Kurbansız Bir Bayram Kahvaltısı Mümkün  |  Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı  |  Yakılan HDP Hopa İlçe binasına 'inadına barış' pankartı  |  Trabzon'da Linç Girişimi  |  Kıyıya Vuran Bir Çocuk ve Sorular, Sorular...  |  Bir Çocuğun Ölümü: Acıdan Siyasi Mücadeleye  |  Rize'de AKP'li başkandan seçim tehdidi: Oy vermezseniz havaalanı yok!  |  Samsun’da HDP mitingine faşist saldırı  |  Aydın Çak'ı Kaybettik...  |  Bartın’da HDP İl Başkanlığı’na faşist saldırı  |  
MURTEZAOGLU


UNUTULMAYANLAR
REKLAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
REKLAM
ÖNEMLİ LİNKLER
REKLAM
İLAN - DUYURU
EN ÇOK OKUNANLAR
REKLAM
İSTATİSLİK

Anasayfaya Dön Anasayfaya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


30 Mart Vak’ası: Vaka-i Desise

06Nisan2014, 19:58

30 Mart gecesi, Türkiye’nin, açığa dökülmüş yolsuzluklarla lekeli, çok sayıda gencin canıyla sabıkalı, ‘yaşlandıkça’ despotlaşmış 12 yıllık iktidarının, sandıktan ‘iyi bir ders’ alacağını düşünenler, hayal kırıklığına uğradı.


Hakkı ÖZDAL

30 Mart gecesi, Türkiye’nin, açığa dökülmüş yolsuzluklarla lekeli, çok sayıda gencin canıyla sabıkalı, ‘yaşlandıkça’ despotlaşmış 12 yıllık iktidarının, sandıktan ‘iyi bir ders’ alacağını düşünenler, hayal kırıklığına uğradı. Bu hayal kırıklığında, iktidar partisi AKP’nin ve esasen de, artık AKP’den çok AKP, hükümetten çok hükümet ve devletten çok devlet haline gelmiş olan Erdoğan’ın aldığı, ‘beklentilerin üstündeki’ oy oranı kadar bir başka faktörün daha etkisi vardı: 30 Mart gecesi yapılan ve toz duman biraz kalktıktan sonra, üzerinde ‘ustalıkla’ çalışıldığı anlaşılan bir manipülasyon çalışması…

Nasıl bir manipülasyondu bu?
Seçimi ve sayımı, olabildiğince kontrolden ve disiplinden uzaklaştırmak; çok organize bir görüntü vermemek ama olabildiğince çok noktada da ‘vukuat’ çıkararak hile/yanlışlık geçişkenliğinden yararlanmak; tüm bunların ardından, ‘devlet olanakları’nı kullanarak ‘sandıkların içi’ne sayısal olarak müdahale etmek; son olarak da ortaya çıkan ‘sonucu’ çarpıtarak yansıtmak ve oldu-bittiye getirilmiş zafer kutlamalarıyla tüm süreci taçlandırmak!
Bu plan, 21. yüzyılda ve çok gelişkin kitle iletişim araçları eşliğinde yapılan bir ‘seçim’ için düşünüldüğünde ‘büyük bir başarıyla’ uygulandı. Bunun için gerekli insan gücü, ‘hiç kimse israf edilmeden’ istiflenmiş ve sevk edilmişti.

Kimdi bu ‘insan gücü’nü oluşturanlar?
Çok geniş bir yelpaze… Sıradan seçmenlerden polis müdürlerine, sandık başkanlarından AB müzakeresi yürüten(!) bakanlara, sopalı ve silahlı ‘Suriye cerahati’nden ‘haylaz kedilere’ dek uzanan bir çeşitlilikte, bu seçimi kişisel ikballeri için bir final oylaması olarak gören, ya da ülke için hayati önemde bir sınav olarak algılaması sağlanmış, birbirine benzemez kalabalıklar…
Özellikle kalabalık sandıklarda ve büyükşehirlerin çeperlerindeki ‘kenar mahalle’ okullarında, önceden görülmemiş bir şekilde seçime ‘çoluk çocuk’ gelen; oyunu ‘kullanmadan önce’ ve ‘kullandıktan sonra’ da uzun süre, koridorlarda, seçim salonu kapılarında bu ‘aile kalabalığıyla’ birlikte turlayan ve büyük bir keşmekeşe yol açan ‘seçmen gönüllüleri’ en dış çemberdeydi...
AKP’nin kaybettiği yerlerde 15-16 kez oy sayımını tekrarlayıp, AKP’nin kazandığı yerlerde sayısız usulsüzlük verisine rağmen tüm itirazları bir ‘İskandinav heyeti’ soğukkanlılığıyla reddeden ‘hukukçu’lardan tutun da, yanlarına kentin polis müdürlerini alıp sayım noktalarını teftiş ve tedhişe çıkan; görülmemiş yaygınlıkta ve her nasılsa seçimin çekişmeli gittiği yerlerde gerçekleşen elektrik kesintilerini, hiç utanıp sıkılmadan ‘kötü kedilere’ bağlayan bakanlara dek, pek çok bürokrat ve parti yöneticisi ise en iç çemberde, çekirdekteydi…
Seçimin en “kritik” olduğu noktalarda bu ‘aygıt’ gürültüyle çalıştı. Ankara, Antalya, Üsküdar, Esenyurt, Ceylanpınar, yalova, Hasankeyf, Tatvan... Ve saymakla bitmeyecek yerde...

