Kurbansız Bir Bayram Kahvaltısı Mümkün  |  Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı  |  Yakılan HDP Hopa İlçe binasına 'inadına barış' pankartı  |  Trabzon'da Linç Girişimi  |  Kıyıya Vuran Bir Çocuk ve Sorular, Sorular...  |  Bir Çocuğun Ölümü: Acıdan Siyasi Mücadeleye  |  Rize'de AKP'li başkandan seçim tehdidi: Oy vermezseniz havaalanı yok!  |  Samsun’da HDP mitingine faşist saldırı  |  Aydın Çak'ı Kaybettik...  |  Bartın’da HDP İl Başkanlığı’na faşist saldırı  |  
MURTEZAOGLU


UNUTULMAYANLAR
REKLAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
REKLAM
ÖNEMLİ LİNKLER
REKLAM
İLAN - DUYURU
EN ÇOK OKUNANLAR
REKLAM
İSTATİSLİK

Anasayfaya Dön Anasayfaya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Karadenizi Doldurarak Birgün Rusyaya Ulaşacağız

30Haziran2012, 20:42

1915 yılında işgal altındaki Doğu Karadeniz bölgesine ilk karayolunu Ruslar inşaa etmişlerdir


Rusların yaptıkları bu yol denize ve sahile hiçbir zarar verilmeden yapılmıştır.1950'li yıllarda Demokrat Parti döneminde karadeniz sahili doldurulmaya başlıyor ve yol sahilden geçiriliyordu.1987 yılında yapımına başlanan ve bir ucu 3.'ncü köprüye kadar uzanan Karadeniz sahil yolu ise tüm Karadeniz sahili yok edilerek yapılmıştır.Oysaki kanunen bile sahilin 50 metre yakınına kadar yapılaşmanın yasak olduğu bir ülkede kanunları uygulamayan bir devlet ile karşı karşıya kalınmıştır.

Japon müteahhitlerin aynı yolun doğayı tahrip etmeden, Karadeniz’in fiziki durumu göz önüne alınarak yukarıdan geçen viyadük sistemi ile daha kısa zamanda ve daha az maliyetle halledilmesi önerisini reddeten devlet Karadenizin tüm sahillerini kayalarla doldurulmasını  uygun bulmuştur.

Oysaki Karadeniz sahil yolunun geçmesi ile kıyı bölgelerde deniz derinliği artmış, sığ bölgelere yumurtlayan balık çeşitleri yok olmuştur.Siyah kumlarıyla ünlü sahiller kayalarla yok edilerek doldurulmuştur.Böyle bir yolun heyelanlara yol açacağı defalarca belirtildiği halde bu uyarılara kulak asılmamıştır.Karadenizde sit alanı olarak ilan edilen yerler bile kayalarla doldurulmuştur.

Bu yolun yapılması ile ticaret canlanacak diye halk uyutulmuş.Eski yol kasabaların içinden geçerken yeni yol sahilden geçirilmiş ve ticaret daha da azalmıştır.İşte Karadeniz sahil yolunun yapımı sırasında "Son Kumsal" adlı bir belgesel çekilmiştir.Amaç halkı uyandırmak olsada;

belgeselin karadeniz sahilindeki gösterim programının inebolu durağında, filmin gösterimi belediye başkanı İdris Güleç tarafından engellenmiş, ertesi gün de Abana Kaymakamlığı belgeselin Abana’daki gösterimine izin vermemişti.

İnebolu’da yaşanan olayda belgeselin 7’nci dakikasında Başbakan Erdoğan’ın otoyol açılış görüntülerinin ardından belediye başkanı İdris Güleç,  yönetmeni yanına çağırarak “ Başbakanı doğa düşmanı gösteriyorsun! sen bu filmi al İstanbul’daki komünistlere izlet!” diyerek yapım ekibinin ilçeyi terk etmesini istemişti.

Sonuç olarak binlerce yıl hiçbir milletin yapamayacağı bir yılım kısa bir sürede yapılmış ve transit yük taşımacılığı için doğa harikası sahiller yok edilmiştir.

Örnek belediyecilik demek sahillerimize plastik palmiyeler yerleştirmek değildir.

 

Dağlardan taşınan kayalar ile Karadenizi doldurmak mıdır güzel olan...

2008 yılında yayınlanan Son Kumsal filmi bir karadenizli olarak bizim gözümüzden nasıl kaçtı? Hiç sordunuz mu kendinize.

