Gündoğdu YILDIRIM
Japon Mühendis
Prof.Afşar TİMUÇİN Prof.Afşar TİMUÇİN
İnsan İnsanla Güzeldir
Ali DİLKİ Ali DİLKİ
Hükûmet Dört Yüzü Buldu
Mıgırtiç MARGOSYAN Mıgırtiç MARGOSYAN
Amigoluk Meselesi
Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN
Bir Duruş Olmalı...!
Özcan TEMEL Özcan  TEMEL
Çanakkale Şehidi Uzunömeroğlu Ömer
Coşkun ÖZBUCAK Coşkun ÖZBUCAK
Fiskobirlik
Şevket ÇORBACIOĞLU Şevket ÇORBACIOĞLU
Arhavi'nin Doğasına ve Doğanına Dolar İçin Saldıranlar
Sevda KAKALİÇOĞLU Sevda KAKALİÇOĞLU
TOPRAĞA İZ BIRAKIYORSUNUZ
Deniz Alan HELD Deniz Alan HELD
Çevre Dostu ve Antikapitalist Hediye Seçenekleri
Köşe yazarı sayımız fazla olduğu için burada sadece son 17 köşe yazısı gösterilmektedir.Tüm yazarlar için Tıklayın..
REKLAM
SÖYLEŞİ VE DOSYALAR
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi  Göze Aldı
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı
Yazar Aydın Çubukçu: 1 Kasım’a giderken hedef bellidir; 7 Haziran’ın tekrarlanmaması diye bir hedef vardır ve bunun için kullanılacak araçlar da doğrusu iç açıcı bir manzara çizmiyor.
AFORİZMALAR
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
İktidarı almayı yakın hedef görmek için; iktidara çatmak, iktidarın yaptıklarını halka tercüme etmek, iktidar getirseydi; sokakdaki herbir insan iktidar olma şansını taşıyor olurdu.
HERŞEYE RAĞMEN ETİK
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu Doç. Dr. Çağatay Üstün, Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan ve temeli atılan nükleer santral tesisinin yapımının oldu bittiye getirilmesinin doğru olmadığına değinerek eğer bilim siyasetin üstündeyse siyaset bilimin sesine kulak vermelidir dedi.
© Copyright

KaradenizSes.Com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Bu internet sitesinde yayınlanan haber, makale, yorumlar yazarını bağlar. Karadeniz Ses sorumlu tutulamaz. Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2007 - 2010 karadenizses.com
Hakkımızda | Yazar Girişi

Tasarım - Editör - Teknik Sorumlu
UstaSoft İnternet Hizmetleri