Plan başarıyla işledi…

Peki, bu kadar deşifre olmuş, ilk geceden bir sürü aktivitesi ayyuka çıkmış bir manipülasyon nasıl başarılı kabul edilebilir?

Bu, esasen 2002’den beri zaman zaman mahcupça ve kısmi geri çekilmelerle, ama iş makinalarının bir tiranlık başkentinde çalışıyormuş gibi, aksi yöndeki kararlara rağmen Gezi Parkı’na sokulduğu 2013 baharından bu yana ‘göstere göstere’ uygulanan bir Akparti yöntemi de ondan… ‘Danışman’lıktan gazeteciliğe terfi edenlerden Akif Beki’nin, gerçekten soru soran ve bir dirhem olsun hakikat sorumluluğu taşıyan bir gazeteci karşısında nasıl da utanç verici durumlara düştüğünü gösteren o ibretlik El Cezire röportajında, boş çuvalları yumruklamaya alışmış ‘narin’ yumruklarındaki ‘acı’nın öfkesiyle, Türkiye’deki hak ihlallerini ve yasakları “Dis is törkiş vey” (Bu da Türkiye’nin yöntemi/yolu) diye izah etmeye çalışması bir ‘şaşkınlık’ değildi aslında. ‘İçeride’ iş görme yöntemi Gezi direnişinden beri budur zira…
Yalan söylediğin er geç ortaya mı çıkacak? Umursama.. Kendine yandaş gazeteciler fiksle, yalanın boyutlarını büyüt ve söylemeye devam et! Hakikat ortaya çıktıktan sonra bile! 
Sokaklarda gençleri mi öldürüyorsun? Sıkılma, birbirlerini öldürmüşlerdir de! Polise saldırırlarken öldüler de!
Çocukları, annelerinin kınalı kuzularını başlarından mı vurduruyorsun, evlerinin sokaklarında? Utanma, bir zerrecik olsun merhamete kapılma, acılı anasını bindirilmiş kıtalarına yuhalat, çocuğun oyuncaklarından silah uydur! Başka çocukları öldür!
Yasaları çiğne, kuralları yok say ve bunları pişkinlikle sahiplen; bu pişkinliği, karşı saflarda kanıksamaya, kendi otoritende kazanıma dönüştür! Çal çırp, yalana dolana bat, kendi insanınla savaş ve başka ülkelerle savaşmak için 7 kat cehennemlerde aklanamayacak entrikalar kur ve bunlar ortaya çıkınca başkalarını suçla! 
İyi ama bu ortalama’ oyun sürgit devam mı edecek? Seçim hileleri ve öteki şeyler, bu rejimi bir uzun tasallutla başımıza mı örüyor?
‘Akparti’nin yıldırıcı pişkinliği, klasik Türk sinemasındaki stokçu-karaborsacı hacı tipinde kristal bir biçimde karakterize olan, temiz olduğu ortaya çıkan memuru itibarsızlaştırmak için haykırılan “namussuz namuslu” klişesinde zirvesine ulaşan bir küçük çıkar hesapçılığının, güvenilmez hile-hurda-hırsızlık dayanışmasının, asgari ücretliden büyük sanayiciye kadar tüm unsurlara parmak sallayan ekonomik sabotaj vs. şantajlarının, son ve hormonlu meyvesini kazandığını düşünüyor olmalı. 
Ama Türkiye toplumu, Gezi direnişinden beri eski usullerle yönetilemez durumda. 30 Mart faciasında birileri tüm oyuncularıyla hanedanı balkona çıkarıp, imal edilmiş zaferini kutlarken, Ankara’da, Ağrı’da, Üsküdar’da, Ceylanpınar’da ve onlarca başka yerde seçimlerinin gasp edilmesine karşı sokağa dökülen “direnişçi” kalabalıklar bunu gösterdi. Kağıtlar ve sayılarla oynanarak imal edilmiş bu zafer, rejimin ciğerlerine suni tenefüsle doldurulmuş son nefes olarak hatırlanacak. 

