Kurbansız Bir Bayram Kahvaltısı Mümkün  |  Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı  |  Yakılan HDP Hopa İlçe binasına 'inadına barış' pankartı  |  Trabzon'da Linç Girişimi  |  Kıyıya Vuran Bir Çocuk ve Sorular, Sorular...  |  Bir Çocuğun Ölümü: Acıdan Siyasi Mücadeleye  |  Rize'de AKP'li başkandan seçim tehdidi: Oy vermezseniz havaalanı yok!  |  Samsun’da HDP mitingine faşist saldırı  |  Aydın Çak'ı Kaybettik...  |  Bartın’da HDP İl Başkanlığı’na faşist saldırı  |  
MURTEZAOGLU


UNUTULMAYANLAR
REKLAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
REKLAM
ÖNEMLİ LİNKLER
REKLAM
İLAN - DUYURU
EN ÇOK OKUNANLAR
REKLAM
İSTATİSLİK

Anasayfaya Dön Anasayfaya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Karadeniz Ekonomisine Fındık Dopingi

27Nisan2014, 06:53

Fındık fiyatı yükselince Karadeniz’de konut, mobilya ve inşaat malzemesi başta olmak üzere bir çok sektörde satışlar arttı


Kredi maliyetlerinin yükselmesiyle duraklayan gayrimenkul satışları ise fındık fiyatının 10 liranın üzerine çıkmasıyla tekrar ivme kazandı.

Görhele Emlak Danışmanı Turhan Sinirlioğlu,nisan ayı başından itibaren fındık fiyatının 12 Liraya kadar yükselmesiyle konut satışlarının daha da canlandığını söyledi. Kredi faizlerindeki aşırı yükselişten dolayı yılın ilk çeyreğinde hiç satış yapamadıklarını ifade eden Sinirlioğlu, şöyle konuştu:

"Bu dönemde özellikle gayrimenkul alanların özkaynak kullanımına geçmesi dikkat çekici. Kredi faizlerinin yüksek olmasından dolayı fındığını satan, altınını bozdurup konut alanlar oluyor. Yüzde 80-90 özkaynakla gelip konut alıyorlar. Daha önce bu rakam yüzde 40 civarında idi. Karadenizde özellikle fındık üreticisinin cebinde şu anda nakit para var ve parayı nasıl değerlendiririm diye düşünüyor. 5-10 ton fındık satanın cebine bir daire alacak para giriyor, bu parayla hemen gelip konut alıyorlar. Banka kredisi kullanım oranı düştü. Peşin parayla gayrimenkul satın alanların sayısı da nisan ayında yüzde 50 artış gösterdi dedi.”

 

Türkiye’de ekonominin lokomotiflerinden birinin de inşaat sektörü olduğuna dikkat çeken  Sinirlioğlu, Ekonominin seyri ile inşaat sektörü arasında bağ olduğunu, inşaat  sektörünün kalifiye olan ve olmayan yüzlerce insanımızı istihdam ettiğini vurguladı.  Sinirlioğlu:”İnşaat ekonominin lokomotif sektörlerindendir. Sayısı azımsanmıyacak kadar sektörü de,  dolaylı olarak etkileyen bir sektördür. Kardeniz sahilinde , Giresun, Ordu, Trabzon gibi illerimizde artan konut satışları diğer iş kollarını da olumlu etkiledi. Bu gün fındığın 12 liraya kadar alıcı bulmasıyla Görele’de daire satışlarının artmasıyla beraber en başta mobilya sektörü ve inşaat malzemeleri satışiında da büyük bir hareketlilik yaşıyor ”diye konuştu.

HABER: Turhan SİNİRLİOĞLU

 

 


Karadeniz Ses

Toplam 1188 Defa Okunmuştur.

 Yazdyrylabilir SayfaTavsiye Et Yorum Yaz


EKONOMİ-TARIM


KÖŞE YAZARLARI
Mehmet KÖŞNEK Mehmet KÖŞNEK
İŞTE BİZİM COĞRAFYAMIZ
Hüseyin ÇAKICI Hüseyin ÇAKICI
Öğretmen ve Tecavüz
Ayhan EYİKOÇAK Ayhan EYİKOÇAK
MEĞER TÜRKÇE
Av.Fikret İLKİZ Av.Fikret İLKİZ
Savaşi Karşı Medya ve Barış
Yusuf GÜRCUSU Yusuf GÜRCUSU
Hopa!
Sezai SARIOĞLU Sezai SARIOĞLU
Kağıtsız Gemiler
Tevfik KARA Tevfik KARA
Reklamcılık Bir Sanattır..!
Gündoğdu YILDIRIM Gündoğdu YILDIRIM
Japon Mühendis
Prof.Afşar TİMUÇİN Prof.Afşar TİMUÇİN
İnsan İnsanla Güzeldir
Ali DİLKİ Ali DİLKİ
Hükûmet Dört Yüzü Buldu
Mıgırtiç MARGOSYAN Mıgırtiç MARGOSYAN
Amigoluk Meselesi
Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN
Bir Duruş Olmalı...!
Özcan TEMEL Özcan  TEMEL
Çanakkale Şehidi Uzunömeroğlu Ömer
Coşkun ÖZBUCAK Coşkun ÖZBUCAK
Fiskobirlik
Şevket ÇORBACIOĞLU Şevket ÇORBACIOĞLU
Arhavi'nin Doğasına ve Doğanına Dolar İçin Saldıranlar
Sevda KAKALİÇOĞLU Sevda KAKALİÇOĞLU
TOPRAĞA İZ BIRAKIYORSUNUZ
Deniz Alan HELD Deniz Alan HELD
Çevre Dostu ve Antikapitalist Hediye Seçenekleri
Köşe yazarı sayımız fazla olduğu için burada sadece son 17 köşe yazısı gösterilmektedir.Tüm yazarlar için Tıklayın..
REKLAM
SÖYLEŞİ VE DOSYALAR
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi  Göze Aldı
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı
Yazar Aydın Çubukçu: 1 Kasım’a giderken hedef bellidir; 7 Haziran’ın tekrarlanmaması diye bir hedef vardır ve bunun için kullanılacak araçlar da doğrusu iç açıcı bir manzara çizmiyor.
AFORİZMALAR
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
İktidarı almayı yakın hedef görmek için; iktidara çatmak, iktidarın yaptıklarını halka tercüme etmek, iktidar getirseydi; sokakdaki herbir insan iktidar olma şansını taşıyor olurdu.
HERŞEYE RAĞMEN ETİK
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu Doç. Dr. Çağatay Üstün, Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan ve temeli atılan nükleer santral tesisinin yapımının oldu bittiye getirilmesinin doğru olmadığına değinerek eğer bilim siyasetin üstündeyse siyaset bilimin sesine kulak vermelidir dedi.
© Copyright

KaradenizSes.Com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Bu internet sitesinde yayınlanan haber, makale, yorumlar yazarını bağlar. Karadeniz Ses sorumlu tutulamaz. Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2007 - 2010 karadenizses.com
Hakkımızda | Yazar Girişi

Tasarım - Editör - Teknik Sorumlu
UstaSoft İnternet Hizmetleri