Film Özeti

Güzel bir yaz günü, Vakfıkebir kasabasının Dutluk plajında neşeyle bağrışan çocuklar, top oynayan, horon tepen gençler, güneşlenenler, yüzenler. Bir kaç yüz metre uzakta, onlarca kamyonun sahile boca ettigi kayaları denize dolduran iş makinaları. Koyun diğer ucunda ise otoyolu yine aynı dalgalardan korumak icin yapılan dalgakıran inşaatları. Doğal limanların ve balıkçı barınaklarının otoyol yapımı yüzünden yok olmasıyla kendilerine yeni yerler arayan balıkçıların takalarını karayoluyla taşımaları ve trajikomik öyküleri...Karadeniz halkının, yol yapma bahanesiyle denizinden koparılmasının hikayesi

2009 yılına gelindiğinde tüm karadeniz sahili kayalarla doldurulmuş ve Karadeniz çoktan "Kayadeniz" olmuştu.Aynı yıl içinde Danıştay, Boloman-Perşembe dışındaki Karadeniz Sahil Yolu'nun tümden yanlış olduğuna dikkat çekti. Ve 3 ayrı davada dolgu imar planını iptal etti.Danıştay Savcısı Sedat Larlar'ın kararında şu görüşlere yer verildi: Karadeniz Sahil Yolu yeni güzergh yaratmamıştır.
Kaza riski çok yüksektir;
Karadeniz sahil yolu 3. kez inşa edilmesine rağmen güzergah kamu yararına göre yeniden değiştirilmemiştir.
Sosyal eşitsizlik körüklenmiş ve doğa tahrip edilmiştir.HUZUR KANDEMİR/ GÖRELE.COM


Karadeniz Ses

Toplam 4155 Defa Okunmuştur.

 Yazdyrylabilir SayfaTavsiye Et Yorum Yaz


YEREL BASINDAN SEÇMELER


KÖŞE YAZARLARI
Mehmet KÖŞNEK Mehmet KÖŞNEK
İŞTE BİZİM COĞRAFYAMIZ
Hüseyin ÇAKICI Hüseyin ÇAKICI
Öğretmen ve Tecavüz
Ayhan EYİKOÇAK Ayhan EYİKOÇAK
MEĞER TÜRKÇE
Av.Fikret İLKİZ Av.Fikret İLKİZ
Savaşi Karşı Medya ve Barış
Yusuf GÜRCUSU Yusuf GÜRCUSU
Hopa!
Sezai SARIOĞLU Sezai SARIOĞLU
Kağıtsız Gemiler
Tevfik KARA Tevfik KARA
Reklamcılık Bir Sanattır..!
Gündoğdu YILDIRIM Gündoğdu YILDIRIM
Japon Mühendis
Prof.Afşar TİMUÇİN Prof.Afşar TİMUÇİN
İnsan İnsanla Güzeldir
Ali DİLKİ Ali DİLKİ
Hükûmet Dört Yüzü Buldu
Mıgırtiç MARGOSYAN Mıgırtiç MARGOSYAN
Amigoluk Meselesi
Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN Doç.Dr.Çağatay ÜSTÜN
Bir Duruş Olmalı...!
Özcan TEMEL Özcan  TEMEL
Çanakkale Şehidi Uzunömeroğlu Ömer
Coşkun ÖZBUCAK Coşkun ÖZBUCAK
Fiskobirlik
Şevket ÇORBACIOĞLU Şevket ÇORBACIOĞLU
Arhavi'nin Doğasına ve Doğanına Dolar İçin Saldıranlar
Sevda KAKALİÇOĞLU Sevda KAKALİÇOĞLU
TOPRAĞA İZ BIRAKIYORSUNUZ
Deniz Alan HELD Deniz Alan HELD
Çevre Dostu ve Antikapitalist Hediye Seçenekleri
Köşe yazarı sayımız fazla olduğu için burada sadece son 17 köşe yazısı gösterilmektedir.Tüm yazarlar için Tıklayın..
REKLAM
SÖYLEŞİ VE DOSYALAR
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi  Göze Aldı
Erdoğan İktidar İçin Her Şeyi Göze Aldı
Yazar Aydın Çubukçu: 1 Kasım’a giderken hedef bellidir; 7 Haziran’ın tekrarlanmaması diye bir hedef vardır ve bunun için kullanılacak araçlar da doğrusu iç açıcı bir manzara çizmiyor.
AFORİZMALAR
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
Siyaset Toplum Problemlerini Çözmenin Dışında Kalırsa
İktidarı almayı yakın hedef görmek için; iktidara çatmak, iktidarın yaptıklarını halka tercüme etmek, iktidar getirseydi; sokakdaki herbir insan iktidar olma şansını taşıyor olurdu.
HERŞEYE RAĞMEN ETİK
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Bilimin Mantığı Siyasetin Önündedir
Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu Doç. Dr. Çağatay Üstün, Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan ve temeli atılan nükleer santral tesisinin yapımının oldu bittiye getirilmesinin doğru olmadığına değinerek eğer bilim siyasetin üstündeyse siyaset bilimin sesine kulak vermelidir dedi.
© Copyright

KaradenizSes.Com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Bu internet sitesinde yayınlanan haber, makale, yorumlar yazarını bağlar. Karadeniz Ses sorumlu tutulamaz. Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2007 - 2010 karadenizses.com
Hakkımızda | Yazar Girişi

Tasarım - Editör - Teknik Sorumlu
UstaSoft İnternet Hizmetleri