Peki bu iktidar devrilmesi Türkiye için her şeyin iyi olması mı demek, bu yeterli mi?
Bu soruya cevap vermeye gerek yok sanırım.
Türkiye’ye iyi baharlar!

www.evrensel.net


Karadeniz Ses

Toplam 1255 Defa Okunmuştur.

 Yazdyrylabilir SayfaTavsiye Et Yorum Yaz


GÜNCEL HABERLER


KÖŞE YAZARLARI
Mehmet KÖŞNEK Mehmet KÖŞNEK
İŞTE BİZİM COĞRAFYAMIZ
Hüseyin ÇAKICI Hüseyin ÇAKICI
Öğretmen ve Tecavüz
Ayhan EYİKOÇAK Ayhan EYİKOÇAK
MEĞER TÜRKÇE
Av.Fikret İLKİZ Av.Fikret İLKİZ
Savaşi Karşı Medya ve Barış
Yusuf GÜRCUSU Yusuf GÜRCUSU
Hopa!
Sezai SARIOĞLU Sezai SARIOĞLU
Kağıtsız Gemiler
Tevfik KARA Tevfik KARA
Reklamcılık Bir Sanattır..!
Gündoğdu YILDIRIM Gündoğdu YILDIRIM
Japon Mühendis
Prof.Afşar TİMUÇİN Prof.Afşar TİMUÇİN
İnsan İnsanla Güzeldir
Ali DİLKİ Ali DİLKİ
Hükûmet Dört Yüzü Buldu
Mıgırtiç MARGOSYAN Mıgırtiç MARGOSYAN
Amigoluk Meselesi
Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN
Bir Duruş Olmalı...!
Özcan TEMEL Özcan  TEMEL
Çanakkale Şehidi Uzunömeroğlu Ömer
Coşkun ÖZBUCAK Coşkun ÖZBUCAK
Fiskobirlik
Şevket ÇORBACIOĞLU Şevket ÇORBACIOĞLU
Arhavi'nin Doğasına ve Doğanına Dolar İçin Saldıranlar
Sevda KAKALİÇOĞLU Sevda KAKALİÇOĞLU
TOPRAĞA İZ BIRAKIYORSUNUZ
Deniz Alan HELD Deniz Alan HELD
Çevre Dostu ve Antikapitalist Hediye Seçenekleri
Köşe yazarı sayımız fazla olduğu için burada sadece son 17 köşe yazısı gösterilmektedir.Tüm yazarlar için Tıklayın..
REKLAM
SÖYLEŞİ VE DOSYALAR
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi  Göze Aldı
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı
Yazar Aydın Çubukçu: 1 Kasım’a giderken hedef bellidir; 7 Haziran’ın tekrarlanmaması diye bir hedef vardır ve bunun için kullanılacak araçlar da doğrusu iç açıcı bir manzara çizmiyor.
AFORİZMALAR
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
İktidarı almayı yakın hedef görmek için; iktidara çatmak, iktidarın yaptıklarını halka tercüme etmek, iktidar getirseydi; sokakdaki herbir insan iktidar olma şansını taşıyor olurdu.
HERŞEYE RAĞMEN ETİK
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu Doç. Dr. Çağatay Üstün, Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan ve temeli atılan nükleer santral tesisinin yapımının oldu bittiye getirilmesinin doğru olmadığına değinerek eğer bilim siyasetin üstündeyse siyaset bilimin sesine kulak vermelidir dedi.
© Copyright

KaradenizSes.Com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Bu internet sitesinde yayınlanan haber, makale, yorumlar yazarını bağlar. Karadeniz Ses sorumlu tutulamaz. Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2007 - 2010 karadenizses.com
Hakkımızda | Yazar Girişi

Tasarım - Editör - Teknik Sorumlu
UstaSoft İnternet Hizmetleri