Kurbansız Bir Bayram Kahvaltısı Mümkün  |  Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı  |  Yakılan HDP Hopa İlçe binasına 'inadına barış' pankartı  |  Trabzon'da Linç Girişimi  |  Kıyıya Vuran Bir Çocuk ve Sorular, Sorular...  |  Bir Çocuğun Ölümü: Acıdan Siyasi Mücadeleye  |  Rize'de AKP'li başkandan seçim tehdidi: Oy vermezseniz havaalanı yok!  |  Samsun’da HDP mitingine faşist saldırı  |  Aydın Çak'ı Kaybettik...  |  Bartın’da HDP İl Başkanlığı’na faşist saldırı  |  
MURTEZAOGLU


UNUTULMAYANLAR
REKLAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
REKLAM
ÖNEMLİ LİNKLER
REKLAM
İLAN - DUYURU
EN ÇOK OKUNANLAR
REKLAM
İSTATİSLİK

Anasayfaya Dön Anasayfaya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Zonguldak maden işçileri: “Taşeronu ocaklarımıza sokmayacağız!”

19Şubat2014, 01:47

Maden işçileri, Türkiye Taşkömürü Kurumu Armutçuk Müessesi’nde yeraltı işlerinin taşeronlaştırılmasını protesto etti. TTK Genel Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapan işçiler taşeron sisteminin sonlandırılması çağrısında bulundu


Türkiye Taşkömürü Kurumu Armutçuk Müessesesi’nde yeraltı işlerinin taşeronlaştırılmasını protesto eden maden işçileri TTK Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirdi.

17 Şubat günü Armutçuk Müessesesi’nde, gece vardiyasından çıkan işçiler, Zonguldak’ta bulunan TTK Genel Müdürlüğü önüne giderek bir basın açıklaması gerçekleştirdi. İşçiler eylemde “Özelleştirmelere ve taşeronlaşmaya hayır”, “İşçiyiz, haklıyız kazanacağız”, “Madenci feneri sönmeyecek”, “Taşeron ve özelleştirme istemiyoruz”, “TTK’ye işçi alınsın, üretim artsın” gibi taleplerin yazılı olduğu dövizler taşıdılar. Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş yaptığı açıklamada, Taşeron’un Türkiye’de çözülmesi gereken bir sorun olduğunu belirtirken, “Bir kez daha yineliyoruz ki; Türkiye taşeron cenneti olmayacak. Ve taşeron sistemini sürdürmek isteyenler,  bunun bedelini ödeyecektir” dedi.TTK’nin 2012 yılında tarihinin en düşük üretimini gerçekleştirmesinin sebebinin, tarihinin en az işçi sayısıyla çalışması olduğunu vurgulayan Alabaş TTK’nin 3200 işçi talebine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan bir cevap gelmediğini söyledi. Maden işçileri Alabaş’ın bu sözlerine “İşçi alınsın üretim artsın” sözleriyle destek verdi.

“Taşeron şirketlerini ocaklarımıza sokmayacağız.”

Alabaş ayrıca “Bir kez daha buradan uyarıyoruz. Hala taşeron sistemine devam etmek niyetinde iseler; işyerlerinde fiili olarak eylemler yaparak bu uygulamaya izin vermeyeceğiz ve taşeron şirketlerini ocaklarımıza sokmayacağız” diyerek işlerinin taşeronlaştırılmasına karşı mücadele edeceklerini duyurdu.

Alabaş’ın konuşmasının ardından oturma eylemi başlatan işçiler 2010 yılında Gelik Karadon’da ölen 30 işçiyi ve 7 Ocak 2013′te Kozlu’da ölen 8 işçiyi hatırlatarak; taşeron sisteminin kan, gözyaşı ve ölümden başka hiçbir şey getirmeyeceğini söyledi.

İşçiler oturma eyleminin ardından eylemlerini sonlandırdı.

sendika.org

Karadeniz Ses

Toplam 1307 Defa Okunmuştur.

 Yazdyrylabilir SayfaTavsiye Et Yorum Yaz


EMEK HABERLERİ


KÖŞE YAZARLARI
Mehmet KÖŞNEK Mehmet KÖŞNEK
İŞTE BİZİM COĞRAFYAMIZ
Hüseyin ÇAKICI Hüseyin ÇAKICI
Öğretmen ve Tecavüz
Ayhan EYİKOÇAK Ayhan EYİKOÇAK
MEĞER TÜRKÇE
Av.Fikret İLKİZ Av.Fikret İLKİZ
Savaşi Karşı Medya ve Barış
Yusuf GÜRCUSU Yusuf GÜRCUSU
Hopa!
Sezai SARIOĞLU Sezai SARIOĞLU
Kağıtsız Gemiler
Tevfik KARA Tevfik KARA
Reklamcılık Bir Sanattır..!
Gündoğdu YILDIRIM Gündoğdu YILDIRIM
Japon Mühendis
Prof.Afşar TİMUÇİN Prof.Afşar TİMUÇİN
İnsan İnsanla Güzeldir
Ali DİLKİ Ali DİLKİ
Hükûmet Dört Yüzü Buldu
Mıgırtiç MARGOSYAN Mıgırtiç MARGOSYAN
Amigoluk Meselesi
Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN
Bir Duruş Olmalı...!
Özcan TEMEL Özcan  TEMEL
Çanakkale Şehidi Uzunömeroğlu Ömer
Coşkun ÖZBUCAK Coşkun ÖZBUCAK
Fiskobirlik
Şevket ÇORBACIOĞLU Şevket ÇORBACIOĞLU
Arhavi'nin Doğasına ve Doğanına Dolar İçin Saldıranlar
Sevda KAKALİÇOĞLU Sevda KAKALİÇOĞLU
TOPRAĞA İZ BIRAKIYORSUNUZ
Deniz Alan HELD Deniz Alan HELD
Çevre Dostu ve Antikapitalist Hediye Seçenekleri
Köşe yazarı sayımız fazla olduğu için burada sadece son 17 köşe yazısı gösterilmektedir.Tüm yazarlar için Tıklayın..
REKLAM
SÖYLEŞİ VE DOSYALAR
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi  Göze Aldı
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı
Yazar Aydın Çubukçu: 1 Kasım’a giderken hedef bellidir; 7 Haziran’ın tekrarlanmaması diye bir hedef vardır ve bunun için kullanılacak araçlar da doğrusu iç açıcı bir manzara çizmiyor.
AFORİZMALAR
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
İktidarı almayı yakın hedef görmek için; iktidara çatmak, iktidarın yaptıklarını halka tercüme etmek, iktidar getirseydi; sokakdaki herbir insan iktidar olma şansını taşıyor olurdu.
HERŞEYE RAĞMEN ETİK
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu Doç. Dr. Çağatay Üstün, Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan ve temeli atılan nükleer santral tesisinin yapımının oldu bittiye getirilmesinin doğru olmadığına değinerek eğer bilim siyasetin üstündeyse siyaset bilimin sesine kulak vermelidir dedi.
© Copyright

KaradenizSes.Com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Bu internet sitesinde yayınlanan haber, makale, yorumlar yazarını bağlar. Karadeniz Ses sorumlu tutulamaz. Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2007 - 2010 karadenizses.com
Hakkımızda | Yazar Girişi

Tasarım - Editör - Teknik Sorumlu
UstaSoft İnternet Hizmetleri